Výjimečný architektonický počin. Českou cenu za architekturu vyhrál rodinný Dům na Kozině

Vrácení života do malého města, rekonstrukce rovnou tří existujících staveb a recyklace. To rozhodlo o vítězi letošní hlavní ceny.

Eliška NováEliška Nová

dum-na-kozine-otv

Foto: Atelier 111

Dům na Kozině

0Zobrazit komentáře

Jiří a Barbora Weinzettlovi z Atelieru 111 si před časem v malém jihočeském městě vyhlídli staré chalupy a rozhodli se, že z nich udělají svůj domov. Propojení a úpravy tří domů, ze kterých odstranili všechny nové nánosy, čímž podpořili historického ducha místa, trvaly od roku 2014 až do loňska. Nyní si za to architekti odnesli hlavní cenu v soutěži pořádané Českou komorou architektů.

O vítězi rozhodla nejspíše osobní návštěva poroty České ceny za architekturu. Ta popsala, že atmosféra místa „předčila očekávání založená na předložených obrázcích a plánech“. Konverzi pak nazvala výjimečným architektonickým počinem. „Jde o implicitní manifest podtrhující bohatý potenciál specifické pozornosti věnované vztahu města a venkova a rehabilitaci stávajícího zastavěného prostředí,“ uvedli porotci.

Jinými slovy, porota ocenila, že proměnou architekti v podstatě zareagovali na všechny možné bolesti této doby. Může to být vylidnění venkova, zabírání půdy pro nové a nové stavby či nadměrný odpad. Architekti přitom udělali všechno přesně naopak. Usadili se na malém jihočeském městě, namísto toho, aby postavili něco nového, se zaměřili na chátrající existující dům, v tomto případě dokonce tři, a tudíž také recyklovali.

„Místo nás od začátku lákalo pro svůj svérázný charakter a skvělou polohu. V úzkých ospalých uličkách, vedle travnatého plácku na Kozinově náměstí, jsme skryti před ruchem okolní dopravy, přitom nás jen pár kroků dělí od centra s obchody, službami a úřady, od škol, kina, divadla i nádraží,“ popisují Jiří a Barbora Weinzettlovi.

dum-na-kozine-12

Foto: Atelier 111

Dům na Kozině

Stavba se jmenuje jednoduše Dům na Kozině a jak sami architekti říkají, má být alternativou k vilám v předměstí, ke stavebním záměrům, které leckdy neúměrně odkrajují z naší krajiny.

Dohromady se tedy architekti zaměřili na domy tři. Dva z nich propojili a vytvořil se byt. V menším domě na druhé straně vznikla garáž a hobby dílna. To vše spojují tři malé dvorky. „První z nich je vstupní patio, klidné a intimní. Druhý je rozšířením obývacího a jídelního prostoru spojeného úzkým průchodem se třetím – a největším, zelenou zahradou,“ líčí porotci.

K tomu, že Atelier 111 získal hlavní cenu, přispělo rovněž provedení interiéru i to, že odkryli původní prvky stavení. „Ocenili jsme také důkladnou pozornost věnovanou plánování a realizaci a smysl pro dokonalost. Je to dům, kde žádná zástrčka nebo vypínač nebyly náhodné. Vše má své místo a svůj účel,“ dodali porotci.

V podkroví architekti umístili dětské pokojíky, hernu a ložnici s vlastní koupelnou. Přibylo také velké okno ve štítové dvorní fasádě, které poskytuje výhled na kostelní věž. Dům se nachází v Trhových Svinech.

dum-na-kozine-11

Foto: Atelier 111

Součástí jsou i tři malé dvorky

Do České ceny za architekturu bylo přihlášeno 201 děl. Do užšího výběru se dostalo 29 staveb, z nichž pak vzešlo pět finalistů. Právě z nich se vybíral vítěz, který byl vyhlášen v úterý ve Fóru Karlín. Mezi pěticí byla také Hlídka na Stráži, což je soubor pěti vyhlídkových konstrukcí na skalních výběžcích na kopci u Rokytnice nad Jizerou. Autorem je ateliér Mjölk architekti.

Ve finále byla rovněž Knihovna IGI Vratislavice, která vznikla přeměnou z někdejší fary. K ní přibyla novostavba, čímž vznikl prostor, který mohou využívat všichni v obci. Jde o dílo atakarchitekti.

Mezi pěti nejlepšími je i rekonstrukce a konverze Paláce elektrických podniků, na které pracovalo studio TaK Architects. Někdejší budova v Praze na Bubenské doslova ožila a dnes je plnohodnotným prostorem. TaK Architects jsou známí tím, že si dokonale nastudují historii stavby a z ní pak při rekonstrukci vychází. Ne jinak tomu bylo i u Bubenské.

Pátým finalistou je renovace Pavilonu Z na českobudějovickém Výstavišti. Dílem kanceláře A8000 bylo vytvořit multifunkční a variabilní prostor, který bude sloužit různorodým akcím. Porota ocenila práci ve stávající budově bez zbytečných demolicí, nevelkým rozpočtem a s netušenými stavebními a architektonickými kvalitami.

Porota složená z odborníků z Itálie, Švýcarska, Maďarska, Nizozemska, Slovenska, Izraele a Německa vybírala ze staveb dokončených v posledních pěti letech. Česko odborníci navštívili v září. Z Fóra Karlín si cenu za výjimečný počin v oblasti architektury odnesla Jana Kostelecká, a to za přiblížení architektury dětem. Především pak prostřednictvím knih jako D.O.M.E.K, Z.A.H.R.A.D.A nebo D.E.S.I.G.N či titulu K čemu jsou architekti.

elektricke-podniky-1

Foto: WPP

Fasáda bývalých Elektrických podniků

Uděleno bylo rovněž čestné uznání, které má Sportovní hala a tělocvična Základní školy Nový Hrozenkov. Udělovalo se také šest cen partnerů:

  • Cenu ministerstva pro místní rozvoj získalo Kulturní centrum – Pivovar Domažlice od Mepro.
  • Cenu ministerstva průmyslu a obchodu revitalizace brownfieldu v Brně Vlněna.
  • Agentura ochrany přírody a krajiny ocenila Lihovar s pěstitelskou pálenicí od Objektor Architekti.
  • Cenu Central Group má Bytový dům Bleriot od Machar & Teichman.
  • Cenu společnosti Velux Dům propojen se zelení od Ivata Langerová architekti.
  • Cenu společnosti Vekta Bytový dům Rezidence Michelangelova od Podlipný Sladký architekti.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym