Vstříc moderní strojařině. Bratři Málkovi digitalizací chtějí změnit český průmysl a míří na miliardový trh
Evropa je světovou strojírenskou jedničkou, překonává tak trh ve Spojených státech či Číně. A byť je strojírenství jedním z nejdůležitějších segmentů našeho průmyslu, doteď se digitalizaci, která je třeba v bankovnictví velkým tématem, spíše úspěšně brání. To je na čase změnit.
Věří v to bratři Málkovi stojící za projektem Kooperace.cz, který strojírenským podnikům pomáhá vytěžovat jejich volnou kapacitu díky efektivnějšímu sdílení informací. Na rozvoj teď navíc získali v rámci akcelerátoru tuzemského investičního fondu Lighthouse Ventures několikamilionovou investici.
Kooperace.cz se tak přidává k již sedmi akcelerovaným startupům, mezi které patří například Foxdeli, Distro, Nulisec či UptimAI. Firmy v programu všeobecně kromě investice, která je zpočátku až do výše 200 tisíc eur (5 milionů korun) a může být navýšena o dalších 700 tisíc dolarů (17,5 milionu korun), získávají mentoring či kanceláře zdarma.
Podnikatelé od puberty
Bratři Milan a Jakub Málkovi úzce spolupracují celou svou pracovní kariéru. V oblasti strojírenství a distribuce hutních materiálů se pohybují od svých patnácti let, kdy v podnikání pomáhali svým rodičům.
Ve dvaadvaceti letech tak už měli firmu s obratem přesahujícím 200 milionů korun a během krize se úspěšně integrovali do sítě nadnárodní společnosti. Ve střední Evropě nakonec firma vyrostla na úroveň jedné miliardy korun. Pak ale přišel zlom.
„Nutně jsem potřeboval opracovat trubky. Hodiny a hodiny jsem hledal přes vyhledávače, a nakonec jsem našel několik firem, které jsem musel všechny obvolat, abych se dozvěděl, že vlastně žádnou volnou kapacitu nemají,“ vzpomíná dnes šestatřicetiletý Milan Málek.
„Když jsem zjistil, že je to navíc standardní postup při hledání nových kooperantů ve 21. století a že objem ve strojírenství bez automotive v Evropě je více jak 600 miliard eur, tak jsem se rozhodl s tím něco udělat a tento trh změnit,“ popisuje Málek, jak vlastně na celou myšlenku přišel.
Vznikl tak portál Kooperace, který pomáhá malým a středním strojírenským podnikům vytěžovat jejich volnou strojní kapacitu. Konkrétně jde o sdílení informací s většími zadavateli práce, kteří potřebují například vyrobit nějaký díl – podobně, jako kdysi potřeboval Málek.
Aktuálně hradecká firma spouští tržiště strojírenských kapacit a zakázek, které se budou automaticky propojovat, a celý proces by se tak měl zjednodušit a zrychlit. Ve své podstatě tak funguje podobně jako například aplikace Liftago nebo Flixbus.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.