Vybočili a uspěli. Vinařství od J&T tepe životem a díky tomu boduje i na konzervativní Pálavě
Pálavská vína mají jasně daný charakter, vinařství Reisten se ale dokázalo odlišit. Láká na degustace v obklopení nadčasové architektury a krajiny.
Pavlov je obec vínem tak proslulá, že si ji s kvašenou hroznovou šťávou spojí i ti, kdo o ní jinak nevědí takřka nic. Rozprostírá se na úpatí Děvínu, nejvyššího vrcholu Pálavy, a otevírají se z ní výhledy na modravou hladinu Novomlýnské nádrže, zříceninu hradu Děvičky i na do nekonečna ubíhající vinohrady. Asi třicet hektarů z nich patří vinařství Reisten, které v roce 2019 koupila finanční skupina J&T. Ta ho během dvou let proměnila v místo setkávání milovníků vína, jež navíc tento rok získalo ocenění Vinařství roku.
O významnou cenu se mimo jiné přičinil Vlastimil Nešetřil, ředitel vinařského segmentu, který nese název J&T Wine Holding. Nešetřil ve finanční skupině J&T pracuje přes patnáct let, dlouho přitom působil jako výkonný ředitel J&T Banky a pravidelně docházel na schůze představenstva. Byl tak dobře obeznámen s tím, že Patrik Tkáč, spoluzakladatel celé finanční skupiny J&T Finance Group, dlouho touží po koupi vlastní vinice na jižní Moravě.
„Patrik Tkáč často říkal, že by chtěl koupit vinařství na Moravě. Já sám pocházím ze Znojma, mám své malé rodinné vinařství, vystudoval jsem vysokou školu vinařskou – a tohle všechno pan Tkáč věděl. Takže jednoho dne přišel s tím, zdali bych se o vinařství postaral, kdybychom nějaké koupili,“ vypráví Nešetřil, když sedíme v prostorách vinařství Reisten.
Jako první se v portfoliu J&T objevilo vinařství Kolby, které se nachází v Pouzdřanech, přímo pod chráněnou oblastí Pouzdřanské stepi. Jenže Patrik Tkáč měl moravské víno neodmyslitelně spjaté s Pálavou. „Tahle oblast pro něj byla vysněná. A není se čemu divit, vždyť je to tady krásné. Takže když se nám chvíli po koupi Kolby naskytla příležitost pořídit na začátku roku 2019 Reisten v Pavlově, neváhali jsme,“ říká šéf J&T Wine Holdingu.
Vinařství Reisten původně patřilo Templářským sklepům. Současné vinohrady, které pod něj spadají, byly vysazeny v roce 2004. Což znamená, že se nyní dostávají do nejlepšího produkčního stavu. Nacházejí se na zhruba 30 hektarech rozprostřených kolem Pavlova, ale také v blízkosti Mikulova a Mušlova. Nešetřil dodává, že jde o odrůdy, které jsou pro zdejší oblast typické – Pinot blanc, Ryzlink vlašský, Chardonnay, Ryzlink rýnský nebo Sauvignon.
„Všechny odrůdy na našich vinohradech jsou typická pálavská vína – především bílá, slaná, minerální, chuťově hodně hluboká. Pálava je navíc hodně konzervativní, vína tady mají jasně daný styl, který dodržujeme,“ vysvětluje Nešetřil. Produkce vína tak byla daná, stejně tak i množství, které je vinařství Reisten schopno vyrobit. Ročně jde asi o 250 tisíc lahví, což se ukázalo být jako limit, se kterým musel Nešetřil při nastavování byznysového modelu pracovat.
„Buď máte malé vinařství a všechna vína prodáte privátním klientům, nebo máte velké vinařství a můžete zásobit velké řetězce. Reisten je střední vinařství, což je celkem oříšek. Máme moc vín na to, abychom se mohli profilovat jako prémiové manufakturní vinařství, na tomhle poli je navíc v Česku velká konkurence. A zároveň nemůžeme dělat lahev vína pod sto korun ve velkém množství,“ přibližuje ekonomiku vinařství Nešetřil.