Vychází kniha o Elonu Muskovi. Má komplex epického hrdiny a je jako postava z komiksu, říká životopisec
Kniha z pera známého autora Waltera Isaacsona budí vášně už teď, a to se teprve začala prodávat. Mapuje život nejbohatšího muže planety.
Henry Kissinger, Benjamin Franklin, Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Steve Jobs. Jednasedmdesátiletý novinář a spisovatel Walter Isaacson má za sebou díla, která popisují životy těch nejvýznamnějších osobností naší historie. Z mnoha z nich se staly bestsellery a mezi nejprodávanější knihy bude patrně patřit i ta nejnovější, která vychází právě dnes. Jde o biografii Elona Muska, kterého známý autor dva roky bedlivě sledoval. A jelikož jde o jednu z nejsledovanějších osob planety, zájem je velký. Na Amazonu už je teď očekávaný titul nejprodávanější a vášně vzbudilo několik úryvků, které byly před vydáním zveřejněny v médiích.
Walter Isaacson strávil s nejbohatším mužem planety dva roky, aby mohl sepsat knihu, která je jednoduše nazvaná Elon Musk a která stylizací obálky připomíná tu o Stevu Jobsovi z pera stejného autora. Isaacson s Muskem trávil čas v jeho společnostech Tesla i SpaceX, hodiny si povídal jak s ním, tak s jeho rodinou, přáteli, spolupracovníky i protivníky a byl nablízku, když dnes dvaapadesátiletý vizionář kontroverzním způsobem přebíral společnost Twitter, kterou v posledních měsících přejmenovává na X. V knize se nezapomíná ani na Muskovo dětství a dospívání, které se odehrávalo v Jižní Africe a nebylo snadné.
„Kniha začíná překvapivě těžkým dětstvím v Jižní Africe s otcem, který je Darth Vader a který je stále naživu, ale Elona pronásleduje každý den,“ uvedl Isaacson v podcastu s technologickou reportérkou Karou Swisher. V rozhovoru pro The New York Times se zase rozpovídal o tom, jak se během psaní a sledování Muskova života potýkal s jeho měnící se osobností a nevyzpytatelnou povahou. „Věděl jsem, že je rtuťovitý a impulzivní. Ale když jsem ho viděl zblízka, zejména poté, co se začal věnovat Twitteru, byla to mnohem více vzrušující jízda,“ prohlásil Isaacson.
Největší vášně dosud vzbudil publikovaný úryvek, který popisoval roli satelitní sítě Starlink, již Musk provozuje v rámci vesmírné společnosti SpaceX, v rusko-ukrajinské válce. Podle Isaacsona měl údajně zmařit útok ukrajinského dronu na ruské lodě, když poblíž Krymu Starlink vypnul. Musk se díky své satelitní síti rázem ocitl de facto uprostřed válečné vřavy, vyměňoval si šifrované zprávy s vrcholnými představiteli několika států a mohl svými rozhodnutími ovlivnit dění na frontě.
Starlink byl přitom dle jeho slov určen k tomu, aby lidé po celém světě mohli sledovat Netflix, a ne zabíjet lidi. Když se tento úryvek objevil v médiích, Elon Musk na své síti X vzkázal: „Ukrajinské vládní orgány požádaly o nouzovou aktivaci Starlinku až do Sevastopolu. Zjevným záměrem bylo potopit většinu kotvící ruské flotily. Pokud bych jejich požadavku vyhověl, pak by se SpaceX výslovně podílela na závažném válečném aktu a eskalaci konfliktu.“