Vydražila se nejžádanější whisky světa. Nového majitele přišla na více než 60 milionů korun
Aukční svět má novou nejdražší whisky. O víkendu padl rekord, když se vydražila legendární whisky 1926 z palírny The Macallan.
Minulou sobotu se v londýnské aukční síni Sotheby’s vydražila láhev nejžádanější skotské whisky na světě, The Macallan 1926. Šedesát let zrála v sudech po sherry a poté naplnila pouhých 40 lahví, což z ní podle aukční síně činí nejstarší ročník Macallanu, jaký byl kdy vyroben. I vzhledem k tomu se prodala za více než 2,1 milionu liber, což je v přepočtu 60,6 milionu korun. Aukční síň přitom očekávala, že se její cena vyšplhá nejvýše na 1,2 milionu liber.
„Je to nový rekord za jakoukoli láhev lihoviny nebo vína prodanou v aukci,“ uvedla síň Sotheby’s pro agenturu AFP. A i když výsledek její představitele minimálně navenek šokoval, není tolik překvapivý. Ze 40 lahví, které byly naplněny v roce 1986, žádná nebyla ke koupi. Některé byly akorát nabízeny nejlepším klientům společnosti The Macallan, což zvyšuje přitažlivost a prestiž samotné whisky.
Čtrnáct lahví bylo navíc ozdobeno ikonickými etiketami s názvem Fine and Rare, z nichž jedna trhla rekord v aukční síni Sotheby’s v roce 2019 s částkou 1,5 milionu liber (v přepočtu 42 milionů korun). Dvě lahve byly vydány zcela bez etiket a jedna z nich byla následně ručně pokreslená irským umělcem Michaelem Dillonem. Zvěčnil na ní sídlo firmy The Macallan známé jako Easter Elchies House. Při prodeji v roce 2018 se stala první lahví whisky, jejíž cena přesáhla 1 milion liber.
V roce 1986 zkrášlil dvanáct lahví svými kresbami popový umělec sir Peter Blake, v roce 1993 navrhl etikety další dvanáctky lahví italský malíř Valerio Adami. Jedna z nich pak byla pravděpodobně zničena během japonského zemětřesení v roce 2011. Podle aukční síně se navíc předpokládá, že nejméně jedna ze 40 lahví byla otevřena a zkonzumována, což potvrzují snímky pořízené v Japonsku.
Nicméně právě jedna lahev dekorovaná dílem od Valeria Adamiho byla předmětem sobotní dražby. Její hodnota ještě o něco stoupla díky tomu, že byla před uvedením do aukce zrenovována přímo v palírně The Macallan. „Proces zahrnoval výměnu kapsle i korku, nanesení nového lepidla na rohy etiket lahve a odebrání jednoho mililitru vzorku k testování,“ uvádí na svých stránkách aukční síň Sotheby’s.