Vymanit dítě z instituce. V Říčanech u Prahy vyrostla hravá školka otevřená dětské duši

Školka s pestrobarevnou fasádou byla koncipována tak, aby vycházela vstříc hře, pohybu, neuspořádanosti i dětskému optimismu.

skolkda-vetrnik1

Foto: Filip Šlapal

Školka Větrník v Řičanech

0Zobrazit komentáře

Školka vytváří první střet dítěte s institucionalizovaným systémem našeho vzdělávání, což může být pro některé děti nepříjemnost, se kterou se odmítají smířit. Prostředí školek by proto mělo jít co nejvíce naproti dětskému světu a křehkosti jejich duší. V Říčanech si s touto výzvou poradili na výbornou. Tamní netradiční školka už od pohledu slibuje spoustu neinstitucionalizované zábavy a řádění. Více podobných projektů najdete každých čtrnáct dní v architektonickém newsletteru Arch.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Hra, pohyb, živelnost, neuspořádanost a nepředvídatelnost spolu se zvídavostí a optimismem. To všechno každý den vstupuje do života dětí ještě předtím, než usednou do školních lavic. Navrhování školky je proto náročná disciplína, která vyžaduje podobně nespoutaný přístup, jako mají samy děti k životu.

To naštěstí pochopili v Říčanech, kde si přáli školku se sportovním zaměřením, k níž by náležela i tělocvična. Práce na návrhu takové školky se ujal David Kraus ze studia Architektura, který začal studovat nesčetné množství návrhů netradičních školek po celém světě. Narazil však na jeden zásadní problém.

„Dohledali jsme spoustu příkladů netradičních školek, některé jsou však bohužel v naší společnosti neproveditelné. Jsme svázáni tak přísnou legislativou, že ta spíše omezuje, než aby rozvoj společnosti umožňovala. Dítě je v systému a účelem je, aby se stalo řádnou a neproblematickou součástkou,“ vysvětluje Kraus.

Říčany však projevily odvahu a velkorysost. Do jednání o budoucí podobě školky byly zapojeni učitelé i sportovní oddíly a ze společných jednání vzešel projekt školky Větrník, která má podle svých tvůrců dvě tváře – do ulice si drží svou hmotu a lehce seriózní tvář, směrem do zahrady je naopak nespoutaná.

skolkda-vetrnik3

Foto: Filip Šlapal

Pohled na koncepci školky

Do školky se vstupuje z ulice a její fasáda je zčásti řešená vertikální zelení s tím, že do budoucna by měla pohltit fasádu celou. Vstup má připomínat bránu do záhadného chrámu či kosmické lodi. I z edukačního hlediska architekti zvolili vedení technické infrastruktury pohledově, aby děti viděly, kudy teče voda či elektřina a kudy vzduch.

Směrem do zahrady školky se objekt stává roztěkaným, hravým a hmota se rozpadá. Silueta objektu je definována barevnými pagodami, jejichž spodní část je prosklená, což umožnilo do interiéru pustit více denního světla. To sem dopadá také okny ve tvaru trojúhelníku na vrcholech pagod.

Uvnitř školky se mimo kanceláří rozkládají dvě třídy v přízemí a dvě v patře. Ze všech tříd je přístup do centrálního atria, které slouží jako malé lanové centrum s velkou sítí, kterou nesou kmeny stromů. Ty se postupně větví do nosné konstrukce stavby. Atrium zároveň slouží jako prostor pro zpívání, hraní, výstavy či divadlo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spodní třídy navazují na zahradu, na které již bylo částečně realizováno hřiště, ve kterém by se měly děti v budoucnu cítit jako v říši fantazie. A těšit se mohou také na prozatím nerealizovaný projekt přidružené tělocvičny.

„Chtěli jsme vybudovat dětem objekt, který není instituce, je hravý a bude umožňovat rozvoj kreativity a všech krásných specifičností dětské duše. Objekt, jenž bude dětem tvořit podvědomé obrazy, které jednou možná vyvstanou v dospělosti, aby rozvinuly něco…,“ uzavírá David Kraus.

skolkda-vetrnik6

Foto: Filip Šlapal

Prostory se nedrží standardního tvaru obdelníku

Obec u Brna má autobusovou zastávku a rozhlednu v jednom. Výhled je na bojiště u Slavkova i na Dukovany

Obdélníková zastávka s modřínovou fasádou má uvnitř úkryt, kdyby počasí nepřálo. Když přeje, je možné vystoupat po schodech a užít si místní výhled.

