Vydala jsem se na kurz moderní sebeobrany. Psychika na něm dostane zabrat, absolvovat by ho měl ale každý
Redaktorka CzechCrunche Sára Goldbergerová vyzkoušela kurz sebeobrany. V reportáži popisuje, proč došlo i na slzy a co si z něj odnesla.
„Sáro, řekni ne!“ napsala mi Jasmína Houdek do knihy Moderní sebeobrana, kterou napsala společně se svým manželem Pavlem. Prosté sdělení vyjadřuje všechno, co v sobě nesou kurzy tak trochu jiné sebeobrany, jež začala před lety pořádat. Ženy a dívky totiž nejsou vychovávány k tomu, aby říkaly znělé a jasné ne. Když si tak chtějí vymezit své hranice v jakékoliv situaci, která je jim nepříjemná, volí jiné cesty – ideálně co nejvíce diplomatické. Já nejsem výjimkou, proto jsem se rozhodla absolvovat víkendový kurz přímo s Jasmínou. Byl velmi náročný, ale po jeho konci mi došlo, že bych něco takového bývala potřebovala absolvovat klidně už na základní škole.
Příběh Jasmíny Houdek, který ji dovedl až k tomu, že začala dělat kurzy nazvané Moderní sebeobrana, není pro slabé povahy. Ve čtrnácti letech zažila znásilnění, byla ale predátorem zatlačena do kouta takovým způsobem, že ji to donutilo k tomu, aby zážitek před všemi utajila. Úlevu objevila v drogách, ze dna ale po letech našla cestu zpět do normálního života. Věnovala se bojovým sportům, zjistila ale, že tudy cesta ideální sebeobrany nevede. A nevyhovovaly jí ani kurzy, které byly dostupné – rozhodla se tak, že začne dělat své vlastní.
Dnes stojí za úspěšným projektem, který buduje společně se svým manželem Pavlem Houdkem a týmem zkušených instruktorek a instruktorů. Už při našem prvním setkání mě upozorňuje na to, že kurzy staví především na psychické sebeobraně, která má v ideálním případě předejít nežádanému fyzickému kontaktu. „Nečekej tak, že když přijdeš, instruktorky na tebe naskáčou, začnou předstírat, že tě bijí, a pak ti řeknou, co všechno děláš špatně. I tohle jsem na kurzech tradiční sebeobrany zažila,“ směje se.
Na dvoudenní víkendové akci s názvem Emancipační sebeobrana se nás schází deset žen. Jsou mezi námi jak mladé studentky, tak mámy od rodiny. A k tomu tři instruktorky: Jasmína Houdek, Anna Vykoukalová a Dominika Rývová. Je zřejmé, že žádné „naskákání“ pro začáteční šok se skutečně konat nebude. Místo toho s námi ale instruktorky sdílejí své životní příběhy, což v případě ani jedné z nich není rozhodně příjemné povídání. Dávají nám tím ale najevo, že se nacházíme v bezpečném prostoru, ve kterém se nemusíme bát sdílet cokoliv. Anebo také vůbec nic.
Už ze seznamovacího kolečka je patrné, že pro některé z nás je poslouchání příběhů jiných žen silné kafe. „Nezapomínejte, že jsme tady pro vás. Kdybyste si potřebovaly dát kdykoliv pauzu, bylo toho na vás moc a potřebovaly si třeba sednout samy ve vedlejší místnosti, nebo jste naopak chtěly, aby tam byl někdo z nás s vámi, řekněte si,“ opakují velmi často instruktorky. Moderní sebeobrana totiž není o tom, aby vás rozložila na prvočinitele, ale abyste z ní naopak odcházeli silnější. Ani ne tak fyzicky – bránit se totiž dokáže i ten, kdo každý den nezvedá činky v posilovně –, jako spíš psychicky.
Síla hlasu
Po úvodním seznamování se vrháme do výuky, která začíná teorií. Vymezujeme si, jak působí „ideální“ oběť, jak přemýšlí agresor a jak postupovat, když dojde k nějaké formě sexualizovaného násilí. Nezáleží přitom, jestli jde o oplzlé pokřikování na ulici, slovní narážky od kolegy či obtěžování od učitele či jiné autority. Zásadní je rychle reagovat a nasadit nouzovou větu, která má potenciál zastavit vývoj ještě nepříjemnějším směrem.