Vyhodili pojistky a nechali hosty o teplém pivu. Plzeňský Prazdroj pomůže chránit hospody před krizí
Český pivovar bude do desítek hospod instalovat senzory hlídající spotřebu vody a energií. Nejprve ale vyděsil zákazníky a ukázal jim možnou realitu.
Nesvítí se, není zapnuté topení, chybí vychlazené pivo a kuchyň nabízí přinejlepším utopence s pytlíkem brambůrek. Pokud byste narazili na takový typ hospody, pravděpodobně byste se jí vyhnuli obloukem. Plzeňský Prazdroj ovšem ví, že rostoucí ceny energií jsou tím nejvážnějším problémem, který hospody trápí a ohrožuje, proto zkusil experiment, kdy jeden podnik omezil na základním fungování. A rovnou nabídl i řešení, jak by provozovatelé na ty nejčernější představy o svých hospodách mohli reagovat.
Šlo o zajímavě zpracovanou kampaň. „Dalo se čekat, že reakce hostů budou negativní,“ říká tiskový mluvčí plzeňského pivovaru Zdeněk Kovář k iniciativě, na které spolupracoval s agenturou Svengali Communications. „Mnozí, kdo měli do hospody namířeno, do ní nevstoupili. Ti odvážnější pak většinou vyjadřovali pochopení s šetřením, ale opakovaně by do takové provozovny s omezenými službami nechodili. Nejvíce jim vadilo, že neměli možnost se ničím zahřát,“ doplňuje.
Dostali se s ní do televize, na internetu se řešilo, proč by vůbec někdo chtěl do potemnělé a studené hospody chodit. Kampaň se vydařila dobře a málokdo tušil, že jde o předem připravený plán, jímž chtěl Plzeňský Prazdroj vyvolat emoce a přiblížit problematiku, které nejeden gastronomický podnik v posledních měsících čelí – hrozbě z tak vysokých nákladů na energie, že by zkrátka nemohl spolehlivě fungovat.
„Cílem kampaně s názvem Chytrej výčep bylo ukázat, jak může Plzeňský Prazdroj pomoci hospodám snížit spotřebu energií a vody,“ doplňuje Kovář pro CzechCrunch a rovnou vysvětluje, co je za pivovar řešením, díky němuž mohou provozovatelé peníze ušetřit. Prim bude hrát šetrnější výčepní zařízení, které má hospodám snížit náklady na energie až o třicet procent i množství spotřebované vody. Aby ale nový výčep vznikl, musí se nejdříve v hospodách nasbírat potřebná data.
K tomu slouží speciální senzory, které měří toky energií a vody při cestě piva ze sudu nebo tanku až na výčepní pult. Ve vybraných hospodách jich bude nainstalováno zhruba třicet, dohromady tak ve všech zapojených podnicích poběží přes 1 200 čidel. Měření bude probíhat zhruba rok, poté se spotřeba vyhodnotí a navrhnou se patřičná úsporná řešení – a tím vznikne i Chytrej výčep. Zařízení, které na první pohled bude stejné jako dosud, ale bude mít nové „vnitřnosti“.
První podniky již Prazdroj očipoval, jedním z nich je pražský Katr, kde se uskutečnil i experiment s vypnutou hospodou. „Do konce března se zapojí celkem čtyřicet pět podniků v Česku,“ říká Jakub Zaoral, vedoucí projektu z Prazdroje. Vybraným hospodám nechá svou technologii zdarma, přičemž v plánu je obdobným systémem zásobovat i další.
„Doslova zrentgenujeme výčep a zmapujeme spotřebu energií v celém výčepním vedení, počínaje uložením piva ve sklepě nebo chladicím boxu přes jeho teplotu a tepelné ztráty po cestě ze sudu či tanku až po načepovanou sklenici. Zaměříme se i na spotřebu elektřiny k chlazení vany, ve které se chladí půllitry. Zároveň budeme sledovat a měřit i spotřebu vody během celého procesu péče o kvalitu piva a pivního skla,“ popisuje detaily Zaoral.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.