Vlastní zkušenost s rakovinou ji přivedla k veřejné osvětě. Loono Kateřiny Vackové dnes vzdělává celé Česko a míří za hranice
Kateřina Vacková, zakladatelka Loono
Společností obecně v různé míře rezonují rozmanitá témata. Zatímco ekologie nebo globální oteplování patří k těm často diskutovaným, ke kterým se lidé nebojí veřejně vyjádřit, zdraví a nemoci se často bohužel řadí k těm, kterým se spousta z nás vyhýbá obloukem.
Tématem, jež je obecně velkým tabu, je bezpochyby jak rakovina, tak i další onemocnění, která si rozhodně zaslouží větší pozornost už jen z toho důvodu, že jejich prevence by mohla zachránit mnohem více lidských životů.
Stereotyp, kterým je mlčení o této problematice, se už pátým rokem snaží v Česku bořit nezisková organizace Loono, za níž stojí osmadvacetiletá Kateřina Vacková. Jak už tomu často bývá, i ta firmu založila na základě, v tomto případě nešťastné, vlastní zkušenosti s rakovinou, která jí zásadně ovlivnila život.
Ve 22 letech jí lékaři diagnostikovali zhoubný nádor vaječníku, ten se však podařilo díky Kateřiny velké obezřetnosti zachytit v časném stádiu. V tom jí bezpochyby pomohl i fakt, že v té době studovala čtvrtý ročník medicíny a věděla tedy, jak se rakovina může v těle projevovat, a ihned navštívila lékaře.
Ačkoliv Kateřina Vacková tenkrát naslouchala varovným signálům svého těla, brzy nato díky průzkumu napříč okruhem svých přátel (především žen) zjistila, že většina z nich by varovné signály nepovažovala za alarmující.
Právě to ji motivovalo k založení organizace Loono, která si klade za cíl vzdělávat veřejnost tak, aby si lidé uvědomili, že správný čas myslet na své zdraví je právě teď, a dokázali předejít různým nemocem úplně či alespoň zamezit jejich rozšíření do dalších stádií.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPřed pěti lety Loono odstartovalo celkem nestandardní kampaní s názvem Sahám si na ně každý měsíc a podtitulem #prsakoule. Ta se soustředila právě na vzdělávání v oblasti prevence rakoviny prsu, varlat a dalších orgánů. Od té doby se však nezisková organizace značně rozrostla a do svého portfolia přidala i zaměření na prevenci dalších častých a velmi podceňovaných onemocnění.
Jedním z důležitých směrů je prevence kardiovaskulárních nemocí, které jsou nejčastější příčinou úmrtí lidí v Česku a pro něž byla vytvořena kampaň Žiješ srdcem. Velkým tématem je ale také například tematika reprodukčního zdraví, které spadá pod kampaň Dole dobrý.
„Čekají nás samozřejmě i další témata. V budoucnu se chceme věnovat prevenci závislostí, jako je kouření, alkohol, drogy, nebo zdravým zubům či duševnímu zdraví,“ prozrazuje pro CzechCrunch Vacková své plány.
„Poptávka ale roste i po ‚nepreventivních‘ zdravotnických tématech, proto přednášíme i na téma antikoncepce či menstruace a v rámci panelových diskuzích ‚Pravda o‘ pak vyvracíme nejrůznější mýty o neplodnosti, očkování, stresu a jiných mediálně horkých tématech,“ doplňuje.
Vedle samovyšetření Loono ve velké míře klade důraz také na preventivní prohlídky. Na ty by měli všichni dbát v každém věku života, ty nejdůležitější pro sebe si proto kdokoliv může vyhledat na portálu preventivniprohlidka.cz. Tam může na základě zadaného věku a pohlaví zjistit, jaké prohlídky by měl pravidelně podstupovat a prevenci jakých onemocnění rozhodně nepodcenit.
Přes 150 osvětových nadšenců
Díky tomu, že Kateřina sama vystudovala medicínu a prošla si brzkým stádiem rakoviny, uvědomila si, že veřejnost není dostatečně informovaná o prevenci nejrůznějších nemocí. To ji přivedlo ke spojení s mnoha dalšími mladými zdravotníky a společně s nimi začala veřejnost vzdělávat.
„Začínala jsem sama, ale brzy se začali přidávat další studenti medicíny, mladí lékaři a následně i odborníci z oborů marketing, projektové řízení či produkce,“ popisuje Kateřina své začátky.
„Po pětiletém fungování nás už v kanceláři sedí více než 15 členů organizačního týmu a v regionech je potom s námi bezmála 150 mladých lékařů a mediků, kteří lidi školí o prevenci po celé České republice,“ zmiňuje Vacková růst týmu.
Loono se v nejbližší době bude rozšiřovat na Slovensko. Vzdělávat chce ale i v méně rozvinutých zemích, jako je například Gruzie
Jeho členy jsou kromě lékařů a studentů medicíny i další lidé z oblasti zdravotnictví, ať už jsou to zdravotní sestry, záchranáři, nutriční terapeuti a jiní zdravotničtí pracovníci či studenti různých oborů. „Víme totiž, že i oni jsou s pacienty v úzkém kontaktu, a tedy i skvělým ‚kanálem‘ pro jejich vyškolení,“ říká Vacková.
