Vytvářet lovebrand při škole je náročné. Svou práci ale milujeme, říkají studentky, které podnikají

Rozárie a Natálie v novém podcastu Režim nerušit od CzechCrunche sdílí, jak zvládají podnikání při studiu, hejty na sítích i péči o duševní zdraví.

Režim nerušit

Foto: Tomáš Svoboda / CzechCrunch

Hostkami prvního dílu podcastu Režim nerušit byly Rozárie Haškovcová a Natálie Marie Vlčková

0Zobrazit komentáře

Rozárie Haškovcová, studentka politologie a greenfluencerka známá jako Shluk buněk, a Natálie Marie Vlčková, studentka práv a zakladatelka značky Adolphinata, se v prvním díle podcastu Režim nerušit podělily o své zkušenosti s budováním značky během studia. S jakými výzvami se musely v začátcích podnikání potýkat? A je zdejší systém připraven podporovat mladé a podnikavé lidi?

Obě vnímají své projekty jako plnohodnotnou práci. Natálie si myslela, že si odpočine od trestního práva, ale její podnikání se rozjelo velmi rychle – růst její firmy byl tak dynamický, že se měřil spíše v dnech než v měsících. Rozárie, která se dlouhodobě věnuje životnímu prostředí a aktivismu, zase nečekala, že její instagramový profil nabere takový spád a stane se její hlavní pracovní náplní v průběhu pouhých 12 měsíců. Dnes na něm má už 104 tisíc sledujících.

Podnikatelky se teď shodují, že nejtěžší výzvou pro ně je časový management a mikromanagement. Natálie musela vybudovat důvěru ve svůj tým a nastavit procesy, které by zajistily plynulé fungování značky. Rozárie, která pracuje sama, zase čelí odpovědnosti za obsah, který pouští do světa a který se téměř vždy zabývá daty z oblasti životního prostředí.

Obě se také potýkají s tlakem efektivně rozvrhnout čas mezi studium a práci. „Už tolikrát jsem se vykašlala na zkoušku kvůli práci. Podle mě je důležité nebrat to příliš vážně, protože od čeho tam jsou ty tři pokusy?“ míní Natálie. S organizací studia a práce se pak potýká i Rozárie, která si záměrně vybrala jako svůj obor politologii, protože nabízí volnější rozvrh.

Natálie je navíc přesvědčená, že v Česku není pro podnikavé studenty vytvořeno dostatečné zázemí. „Na právech kladli důraz na to, abychom studovali, nepracovali a nerozptylovali se. To je podle mě úplně mimo realitu. Někdo při škole pracuje, protože může, ale někdo pracuje, protože opravdu nemá na výběr,“ vysvětluje v podcastu.

Jelikož Natálie i Rozárie tvoří obsah online, shodují se, že nejnáročnější platformou je pro ně TikTok. Obě se na síti potýkají s negativními komentáři a hate si podle svých slov berou mnohdy osobně. Rozárie zase bojuje s dezinformacemi, které znehodnocují fakta o udržitelnosti. „Můj cíl je bořit bubliny – přesvědčovat o životním prostředí ty přesvědčené úplně nedává smysl,“ vysvětluje tvůrkyně.

S ohledem na časovou vytíženost a vystupování na sítích tak vyvstává otázka, jak podnikatelky pečují o své duševní zdraví.Rozárie chodí na terapie a snaží se předcházet vyhoření, plánuje si aktivity pro sebe a dává si za úkol kreativně odpočívat. „Miluju, co dělám, žiju ten život, který jsem si vysnila a dělám tu práci, kterou jsem chtěla dělat – potom to ale často dochází do toho bodu, kdy nemůžu přestat pracovat. Skrz kameru je samozřejmě vidět, když jsem úplně hotová. Snažím se, abych na videích působila spíš odlehčeně, vesele a fajn a zároveň to nefejkovala,“ říká.

Natálie se zase snaží omezovat práci o víkendech, najít balanc je pro ni ale složité. „To není práce, ale lovebrand, do kterého dávám všechno. Neumím si přestavit, že když mi napíše paní, která potřebuje kabelku pro svoji dceru do pozítří, tak že bych jí neodpověděla, protože je sobota,“ vysvětluje.

Poslechněte si celý díl nového podcastu Režim nerušit od CzechCrunche. S hosty v něm probíráme témata, která řeší hlavně mladí Češi a Češky, ale ovlivňují celou společnost. Popkultura, trendy, škola, byznys, postironie, móda, řemeslo nebo závislosti. Nový díl očekávejte každé druhé úterý na CzechCrunchi a na všech platformách, kde sledujete podcasty.

Jak se obléká Jan Strach, jak se žije studentům v Oxfordu a kolik peněz rozdala MacKenzie Scottová

Jako každou neděli vám přinášíme pravidelný přehled toho nejzajímavějšího, co jsme v končícím týdnu v CzechCrunchi napsali a natočili.

weekly-23

Foto: Charlie Rose/YouTube / Archiv JS / Archiv EF

MacKenzie Scottová, Jan Strach a Eliška Freibergerová

0Zobrazit komentáře

První letošní víkend je už skoro za námi, někomu možná končí příjemně dlouhé prázdniny. Ať tak či tak, pokud jste v uplynulých dnech nesledovali, co se u nás na CzechCrunchi dělo, žádný problém, jako každou neděli přinášíme souhrn toho nej.

💸 Bývalá žena Jeffa Bezose loni rozdala další miliardy dolarů. K velké nevoli Elona Muska

👕 Za oblečení neutratím víc než čtvrt milionu. 10 minut v kabince a mám klid, říká Jan Strach

🛒 Lidl otevírá chrám slev: už žádný dočasný hangár, ale výprodejový outlet. A brzy přibudou další

📖 Má dvě brigády, půjčku i stipendium, aby studovala na Oxfordu. A chce proměnit české zdravotnictví

🐈 Jeden z nejkrásnějších animáků loňska je tu. Kočičí odysea poeticky a beze slov vypráví o konci světa

Souhrn těch nejzajímavějších zpráv sepisujeme každý týden do newsletteru Weekly, k jeho odběru se můžete přihlásit v boxu výše nebo zde.