Výprava do brněnských podzemních katedrál. Veřejnosti se otevřou všechny tři vodojemy na Žlutém kopci

Na konci 19. století začaly na Žlutém kopci v Brně vznikat impozantní vodojemy. Městu sloužily do roku 1997 a brzy budou přístupné všem.

vodojem-1

Foto: Viktor Mácha / TIC Brno

Všechny tři vodojemy na Žlutém kopci se poprvé otevřou veřejnosti

0Zobrazit komentáře

Před sto padesáti lety začal na brněnském Žlutém kopci vznikat vodojem, který svou monumentálností připomíná starověkou cisternu Jerabatan v Istanbulu. V průběhu let k němu přibyly další dvě obrovské vodní nádrže, po tom, co přestaly plnit svůj účel, však trojici hrozila demolice. V roce 2019 se ji podařilo dostat pod památkovou ochranu a po celkové rekonstrukci se 22. března otevře nejen milovníkům atypických staveb z dob dávno minulých. Zahajovací víkend navíc doprovodí audiovizuální instalace plné světla v podání festivalu Prototyp.

Historie vodojemů sahá až do 19. století. S tím, jak se město Brno postupně rozrůstalo, bylo totiž potřeba posílit jeho vodovodní soustavu. V roce 1874 tak na Žlutém kopci vznikl první cihlový vodojem podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwryho, který díky valeným klenbám už v době svého vzniku působil jako impozantní podzemní katedrála. V nadcházejícím půl století přibyly další dva vodojemy, jeden podle projektu brněnského inženýra Emila Procházky s jednodušší konstrukcí a třetí z monolitického betonu.

Trojice svému účelu sloužila do konce 20. století. Do útrob vodojemů se ale veřejnost mohla podívat až v roce 2020, kdy byly poprvé otevřeny ve zkušebním režimu. Od roku 2022 se po rekonstrukci otevřely první i druhý cihlový vodojem a začaly práce na zpřístupnění toho třetího, betonového, a na rekonstrukci bývalého domku strážného. V celé své kráse se všechny tři nádrže poprvé otevřou na Světový den vody 22. března 2024.

„Vodojemy prošly citlivou rekonstrukcí pod vedením architekta Davida Prudíka, která mimo jiné dva z nich zpřístupnila i bezbariérově. Již od provizorního otevření prvního z nich v roce 2020 jsou jednou z nejpoptávanějších turistických památek Brna. Vyprodané termíny prohlídek nás utvrzují v tom, že téměř 150milionová investice byla smysluplná,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Vodojemy od prvního otevření v roce 2020 i přes různá provozní omezení vidělo téměř 32 tisíc lidí.

Po plném zprovoznění si návštěvníci budou moci prohlédnout jak sofistikovaný nosný systém v prvním vodojemu, který vytváří dojem nekonečného prostoru, tak vodojem s betonovým dnem s „lesem“ tvořeným 70 pilíři půlkruhově zaklenutých arkád, které podpírají soustavu valených kleneb, i poslední betonový přírůstek s 87 betonovými pilíři. Domek strážného pak rekonstrukce proměnila na návštěvnické centrum s výtahem ústícím do prvního cihlového vodojemu – ten byl podzemní chodbou bezbariérově propojen s třetím betonovým vodojemem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Návštěvníci nejenže poprvé vstoupí do třetího betonového vodojemu, ale užijí si všechny prostory jinak díky působivým audiovizuálním instalacím. V prvním a druhém cihlovém vodojemu budete moct zažít ochutnávku festivalu Prototyp, jenž se v plném rozsahu uskuteční na podzim. V betonovém vodojemu připravují instalaci s názvem Critical Level hudební a mediální umělci Jiří Suchánek a Petr Bradáček,“ láká Jana Janulíková, ředitelka brněnského informačního centra.

Během rekonstrukce prošly úpravami i menší stavby v areálu jako armaturní nebo šoupátkový domeček. Nad vodojemy vznikl také nový volně přístupný park. Návštěvníci mohou do vodojemů po otevření zavítat od středy do neděle a budou si moci také vybrat, zda chtějí absolvovat prohlídku s průvodcem, nebo bez něj.

Karlín jako na dlani. Nový bytový dům v pražské čtvrti ctí architektonickou i industriální tradici místa

Velká voda, která Karlín před více než dvaceti lety vypláchla, mu ve finále udělala službu. I díky ní teď na místě vyrostl netradiční bytový dům.

iconik-otv

Foto: BoysPlayNice

Dům zaplnil proluku v Sokolovské ulici

0Zobrazit komentáře

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se. V případě Karlína to platí zcela určitě. Když do této pražské čtvrti před dvaadvaceti lety přišla velká voda, jednalo se o zanedbanou a přehlíženou část metropole. Zafungoval však efekt Augiášova chléva a Karlín se díky povodním proměnil v žádanou lokalitu. V jedné z posledních proluk vzniklých kvůli velké vodě vyrostl Iconik, projekt devítipodlažního bytového domu, který má Karlín jako na dlani. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Dříve silně industriální čtvrť se v posledních dvaceti letech dočkala výrazné sociální, ale i architektonické proměny. Na hlavní třídě dnes žádané lokality vznikl dům, který svým vzhledem reflektuje historii místa, přičemž pracuje s některými prvky typickými pro vzhled čtvrti.

Architekti studia Edit! dostali za úkol navrhnout dům s byty vhodnými ke krátkodobému i dlouhodobému pronájmu, který bude přirozeně respektovat atmosféru místa. Museli přitom vycházet vstříc i požadavkům ze strany památkářů na ochranu městské kvality.

Studio proto navrhlo objekt tvořený ze dvou hmot reagující na původní dělení pozemku a strukturu městského bloku se střídavou výškou střech a říms. Zatímco užší objekt dostal devět nadzemních podlaží, o něco širší a zároveň nižší nabízí pater osm.

Fasáda pracuje s keramickým obkladem ve dvou odstínech, což obě hmoty vzájemně opticky odděluje. Tento plášť odkazuje na fasády karlínských bytových domů z 30. let minulého století a jeho lehce „narezlá“ vizáž zároveň připomíná industriální infrastrukturu místních výrobních závodů, které postupně vymizely.

Pro optické oddělení objemů byl u každé z budov zvolen také jiný rastr oken a lodžií. Ve spodní části levého objektu zaujme i systém předsazených hliníkových lamel, jež naznačují kontury původní historické budovy, menšího domku se světlou fasádou, který tu dříve stával.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Byty o dispozici 2+kk a větší mají vlastní lodžii či terasu přístupnou z obývacího pokoje, častěji však z ložnice. Tím bylo mimo venkovního posezení dosaženo také většího soukromí těchto prostor orientovaných na jih do Sokolovské ulice.

Prémiovější bytové jednotky s větší dispozicí a celoprosklenými obytnými místnostmi byly umístěny do horních podlaží. Nabízejí tak výhledy na Vítkov a střechy okolních karlínských domů. Poslední dvě patra jsou řešena jako dvoupodlažní penthouse se střešní terasou a bazénem. Směrem k přízemí se dále rozkládají byty 4+kk až 1+kk.

Tři podzemní patra ukrývají parkovací místa pro rezidenty, technické zázemí budovy a bytové sklepy. Přízemní prostory byly vyhrazeny ke komerčnímu využití. Jsou připraveny hostit restauraci či bistro, které mohou mít i zahrádku ve vnitrobloku.