Voskové ubrousky jako náhrada plastových sáčků. Slovenské Peelo bojuje proti jednorázovým obalům
Voskové ubrousky na potraviny Peelo
Martina Ivanová s Tomášem Bukovenem společně rok pracovali na Novém Zélandu. Téměř celý čas přitom trávili na cestách ve vlastní upravené dodávce, kde také spávali, a protože k dispozici neměli lednici, oblíbili si balení potravin do voskovaných ubrousků vyrobených ze včelího vosku a bavlny. Po návratu z cest na rodné Slovensko pak zjistili, že podobné produkty není v Evropě téměř vůbec možné sehnat a situaci proto vzali do vlastních rukou.
A tak v roce 2019 vznikly voskové ubrousky Peelo, náhrada plastových potravinových fólií nebo mikrotenových sáčků. Nejde ovšem o nejnovější vynález, naopak vychází ze starodávného způsobu uchovávání potravin, který používali lidé už před tisíci lety například v Egyptě. Oproti konvenčním způsobům balení vydrží takto zabalené potraviny déle čerstvé – chléb zůstane měkký pět až sedm dnů, několik dnů vydrží i rozřezané avokádo a například parmazán se nezkazí asi měsíc.
„Všechny potraviny se postupem času kazí, jde o přirozený proces. Peelo ale tento proces schnutí nebo plesnivění dokáže zpomalit a prodlužujeme tak životnost potravin,“ vysvětluje v rozhovoru pro CzechCrunch Martina Ivanová s tím, že životnost samotného Peela je jeden až dva roky. Poté si je může uživatel převoskovat, čímž chtějí zákazníky motivovat, aby to udělali sami doma a produkt jim vydržel co nejdéle.
V případě, že se už obal opět využít nedá, je možné jej rozstříhaný zahodit do klasického kompostu nebo díky vosku využít jako podpal do ohně. To je ostatně vedlejší produkt samotné výroby, kterou Peelo drží bezodpadovou – využívá se celá směs a z odřezků se tvoří přírodní podpalovače pod dřevo. Podle původních plánů přitom mladí Slováci vlastní výrobu ani rozbíhat nechtěli.
„Původně jsme chtěli začít jen zlehka a produkty ani nevyrábět. Potenciální dodavatele jsme ale našli jen v Číně, nabízeli nízkou kvalitu a neřešili certifikace na využití v potravinách, což bylo nevyužitelné. Zjistili jsme, že nám produkt podle našich představ nevyrobí nikdo, museli jsme jej udělat sami,“ vypráví Ivanová.
Spoluzakladatelka Peela navíc zdůrazňuje, že všechna výroba probíhá na Slovensku. Produkce voskových obalů na rozdíl od dalších výrobců neprobíhá ručně, protože jde o zdlouhavý a drahý způsob výroby, což by zvyšovalo jeho cenu a lidi víc odrazovalo od nákupu.
Podnikatelská dvojice proto spojila síly s otcem Tomáše Bukovena a společně navrhli strojový a poloautomatizovaný výrobní proces. Vývoj technologie trval asi rok, vlastní stroj látku namáčí do směsi a následně ji řeže do požadovaných tvarů. Výroba tak probíhá opačně než v případě ručního postupu.
Samotné Peelo se vyrábí z bavlněné látky, jež se napouští směsí namíchanou primárně z včelího vosku, který díky svým antibakteriální účinkům potraviny chrání, lepicí pryskyřice a jojobového a kokosového oleje, jež obalům přináší ohebnost. Díky těmto složkám podle tvůrců obaly umožňují potravinám „dýchat“.