Prevence pro všechny
V současné době má Loono po celé republice několik poboček ve větších městech, které slouží k tomu, aby studenti byli blízko tamních firem a škol. V letošním roce by se kromě Prahy, Brna, Olomouce, Plzně, Hradce Králové a Pardubic měly rozšířit i do Ústí nad Labem a nově i na Slovensko do Bratislavy.
Za své pětileté fungování má za sebou Loono několik úspěšných projektů a stovky workshopů i dalších vzdělávacích akcí. Celkem uspořádalo již přes 1 500 workshopů a objevilo se na 50 letních festivalech.
TOP PRACOVNÍ NABÍDKY
Více na CzechCrunch Jobs„Na kontě tak máme celkem více než 80 000 vyškolených lidí, z nichž jsme už téměř padesáti pomohli objevit rakovinu či jiné závažné onemocnění v časném stádiu,“ říká rodačka z Mostu, která o osvětě mluví, kudy chodí.
Od vzniku neziskové organizace se kromě týmu značně rozrostl i koncept a počet samotných vzdělávacích akcí. Kromě zmíněných workshopů celkem nedávno vznikl i nový koncept tzv. Dnů zdraví pro vzdělávání zaměstnanců napříč firmami. Své projekty však přináší i do škol, kde se zaměřují především na deváté ročníky základních škol a střední školy.
Dalším kanálem pro vzdělání jsou potom nově i edukační materiály umístěné v ordinacích a čekárnách lékařů. „Lékaři si mohou vybrat z širokého portfolia témat i provedení. Od prevence rakoviny a infarktu přes poučení o formách antikoncepce, zdravém stravování či samovyšetření prsu a varlat a mnohé další,“ vysvětluje Vacková.
Školení navíc neprobíhají pouze v češtině. Aby se vzdělání dostalo k co nejvíce lidem, klade Loono důraz také na šíření informací v dalších jazycích, z nichž rozhodně nechybí angličtina, ale ani němčina, španělština, francouzština, polština nebo ruština. Také edukační materiály v ordinacích jsou v současné chvíli dostupné kromě češtiny i v angličtině.
Kateřina Vacková navíc míří dál, a pokud bude poptávka, přibudou v Loono i další jazyky. V současné době probíhá také komunikace s Rozvojovým programem OSN, která by mohla přinést rozšíření materiálů do Gruzie a dalších méně rozvinutých zemí.
Neopomenutelnou součástí prezentace Loono je jednoznačně i komunikace s veřejností skrze různorodé komunikační kanály. Kateřinu Vackovou lze s jejím týmem nejvíce vidět na sociálních sítích, kde denně sdílí edukativní obsah a novinky o zdraví a prevenci s více než 30 tisíci fanoušky. Sociální sítě však slouží také jako důležitý nástroj pro přímou komunikaci s veřejností, proto skrze ně může kdokoliv položit svůj dotaz a požádat o radu.
Novým, a důležitým, kanálem je nyní také podcast o zdraví a prevenci, který posluchačům přináší zajímavé rozhovory s lékaři, studenty medicíny, odborníky i pacienty. Ten funguje od loňského podzimu a moderuje ho sama Kateřina Vacková.
Neziskově, ale jinak
Vzhledem k tomu, že Loono je neziskovou organizací, důležitou otázkou je samozřejmě financování jejích aktivit. „Přijímáme dary od soukromých a firemních dárců a společně s tím žádáme o dotace i státní a krajské instituce, i když ty stále tvoří minoritní část našich příjmů. Celkově se ale nad neziskovým financováním snažíme přemýšlet jinak,“ vysvětluje Vacková.
Právě z toho důvodu se svým týmem postavila model, který firmě dokáže zajistit polovinu příjmů z pořádání zmíněných placených workshopů či Dnů zdraví pro firmy. „To nám umožní pořádat workshopy ve školách zdarma. Stejně tak máme i charitativní e-shop, kde naši podporovatelé vidí, kolik peněz z prodeje triček, plecháčku a jiných věcí, podpoří naše kampaně,“ zmiňuje jeden z byznys modelů Vacková.
Podporovatelem projektů je také Ministerstvo zdravotnictví České republiky, které v minulosti podpořilo například roadshow po letních festivalech či počáteční fázi projektu s materiály do ordinací. „Na provoz a další rozvoj projektu však tyto finance stačit nebudou, proto nyní oslovujeme další dárce a instituce a v budoucnu budeme ministerstvo žádat o další podporu,“ dodává Vacková.
Její seznam plánů pro nadcházející období není rozhodně krátký a s Loono toho chce dosáhnout ještě spoustu. I proto loni v prosinci předala svou roli ředitelky organizace Blance Sigmundové, aby se nyní mohla plně soustředit na další rozvoj firmy, vznik nových projektů, strategické plánování či fundraising. Kromě toho Kateřina zmiňuje i práci na konceptu otevření preventivní kliniky, která by tak mohla již v blízké době vzniknout.