Vozíkem nic nekončí. Paralympionici vyrazí s pomocí Sazky hledat do léčeben nové reprezentanty
Projekt ParaRestart potrvá pět let. Jeho součástí není jen hledání nových talentů, ale také finanční pomoc sportovcům a edukace.
Petr Svatoš od dětství hodně intenzivně sportoval. V pubertě mu ovšem lékaři diagnostikovali nádor v okolí páteře, pro jehož vyléčení bylo třeba nasadit ozařování. A při něm došlo k poškození míchy, takže tehdy sedmnáctiletý kluk skončil ochrnutý od pasu dolů. „Myslel jsem si, že to je konec světa,“ říká. A byl to – s trochou nadsázky – právě invalidní vozík, co ho do světa dostalo. Třiatřicetiletý Svatoš je totiž českým reprezentantem ve stolním tenisu a z Tokia přivezl v roce 2013 paralympijský bronz, medaili vybojoval spolu s kvadruplegikem Jiřím Suchánkem.
Oběma sport dal novou náplň do života, zatímco Svatoše o zdraví a možnost chodit připravila rakovina, Suchánek utrpěl těžkou autonehodu. „Nakonec jsem začal sportovat ještě intenzivněji než před nemocí a díky sportu teď cestuji po světě a užívám si život opravdu plnými doušky,“ usmívá se Svatoš. Svůj optimismus a zkušenosti s tím, jak ho sport pozitivně ovlivnil, chce nyní předávat dalším lidem s handicapem. Bude se proto účastnit nového projektu ParaRestart, který v tuzemských léčebnách rozjíždí Český paralympijský výbor spolu se společností Sazka.
„Z dlouhodobého hlediska se jako jeden z nejlepších způsobů terapie jeví sport. Ten dokáže stav člověka prokazatelně zlepšit po psychické i fyzické stránce,“ vysvětluje šéf paralympijského výboru Zbyněk Sýkora, který je zároveň spolumajitelem předního výrobce invalidních vozíků Ultina. A dodává, že v Česku je na pět tisíc parasportovců, kteří jsou u výboru registrovaní a aspoň jednou týdně dochází někam cvičit.
Cílem ParaRestartu, který má rozpočet zatím v jednotkách milionů korun, je pravidelně ukazovat pacientům rehabilitačních ústavů v západočeských Kladrubech, v Košumberku na Pardubicku a v Hrabyni v Moravskoslezském kraji, co pro sebe mohou dělat a jakým sportům se mohou věnovat, bude je propojovat s úspěšnými sportovci, ale také s fyzioterapeuty nebo psychology.