Vyrobí více energie než spotřebuje. V Bílých Karpatech postavili místo nefunkčního úřadu aktivní dům

Materiál je lokální, dovezen tak byl z okolí malé obce v Bílých Karpatech. Obecní dům má pak společenský sál, který je využívaný celý týden.

Eliška NováEliška Nová

rudimov-3

Foto: Petr Polák Studio

Obecní dům Rudimov

0Zobrazit komentáře

Na místě nevyhovující budovy, ve které sídlil obecní úřad malé obce v Bílých Karpatech, vybudoval Rudimov novostavbu. Kromě toho, že je sídlem samosprávy, se stala útočištěm obecního života a je také první energeticky aktivní veřejnou stavbou ve Zlínském kraji.

Je to malá obec se zhruba 250 obyvateli. Když se tu začal budovat nový obecní úřad, který má částečně suplovat i společenské centrum, i sami místní se do jeho stavby zapojili. Kromě nich se na projektu podíleli také architekti, nová budova je dílem dvou studií, konkrétně ateliéru Mimosa architekti a Ateliér Mur.

Do obce navrhli energeticky aktivní dům. To znamená, že díky svému vybavení vyrobí víc energie, než je sám schopný spotřebovat. Podařilo se to jednak díky příznivé orientaci stavby, ale i kvalitnímu zateplení a dostatečnému technologickému vybavení. Celá budova je tak v takzvaném aktivním standardu.

O vytápění objektu se stará tepelné čerpadlo na bázi vzduch-voda, na střeše je pak instalovaný fotovoltaický systém s výkonem 19,38 kilowattpeaku, který zásobuje baterii s kapacitou 21,32 kilowatthodin. Technologie doplňuje také rekuperace.

„Pozitivní energetická bilance zdaleka není jediným udržitelným principem stavby. Kde to bylo možné, byly použity lokální zdroje a materiály – venkovní kamenná dlažba je z blízkého lomu, dřevo na krov bylo vytěženo z místního lesa,“ popisují architekti. Tohle všechno vyneslo Rudimovu ocenění nejinovativnější obec Zlínského kraje v soutěži Vesnice roku, kterou vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Architekti se se stavbou rozhodli vycházet z tradičních venkovských stavení, a tak vznikl čistě bílý dům se sedlovou střechou. „Měřítkem objekt odpovídá jak velikosti obce, tak okolním drobnějším stavbám především rodinných domů. Úřad je navržen tak, aby nebyl jen solitérem, ale zejména součástí mozaiky staveb důležitých pro život obce. Forma, odvozená jak z obecného archetypu vesnické stodoly, tak ze sousedící hasičské zbrojnice, oba tyto objekty propojuje,“ popisují architekti.

Kromě dobrovolných hasičů se ale v místě nachází rovněž klubovna místních spolků, venkovní taneční parket a dětské hřiště. Spolu s novým úřadem se tu tak podařilo vytvořit v podstatě centrum obce. Zbrojnici a nový úřad navíc nově spojuje venkovní plocha, na kterou byla vysazená hrušeň – útočiště, které poskytuje stín, a znak nově vzniklého místa.

Novostavba přinesla ale ještě jednu věc – spojení s dosud nevyužívanou zahradou, která se rozvolňuje do okolní krajiny. Další útočiště, na kterém je možné v místě trávit čas. Venku tedy stejně jako uvnitř. Do budovy umístili architekti víceúčelový společenský sál a dvě kanceláře. Podkroví pak slouží technickému zázemí, skladům a archivu.

„Sál je navržen tak, aby sloužil nejen všem společenským aktivitám obce a soukromým akcím jejích obyvatel, ale díky truhlářské vestavbě také poskytoval zázemí místní knihovně a spolkům. Dům je tak maximálně využit v průběhu celého týdne, což současně napomáhá jeho úspornému provozu,“ dodávají architekti.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Novostavby nevznikají na sídlištích každý den. Na Proseku využili pozemek, kde kdysi byla večerka

Nový dům bude mít převážně menší byty, které míří na mladé, ale i na investice. V parteru budovy se zároveň počítá s komerční jednotkou.

Eliška NováEliška Nová

simply-prosek-3

Foto: Neocity

Novostavba na sídlišti na pražském Proseku

0Zobrazit komentáře

Jsou jedním z nejcitlivějších organismů ve městě. A podobně citliví jsou i lidé v nich. Sídliště tvoří specifickou část zástavby, kde domy bývají solitéry, životy lidí jsou tu většinou oddělené od komerčních prostor a až dvě třetiny zástavby zabírají veřejné plochy. Pokud tu chce někdo stavět, musí v území našlapovat s obzvlášť velkou opatrností. Developer Neocity, který nyní začal stavět bytový dům na pražském Proseku, má výhodu v tom, že jeho pozemek byl už zastavěný.

