Vtip, který tvoří miliardy. Čtvrtinu tržeb investiční aplikace Robinhood generovala kryptoměna dogecoin
Investiční aplikace Robinhood nejdříve přivedla drobné investory k akciím, ovšem její byznys je čím dál více závislý na kryptoměnách. Vychází to ze čtvrtletních finančních výsledků, které firma ukázala vůbec poprvé od svého nedávného vstupu na burzu. Ačkoliv výrazně roste, stále skončila za očekáváním, a tak šla cena jejích akcií dolů.
Celkové tržby americké společnosti Robinhood Markets se ve druhém čtvrtletí roku zvýšily o 131 procent na 565 milionů dolarů (12,3 miliardy korun) oproti stejnému období v loňském roce. Počty měsíčně aktivních uživatelů se také za rok více než zdvojnásobily, a to na 21,3 milionu lidí.
Firma pod vedením Vlada Teneva je ale stále v červených číslech a meziroční srovnání napovídá, že investuje obří částky. Čisté ztráty činily 502 milionů dolarů (11 miliard korun), oproti čistému zisku 58 milionů dolarů (1,2 miliardy korun) za stejné období minulý rok. To znamená ztrátu na akcii 2,16 dolaru. Odhady přitom počítaly se ztrátou zhruba jedné čtrnáctiny této částky (0,15 dolaru).
Robinhood zjednodušeně řečeno vydělává na transakcích, které jeho uživatelé uskuteční, protože si z nich nepřímo bere podíl. Ještě zajímavější pohled díky tomu ukazuje metrika, která rozčleňuje obrat podle toho, zda pochází z transakcí akcií, opcí nebo kryptoměn.
Díky transakcím kryptoměn Robinhood vydělal 233 milionů dolarů (5 miliard korun) oproti pouhým pěti milionům za stejné období minulého roku. Další kategorie rostly řádově méně, a tak jsou obchody s kryptoměnami pro společnost vůbec nejzásadnějším segmentem. Tvoří 41 procent celkového obratu oproti 17 procentům v prvních třech měsících roku a jen třem procentům na začátku loňského roku.
Internetový vtip v hodnotě miliard
Ještě zajímavější čísla ovšem v tomto směru nabízí pohled do dokumentu, který firma odevzdala americké Komisi pro cenné papíry a burzy. V něm se píše o dogecoinu, kryptoměně, která vznikla jako čistý internetový vtip a za růst její popularity může zejména Elon Musk. Počátkem roku ale vyrostl na hodnotě o více než tisíc procent a díky tomu, že jej Robinhood nabízel ke koupi, vydělával i on.
Investiční platforma však až nyní ukázala, jak moc byla v minulém čtvrtletí na Dogecoinu závislá. Dvaašedesát procent obratu z transakcí za kryptoměny, tedy přibližně 143 milionů dolarů (3,1 miliardy korun), připadalo právě na tento „psí token“. To zároveň znamená, že celkový čtvrtletní obrat Robinhoodu byl ze čtvrtiny závislý pouze na dogecoinu, respektive transakcích s ním.