Vykoupení z věznice Shawshank slaví 30 let. Kultovní drama původně propadlo, zachránily ho videokazety
Dnes je to přesně 30 let ode dne, co do kin vstoupilo kultovní a uctívané vězeňské drama. Proč je Vykoupení z věznice Shawshank dodnes tak oblíbené?
V dějinách filmu, ba ani umění obecně, to není nic ojedinělého – mnoho děl se dočkalo docenění až roky nebo dekády po svém vniku. Kultovní status kolem snímku Vykoupení z věznice Shawshank, který původně zcela propadl, se nicméně přesto zdá být něčím výjimečný. Je to skutečně nejlepší film všech dob, jak tvrdí průměr milionů hodnocení na mezinárodní databázi iMDb? Nebo je to dobrý příběh, který nedosahuje uměleckých kvalit velkých děl kinematografie a jen se mnoha lidem zalíbil? A záleží na tom vůbec?
Film, který vstoupil do široké distribuce ve Spojených státech přesně před třiceti lety, začíná odsouzením mladého bankéře Andyho Dufresneho (Tim Robbins) za vraždu své ženy a jejího milence. Přestože on sám tvrdí, že je nevinný, jsou mu uloženy dva doživotní tresty ve věznici Shawshank. My jako diváci zpočátku nemáme důvod příliš věřit, že spravedlnost v jeho případě selhala, jak ale Andyho a jeho osud více poznáváme, náš pohled se nevyhnutelně změní.
„Máte tady film, kde lidé v zásadě dávají prostor odpuštění a vykoupení. Člověku to dává naději na odpuštění a vykoupení ve společnosti obecně,“ říká Tim Robbins v dokumentu o vzniku Vykoupení z věznice Shawshank. Naděje je jedním ze stěžejních motivů filmu, když pohání jak jednání hlavního hrdiny, tak očekávání diváků.
Druhým je pak přátelství, které se rozvine mezi Andym a Redem, dalším odsouzencem, jehož ztvárnil Morgan Freeman. Na rozdíl od hrdiny u Reda vůbec netušíme, za co je ve vězení, a sledujeme jeho přerod z „jen dalšího vězně“ na komplexního člověka.
Literární předloha, kterou pod názvem Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank napsal Stephen King a poprvé vydal v roce 1982, příběh staví trochu jinak. Hrdinou i vypravěčem, s nímž se setkáváme jako s prvním a jehož příběh celou novelu rámuje, je právě Red. Ve vězení skončil za trojnásobnou vraždu a pojišťovací podvod a čtenáři sledují jeho život za mřížemi. Jednoho dne pak za ním přijde Andy.
Když za Kingem přišel tehdy takřka začínající režisér Frank Darabont se záměrem novelu zfilmovat, spisovatel příliš nevěřil, že je to kvůli způsobu jejího vyprávění dost dobře možné. Darabontovi nicméně „filmovost“ Shawshanku připadala očividná. Udělal pár úprav bez zásahů do hlavních dějových momentů předlohy, některé postavy jako postarší Brooks dostaly více prostoru a jiné zase zjednodušil.
Když pak scénář ukázal vedení studia Castle Rock Entertainment, nadchl je a přes pochybnou profitabilitu vězeňských dramat dostal zelenou a poměrně štědrý rozpočet. Vykoupení z věznice Shawshank se vydalo tehdy, ale do nemalé míry vlastně i dnes, velice nezvyklým směrem – vězně ukázalo ne jako hrubé násilníky, kteří si neustále vyhrožují, mlátí se a podvádí, ale z většiny jako obyčejné lidi, co v minulosti udělali chybu nebo se silně morálně provinili. Jejich každodenní život je přitom naplněn poměrně obyčejnými aktivitami a myšlenkami.