Výplata za video na Instagramu. V Americe už děti nebudou pomáhat rodičům s obsahem na sítě zadarmo
Třicet procent výdělku ze sociálních sítí budou muset rodiče–influenceři ukládat dětem na spoření. Zákon platí už ve více státech USA.
Ekonomika kolem sociálních sítí roste, týká se to i účtů, na kterých jsou zobrazovány děti. Zatímco v USA řeší finanční otázku a snahu zajistit dětem část výdělku ze sítí jejich rodičů, v Evropě vítězí tendence děti před sítěmi ochránit úplně.
„Je hodně influencerů, kteří na ukazování svých dětí na sociálních sítích vydělávají těžké peníze,“ říká Aneta Martinek, spoluzakladatelka platformy #holkyzmarketingu. Poprvé se s reklamou prezentovanou dětmi influencerů setkala, když své dceři pustila YouTube Kids. „Fenomén je to děsivý, je fajn že se o tom alespoň někde začíná mluvit,“ dodává.
Kalifornským senátem prošel koncem loňského roku zákon, který, pokud ho nyní schválí i kalifornská poslanecká sněmovna, bude ukládat rodičům–influencerům povinnost odkládat třicet procent online výdělků svým dětem. Tedy pokud se i potomci na jejich kanálech ukazují, a tím pádem se podílejí na tvorbě jejich obsahu.
Peníze by měli rodiče schovat na spořicích účtech a děti je mají mít k dispozici ve chvíli, kdy dosáhnou dospělosti. „Neplánujeme ze státu dělat chůvu, která bude lézt lidem do kartoték v jejich osobním účetnictví. Ale myslím, že je to rozumný předpoklad, že si budou lidé vést základní záznamy a založí dítěti například spořicí účet v bance, která rodině spravuje finance,“ řekl pro server The Information předkladatel návrhu, demokratický senátor Steve Padilla.