Vypustili nedokonalý produkt a bylo to dobře. Českou aplikaci pečující o duši si stáhlo 900 tisíc lidí
Mladí zakladatelé platformy pro duševní zdraví Vos.health nakročili blíž k tomu, aby se jejich projekt stal globálním.
Teď už můžeme do světa, hlásí Ondřej Diblík a Jiří Kopecký, když hovoří o stavu svého projektu. Tedy, oni ve světě už nějakou dobu jsou: jejich aplikaci na podporu duševního zdraví Vos.health si stahují lidé ze Spojených států, Austrálie i Velké Británie. A samozřejmě z Česka, kde je doma. Dohromady už si ji vyzkoušelo téměř 900 tisíc uživatelů. Přesto po zhruba roce a půl, kdy ji vypustili, říkají, že teprve teď se posunula. Počet uživatelů roste rychleji než dřív a mladí podnikatelé toho chtějí využít.
„Potřebujeme makat na produktu,“ říká Diblík a Kopecký u toho téměř nespouští oči ze svého monitoru. Za poslední rok prý s aplikací hodně pohnuli. Dřív byl Vos.health spíš deník, který se ptal uživatele každý den na předem stanovené otázky. Lidé si tak mohli postupně porovnávat své vlastní odpovědi v průběhu času. Cílem bylo ale vytvořit výrazně propracovanější wellness plán, ke kterému se ovšem spoluzakladatelé dlouho prokousávali.
„Teď je to komplexní produkt v péči o duševní zdraví, který lidi opravdu používají. Přečkali jsme počáteční těžké chvíle, kdy nebyl tak dokonalý, jak jsme si na začátku mysleli. Startupisti se mnohdy bojí cokoliv pustit, než to bude dokonalé. Ale to je podle mě chyba. Museli jsme se hodněkrát spálit a zkusit zas budovat. Učili jsme se, co lidi vlastně chtějí. A ve finále jsme do toho doiterovali. Vytvořili jsme produkt, který roste,“ věří Diblík.
Vyšší statisíce korun
Vos.health kombinuje data o počasí, záznamy spánku i aktivit nebo další informace, které si lidé do telefonu zadávají nebo je nechávají měřit. Ukazuje vývoj nálady i její stabilitu. Poskytuje dechová cvičení, afirmace nebo deník – zmiňovanou funkci, na které projekt vlastně začínal. Jednou z nejnovějších možností je spojení s psychology, se kterými se tu dá chatovat.
Různé intervenční metody vyvíjejí autoři ve spolupráci s vědci. Kromě základního týmu osmi lidí ostatně projekt spolupracuje s dvanácti psychologickými poradci a dalšími odborníky. Podle chování a požadavků uživatelů přidávají další funkce. Zakladatelé jsou si nicméně vědomi, že spousta možností, které chtěli spustit, ještě není hotová. Hovoří o napojení na nositelná zařízení na těle nebo o umělé inteligenci. Ta je dlouhodobým plánem, o kterém tu mluví.