Výprava do brněnských podzemních katedrál. Veřejnosti se otevřou všechny tři vodojemy na Žlutém kopci

Na konci 19. století začaly na Žlutém kopci v Brně vznikat impozantní vodojemy. Městu sloužily do roku 1997 a brzy budou přístupné všem.

vodojem-1

Foto: Viktor Mácha / TIC Brno

Všechny tři vodojemy na Žlutém kopci se poprvé otevřou veřejnosti

0Zobrazit komentáře

Před sto padesáti lety začal na brněnském Žlutém kopci vznikat vodojem, který svou monumentálností připomíná starověkou cisternu Jerabatan v Istanbulu. V průběhu let k němu přibyly další dvě obrovské vodní nádrže, po tom, co přestaly plnit svůj účel, však trojici hrozila demolice. V roce 2019 se ji podařilo dostat pod památkovou ochranu a po celkové rekonstrukci se 22. března otevře nejen milovníkům atypických staveb z dob dávno minulých. Zahajovací víkend navíc doprovodí audiovizuální instalace plné světla v podání festivalu Prototyp.

Historie vodojemů sahá až do 19. století. S tím, jak se město Brno postupně rozrůstalo, bylo totiž potřeba posílit jeho vodovodní soustavu. V roce 1874 tak na Žlutém kopci vznikl první cihlový vodojem podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwryho, který díky valeným klenbám už v době svého vzniku působil jako impozantní podzemní katedrála. V nadcházejícím půl století přibyly další dva vodojemy, jeden podle projektu brněnského inženýra Emila Procházky s jednodušší konstrukcí a třetí z monolitického betonu.

Trojice svému účelu sloužila do konce 20. století. Do útrob vodojemů se ale veřejnost mohla podívat až v roce 2020, kdy byly poprvé otevřeny ve zkušebním režimu. Od roku 2022 se po rekonstrukci otevřely první i druhý cihlový vodojem a začaly práce na zpřístupnění toho třetího, betonového, a na rekonstrukci bývalého domku strážného. V celé své kráse se všechny tři nádrže poprvé otevřou na Světový den vody 22. března 2024.

„Vodojemy prošly citlivou rekonstrukcí pod vedením architekta Davida Prudíka, která mimo jiné dva z nich zpřístupnila i bezbariérově. Již od provizorního otevření prvního z nich v roce 2020 jsou jednou z nejpoptávanějších turistických památek Brna. Vyprodané termíny prohlídek nás utvrzují v tom, že téměř 150milionová investice byla smysluplná,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Vodojemy od prvního otevření v roce 2020 i přes různá provozní omezení vidělo téměř 32 tisíc lidí.

Po plném zprovoznění si návštěvníci budou moci prohlédnout jak sofistikovaný nosný systém v prvním vodojemu, který vytváří dojem nekonečného prostoru, tak vodojem s betonovým dnem s „lesem“ tvořeným 70 pilíři půlkruhově zaklenutých arkád, které podpírají soustavu valených kleneb, i poslední betonový přírůstek s 87 betonovými pilíři. Domek strážného pak rekonstrukce proměnila na návštěvnické centrum s výtahem ústícím do prvního cihlového vodojemu – ten byl podzemní chodbou bezbariérově propojen s třetím betonovým vodojemem.

„Návštěvníci nejenže poprvé vstoupí do třetího betonového vodojemu, ale užijí si všechny prostory jinak díky působivým audiovizuálním instalacím. V prvním a druhém cihlovém vodojemu budete moct zažít ochutnávku festivalu Prototyp, jenž se v plném rozsahu uskuteční na podzim. V betonovém vodojemu připravují instalaci s názvem Critical Level hudební a mediální umělci Jiří Suchánek a Petr Bradáček,“ láká Jana Janulíková, ředitelka brněnského informačního centra.

Během rekonstrukce prošly úpravami i menší stavby v areálu jako armaturní nebo šoupátkový domeček. Nad vodojemy vznikl také nový volně přístupný park. Návštěvníci mohou do vodojemů po otevření zavítat od středy do neděle a budou si moci také vybrat, zda chtějí absolvovat prohlídku s průvodcem, nebo bez něj.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym