Vojákům pomáhají nástroje z 3D tiskárny odstraňovat miny. Pražská firma modernizuje i průmysl
Stomilionový 3Dwiser dodává nejen do českých firem 3D technologie všeho druhu. Podle jeho šéfa se stávají stále důležitější součástí výroby.
Zbrojní průmysl a armáda často stojí v čele pokroku. Moderní technologie testuje a zavádí mezi prvními a platí to také pro 3D tisk. Ten je v posledních letech na vzestupu. Zatímco v domácích podmínkách jde pořád spíše o kutilské hraní, průmysl a výrobu už 3D tiskárny mění poměrně výrazně. Ve vojenských operacích zase třeba tištěné pomůcky pomáhají s odstraňováním min. Využívá je česká armáda a stojí za nimi pražská společnost 3Dwiser, která předloni poprvé překonala stomilionový obrat, dál roste a mezi její zákazníky patří také Škoda Auto nebo Siemens.
V roce 2021 svítilo v kolonce obratu společnosti 3Dwiser poprvé devíticiferné číslo. Za loňský rok se podle Tomáš Soókyho, spoluzakladatele a výkonného ředitele, vyšplhá obrat na 114 milionů korun. Dlouhodobě se firma drží v zisku, předloni činil 4,2 milionu korun. „Vzhledem k hodně složitým podmínkám, z nichž mnohé měly pro průmysl a výrobu nepředvídatelné důsledky, považuji náš další růst v loňském roce za velmi solidní a povzbudivý výsledek. Dvojnásob, když přihlédnu k situaci, jaká panuje na trhu i v našem oborovém okolí,“ hodnotí Soóky uplynulý rok.
Na trhu podle něj dochází k logické konsolidaci, protože hráčů a technologií je příliš mnoho. Souběh krizí navíc celý proces urychlil. „Přežijí nejlepší technologie a nejúspěšnější výrobci,“ glosuje situaci Tomáš Soóky, který je dnes nejen šéfem 3Dwiseru, ale i čtyřčlenné mezinárodní skupiny Admasys International, do níž jeho firma fúzovala v roce 2020. Zastoupení má také na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku a specializuje se právě na technologie 3D tisku. Nejširší nabídku si 3Dwiser během devíti let na trhu vybudoval pro průmysl a výrobu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPrávě tam se podle Soókyho 3D tisk nejvíce prosazuje a v řadě oblastí se stal již nedílnou součástí výroby. Díky němu se na trh dříve dostávají lépe přizpůsobené výrobky nebo se nahrazují rozpadající se dodavatelské řetězce. Některé součástky si firmy vytisknou samy, navíc přesně na míru a často i rychleji a levněji. Firmám 3Dwiser prodává 3D tiskárny, 3D skenery včetně dalšího příslušenství a také materiály, z nichž se tiskne. Stále větší poptávku registruje také po službách, jako jsou zakázkový 3D tisk a 3D skenování či konstrukční podpora modelování pro aditivní výrobu.
Mezi partnery 3Dwiseru patří značky jako Škoda Auto, Continental, Siemens, Jimalu, VÚTS, RH-Tech či Heinz-Glas Decor. Nejrychlejší růst při zavádění a rozšiřování aditivní výroby pak pražská firma vidí u středně velkých firem s českými vlastníky. „Finanční efekt investice do 3D tiskáren je pro ně mnohem zřetelnější, nemusí se ohlížet na složité korporátní tahanice,“ vysvětluje Tomáš Soóky. Spolupracuje též s vědecko-výzkumným sektorem a Armádou České republiky, která se snaží využívat nejmodernější přístupy pro získání výhody na bitevním poli i v zázemí.
„Díky 3D tiskárnám si vojáci například dokážou vytisknout potřebné pomůcky a díly až tam, kde je potřebují. Bez obtížné logistiky a často nemožného skladování. Umíme dnes dodat třeba pokročilé 3D tiskárny odolných kompozitů v takzvaném polním provedení, přizpůsobené požadavkům snadné přepravitelnosti na místo operačního nasazení,“ popisuje šéf 3Dwiseru, který může z armádní spolupráce zmínit přípravu tištěné pomůcky z kompozitů k odstraňování min a nástražných systémů pro pyrotechniky 601. skupiny speciálních sil Armády České republiky z Prostějova.
Pro speciální škrabátko k odstraňování min byly využity velmi odolné a houževnaté kompozity se vkládanou spojitou výztuží z uhlíkového vlákna na technologii Markforged. Právě tato americká společnost jako první představila 3D tiskárny, které jsou schopné souvislou výztuž z uhlíkových vláken tisknout. Podle Tomáše Soókyho je to další z řady příkladů, že 3D tisk v průmyslu není jen hračka, ale především šikovný a univerzální nástroj, který se při uvážlivém nasazení také může velmi rychle ekonomicky vrátit. Slouží především jako doplněk tradičních metod výroby, rozšiřuje jejich možnosti a pomáhá vyrobit i dříve nevyrobitelné.