Vytvořila ji umělá inteligence, ale nepoznáte to. Ukrajinské ministerstvo zahraničí má novou mluvčí

Ukrajinský úřad používá virtuální mluvčí, která bude informovat o dění. Inspirací pro ni byla známá zpěvačka a má šetřit lidské zdroje.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ua-mluvci

Foto: Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny

Ukrajinské ministerstvo zahraničí má novou virtuální mluvčí

0Zobrazit komentáře

Na první pohled nic nepoznáte. Na videu vystupuje žena, která se představuje jako nová mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí, a kdyby to sama neprozradila, dost možná ani po jeho zhlédnutí nebudete vědět, že nejde o reálného člověka. Ukrajinský úřad totiž nechal svou mluvčí vytvořit umělou inteligencí a plánuje, že díky tomu bude při oznamování konzulárních zpráv šetřit lidské zdroje. O technologické novince informoval zpravodajský server Kyiv Post.

Někomu by nicméně mohla být nová virtuální mluvčí povědomá. Jmenuje se Viktorija Šiová a byla vytvořena podle podoby Rosalie Nombreové, ukrajinské zpěvačky a mediální osobnosti pravděpodobně smíšeného původu narozené v Doněcku. Ta si získala popularitu mezi Ukrajinci jako účastnice Holostjaku, ukrajinské verze západní reality show The Bachelor, a podle ministerstva souhlasila s použitím svého hlasu a podobizny „pro bono“.

Na svém oficiálním účtu na síti X ministerstvo zveřejnilo krátké video, ve kterém jeho virtuální zástupkyně popisuje svou úlohu a funkce. „Mé jméno symbolizuje náš hlavní cíl v podobě vítězství Ukrajiny a mé příjmení umělou inteligenci, která mě vytvořila,“ řekla mluvčí. ŠI – štučnyj intelekt – je ukrajinská zkratka pro umělou inteligenci.

„Moje práce bude spočívat v podávání operativních a ověřených informací konzulárního oddělení ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny veřejnosti. Budu informovat novináře o novinkách v práci konzulů při ochraně práv a zájmů ukrajinských občanů v zahraničí, o reakci na incidenty nebo mimořádné situace a dalších novinkách,“ dodala.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že se rozhodlo experimentovat s technologií umělé inteligence, aby během války ušetřilo lidské zdroje a čas. „Skuteční diplomaté budou moci být efektivnější a soustředit se na jiné úkoly poskytování pomoci občanům,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Svou mluvčí vytvořenou umělou inteligencí ukrajinské ministerstvo představilo krátce poté, co tamní vláda 24. dubna přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat cestovní pasy pouze na území Ukrajiny. O den dříve ukrajinské ministerstvo zahraničí oznámilo pozastavení konzulárních služeb pro muže v branném věku, kteří pobývají v zahraničí, a to do 18. května.

Tou dobou podle ukrajinské diplomacie vstoupí v platnost nový zákon, jenž mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi. Jeho hlavním úkolem je podle médií podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.

Viktorija Šiová není první nezvyklou mluvčí, kterou ukrajinské úřady postavily do přední linie mediální fronty. V srpnu loňského roku vyvolalo značnou pozornost jmenování tehdy šestačtyřicetileté americké transgenderové aktivistky a novinářky Sarah Ashton-Cirillové novou mluvčí teritoriální obrany ukrajinských ozbrojených sil. Ve funkci ale vydržela jen o málo víc než měsíc a poté byla odvolána, protože podle ukrajinských zdrojů mluvila bez souhlasu velení.

S přispěním ČTK