Vychází historická česká videohra Svoboda 1945: Liberation. Obnažuje ostré střípky poválečných dějin pohraničí
Dějiny našeho národa jsou pestré, plné radostných momentů, ale i bolestivých zážitků, které měnily tvář naší země i jejích obyvatel k nepoznání. Při pátrání po starých jizvách není třeba putovat do hluboké historie. Některé uštědřené rány jsou stále nezacelené, a dodnes tak mají ve společenské debatě svou váhu. Neuplynulo ani sto let od plápolajících svastik na věžích českých měst, následné msty na německém obyvatelstvu a radostném prozpěvování budovatelských písní, jež zhořkly na jazyku.
Skrze příběhy osudů jedné vsi a jejích obyvatel vypráví o pohnutých dějinách minulého století nejnovější videoherní počin studia Charles Games spadající pod Univerzitu Karlovu. Hra Svoboda 1945: Liberation zavádí hráče k rozplétání zápletky, do které byly zamotány válečné dějiny, historie volyňských Čechů, odsun německého obyvatelstva i kolektivizace. To vše je hráči servírováno ve velmi povedeném grafickém pojetí, a především v propracované atmosféře, z níž běhá mráz po zádech.
Je to více než 20 let, co jsme při rekonstrukci naší staré roubené chalupy na severu Čech nalezli pod podlahou předměty denní potřeby spolu se starými vkladními knížkami, které se již nikdy nedočkaly návratu svých původních majitelů. Tehdy jsem byl ještě dítě a nedocházelo mi, kdo tam mohl něco takového nechat a proč by to vůbec dělal.
Příliš vysvětlujících informací nepřinesly ani hodiny dějepisu na základní a střední škole. Odsun německého obyvatelstva z pohraničí se v nich řešil vždy až na konci posledního ročníku a ve spěchu, protože na probrání veškeré látky v osnovách již nezbývalo příliš času. O tom, čím vším si muselo po válce projít německé obyvatelstvo obývající oblast českého pohraničí, tedy takzvané Sudety, jsem se tak do hloubky dozvěděl až během studií na vysoké škole.
Právě na univerzitě jsem si opět vzpomněl na jméno Giebe, které stálo v oněch nalezených vkladních knížkách. Přemýšlel jsem, jaký to musel být pocit během několika málo hodin sbalit do kufrů jen to nejnutnější, naposledy zamknout vchodové dveře a navždy opustit dům, ve kterém se narodili.
Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého
K přemýšlení o takovém momentu mě po letech opět přivedla Svoboda 1945: Liberation, jež je skvělou příležitostí pro všechny, pro které studium dějepisu skončilo právě oním rychlokurzem moderních dějin na střední škole. O tom, co všechno se odehrávalo v českém pohraničí ve 45. a 46. roce, má dnes řada lidí jen mlhavé tušení. A byť je celý příběh, pamětníci i místo, v němž se hra odehrává, pouhou fikcí, tyto základy jsou postaveny na skutečných dějinných událostech.