Vše sežerou, rychle rostou a jsou plné proteinů. Larvy bráněnky ochrání oceány i pralesy, říká vědkyně
Hlavním zdrojem proteinů v krmivech pro zvířata je rybí a sójová moučka. Ani jedno není moc ekologický produkt. LarvaLoop to chce změnit.
Bráněnka se nezdá. Centimetr a půl velká moucha má takřka kouzelné vlastnosti, tedy hlavně její larvy, které sežerou v podstatě jakýkoliv biologický odpad. Sami se u toho stanou proteinovou bombou a ještě po nich zbude hnojivo. Po Evropě už proto vznikají farmy, které vidí v proteinu z bráněnky byznysovou příležitost. Česko zatím stojí stranou, ale jedna mladá vědkyně a jeden mladý podnikatel to chtějí změnit.
Larvy bráněnky se ve volné přírodě vyskytují na tlejících zbytcích rostlinného i živočišného původu a díky tomu jsou mimořádné odolné vůči všemožným bakteriím a přírodním toxinům. V patologii se dokonce využívají k určení doby smrti. V likvidaci organických zbytků jsou extrémně výkonné a rychlé, bioodpad, například z potravinářské výroby, trávením přeměňují na bílkoviny, kterých jsou pak bohatým zdrojem. A proto mají své uplatnění jako příměs do krmiva.
Navíc podstatně ekologičtější než v případě sójové či rybí moučky, které se dnes nejčastěji používají jako proteinové příměsi do krmiv pro domácí mazlíčky či pro dobytek. Zatímco masivní rybolov plundruje oceány, pěstitelé sóji zase kácí lesy kvůli zakládání polí. Jedno jako druhé se pak do Evropy přepravuje přes půl světa z Asie či Afriky.
V době, kdy udržitelnost a soběstačnost kontinentu nabývají na významu, a to i v debatě o zdrojích bílkovin, jejichž ceny navíc v posledních letech rostou, začínají mít bráněnky nečekanou hodnotu. Že by se larvy této mouchy mohly používat jako alternativní zdroj bílkovin, to si odborníci mysleli už v osmdesátých letech minulého století, až teď to ale začíná dávat i ekonomický smysl.
„Už tehdy vědci popisovali, že by bráněnky šly využít ke zpracování odpadu. Postupně se toho tu a tam chytali podnikatelé po světě,“ vysvětluje Jana Vašíčková, která bráněnky na Masarykově Univerzitě v Brně studuje už pět let. Ani ona ze začátku přitom jejich schopnostem příliš nevěřila: „Až když jsem s nimi začala experimentovat, tak jsem zjistila, že žerou všechen organický odpad rostlinného i živočišného původu. Jsou to dokonalé stroje. Jejich jediným cílem je vykrmit se.“
V současnosti už proto existují farmy, které bráněnky krmí bioodpadem a usušené a vykrmené larvy pak prodávají jako zdroj bílkovin do krmiva pro zemědělská zvířata nebo mazlíčky. Největší taková farma je v Nizozemsku, stojí na pozemku o rozloze jednoho a půl hektaru. Další jsou v Polsku nebo Dánsku.
V Česku zatím žádná žádná taková sice není, Jana Vašíčková to ale chce změnit se startupem LarvaLoop, za nímž kromě ní stojí i podnikatel Adam Dostál. Ten má s hmyzím byznysem i přes to, že mu je pouhých dvaadvacet, docela dost zkušeností. Patří mu také společnost Grig, jež vyrábí a prodává potraviny z jedlého hmyzu, je dvojkou na trhu za známou značkou Sens a má roční tržby v řádu desítek milionů korun.