Eliška NováEliška Nová

zastavka-v-kobericich-u-brna-6

Foto: Atelier Walter

Zastávka v Kobeřicích u Brna je zároveň rozhlednou

0Zobrazit komentáře

Když vaše obec sídlí na kopci a je z ní vidět na jedno z nejslavnějších českých bojišť, pak jednoznačně potřebujete mít rozhlednu, aby byl ten výhled opravdu ničím nerušený. Obec Kobeřice u Brna sice nepoptávala vyhlídku, ale potřebovala autobusovou zastávku. Nyní má obojí v jednom.

Brněnský Atelier Walter oslovil starosta obce. Chtěl sice jen zmíněnou zastávku, nakonec ale vznikl přístřešek se schody nahoru, odkud je výhled i na slavkovské bojiště, kde se na začátku devatenáctého století střetli tři císaři. Napoleon tu tehdy porazil Rusko, kterému vládl car Alexandr I., a také Rakousko v čele s císařem Františkem I. A na bojiště jedné z nejznámějších bitev napoleonských válek je žádoucí vidět dobře.

„Zadáním bylo vytvořit objekt zastávky tak, aby nevšedním způsobem uváděl návštěvníky do obce ve směru od Slavkova u Brna. V nápadu sehrálo roli to, že Kobeřice jsou na kopci, už tak je odtud dobrý výhled, a zároveň také to, že jsem chtěl čekajícím umožnit klidnější prostor dál od vozovky,“ popsal pro CzechCrunch architekt Jaromír Walter mladší.

Uvnitř zastávky se dá i sedět, takže v případě, že bude kousek od bojiště hodně foukat nebo pršet, může se budoucí cestující v klidu schovat. Byť to místní moc často nedělají. Leda že by přišli s výrazným předstihem. V Kobeřicích totiž autobus začíná.

zastavka-v-kobericich-u-brna-1

Foto: Atelier Walter

Do zastávky se dá i schovat

Kromě výhledu na slavné bojiště nabízí zastávka a rozhledna v jednom i pohled na Brno, viditelné jsou prý také Hády, což je kopec na severovýchodním okraji Brna. „Při dobrém počasí jsou odsud vidět i Dukovany,“ líčí Walter. Výhled ale přeci jen trochu omezuje to, že zastávka nestojí na samotném vrcholu kopce.

Tak jako tak jde každopádně i o povedenou stavbu. Půdorys zastávkové rozhledny je obdélníkový, má pět krát dva metry. Vysoká je stavba 3,6 metru. Jejím základem je pozinkovaná ocelová kostra, plášť je z hranolů mírně odsazených od sebe. Tím je podle studia zajištěná transparentnost, která vede k lepší kontrole, co se uvnitř děje. Obklad tvoří modřínové hranoly.

„Dřevo nám připadalo jako lepší řešení, protože jako přirozený materiál lépe zapadá do kontextu obce. Mělo by také důstojně stárnout, protože jsme na něj nepoužili žádný nátěr,“ popisuje architekt.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ateliér Walter už dříve v Kobeřicích působil. Architekti tu navrhli přístavbu místní základní a mateřské školy. Ta dostala podobný háv jako zastávka. Má fasádu ze dřeva, uvnitř je počítačová učebna, knihovna a také tělocvična.

Starosta obce Roman Hanák se na něj proto obrátil znovu. „V Kobeřicích jsme realizovali nové chodníky a nové veřejné osvětlení u příjezdu do obce. Nemám rád tuctové věci a vím, jak na člověka zapůsobí první dojem po příjezdu do obce, chtěl jsem nějak moderně navrhnout přístřešek na autobusové zastávce,“ uvedl Hanák pro server CzechDesign.

Ohlasy jsou podle něj spíš pozitivní, kladně se k zastávce vyjadřují i obyvatelé z přilehlých obcí. A nová vyhlídka také přitáhla do místa se sedmi set obyvateli turisty.

zakladni-skola-v-kobericich-u-brna

Foto: Atelier Walter

Atelier Walter v obci navrhl i přístavbu základní školy