Stávala tu jednopodlažní budova, hala, kde byla například večerka. Stavba byla zastaralá, morálně i technicky, a tak se ji investor rozhodl zbourat. Vznikl díky tomu pozemek, na kterém se dá stavět, aniž by došlo k zabrání veřejného prostranství. Nová budova může vzniknout ve stejném půdorysu, jen trochu vyroste. Bytovka, která halu nahradí, bude mít pět pater. „Nedojde tak k zabrání zeleně, která je obecně na sídlištích dnes brána jako velmi hodnotná záležitost,“ popisuje architektka Jana Mastíková ze studia Loxia, které si Neocity k projektu přizvalo.

Pět pater vychází z výškové hladiny v okolní zástavbě, kterou tvoří čtyřpodlažní a pak osmi- až jedenáctipodlažní paneláky. Projekt s názvem Simply Prosek má tak přirozeně doplnit urbanistický charakter zástavby. „Nestavíme budovu, která by mezi ostatními výrazně vyčnívala. Naopak jsme chtěli, aby nový objekt přirozeně zapadl a obohatil původní urbanistickou strukturu okolních sídlišť o kvalitní architekturu a funkční řešení,“ líčí Mastíková.

Novostavba má ale na sídliště zároveň přinést současné požadavky na bydlení. V interiérech se tak kladl důraz na dostatek úložného prostoru a větší variabilitu uspořádání. Do ložnice bude možné přidat dětskou postýlku a v budoucnu ji nahradit pracovním stolem. Do garsonek lze napevno nainstalovat lůžko bez nutnosti rozkládání gauče a podobně.

Rozdíl oproti klasické sídlištní zástavbě je ale také v užití parteru. Sídliště bývala chápána jako místo, které je určené pouze pro bydlení, zatímco za prací se jezdí jinam, a tak jsou služby shlukovány na jednom místě. Proto panelákům chybí takzvaný aktivní parter – jsou to jednotky v přízemí, které slouží maloobchodu a službám. Zároveň dodávají do města větší pocit bezpečí a zajišťují, že lidé veřejný prostor užívají. Součástí novostavby je tak i jeden komerční prostor, který má jinak zajetý sídlištní způsob života trochu narušit. Nová, moderní jednotka má výměru padesát metrů čtverečních.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Neocity si od projektu na Proseku slibuje velký zájem i proto, že lidé byty v okrajových částech Prahy poptávají čím dál víc. „Tento trend odráží aktuální situaci na realitním trhu, kdy kupující hledají efektivní a funkční bydlení za přijatelnou cenu s dobrou dostupností do centra,“ popisuje generální ředitel Neocity Oded Ber. Ostatně nedaleko domu budou dvě stanice metra.

Byty nového projektu budou mít primárně menší dispozice. Většinu tvoří jednotky 1+kk a 2+kk, které cílí na jednotlivce a páry, ale také na příznivce investičního bydlení. Jsou tu ale i jednotky 3+kk nebo 4+kk. Dohromady je tu 88 bytů. Cena těch menších se pohybuje mezi šesti až devíti miliony korun, 3+kk se tu vyšplhá klidně na 12 a půl milionu, o místnost větší byt se stovkou čtverečních metrů rovnou na 16,2 milionu. Cenová hladina bytů na sídlištích, včetně Proseku, je o poznání nižší, jde ale o paneláky budované v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy sídliště vznikalo.

Výhodou novostaveb je například energetická úspornost, a tak i tyto na Proseku počítají s rekuperací tepla z odpadního vzduchu a fotovoltaickými panely na střeše. Byty díky tomu spadají do maximálně úsporné třídy označované písmenem A. Novostavba reaguje ale ještě na jednu bolístku sídlišť, a to je parkování. Simply Prosek tak počítá i s dvoupatrovou podzemní garáží. Loxia do lokality chtěla přispět i vizuálně moderním domem, který sídliště citlivě doplní. Dům se tak vyznačuje přímými liniemi a tlumenými barvami.

Novostavby nevznikají na sídlištích každý den. Obecně u těchto lokalit platí, že k nim nelze přistupovat stejně, především proto, že mají lokální odlišnosti. Společné ale mají právě to, že se do jejich struktury těžko přidává něco nového. Urbanisté proto doporučují stavět právě na plochách, které pro výstavbu určila už původní koncepce sídlišť, anebo tam, kde se nachází degradované transformační plochy. To se v tomto ohledu podařilo. Nová zástavba by na Proseku měla být dokončena na konci příštího roku.