Výuka 3D tisku, laserů a robotiky. Brněnský FabLab spouští univerzitu digitálního řemesla pro učitele i studenty
3D tisk využívaný během hodin matematiky či tvorba umění pomocí laseru v hodinách výtvarné výchovy? O takové náplni vyučování si mohou děti na základních a často i středních školách nechat jen zdát. Změnit se to rozhodli nadšenci z brněnského FabLabu, kteří rozjíždí vlastní online univerzitu digitálního řemesla.
Česká republika by měla již za tři roky hostit konferenci FabLab Foundation bostonské MIT. Na ní se potkají kutilové, vynálezci, vědci a další nadšenci do moderních technologií z celého světa. Každoročně pořádaná konference je však jen jednou součástí poslání FabLabu, který otevírá svět moderních technologií i těm nejmladším zájemcům.
Děje se tak skrze otevřené dílny, které jsou rozesety po celém světě. V České republice je můžeme najít například v Praze, Liberci či Brně, kde je dílna zřizována Jihomoravským inovačním centrem (JIC), jež podporuje inovační podnikání a komerční výzkum a vývoj.
Mimo svou otevřenou dílnu provozuje JIC také kamion FabLab Experience, který je pojízdnou dílnou a učebnou v jednom. A právě na kamion, který rozváží nauku o moderních technologií po Jihomoravském kraji, nyní JIC navazuje s online univerzitou, která otevírá nauku o digitálním řemesle úplně všem.
„V rámci výjezdů kamionu FabLab Experience ke školám jsme si ověřili, že žáci o digitální výrobní technologie zájem mají. Většina z nich zná slova jako 3D tiskárna, laser nebo elektronový mikroskop, ale takřka nikdo nemá zkušenost s jejich používáním nebo ovládáním. My jim ukazujeme, jak tyto technologie mohou využít při tvoření, vymýšlení a realizaci svých nápadů,“ vysvětluje Daniel Šín, koordinátor projektů FabLab Experience i FabLab University.
Nově otevřená online univerzita nabízí obsah jak pro studenty, tak i učitele. Ti zde budou moci absolvovat například jednodenní i tříměsíční akreditované kurzy na práci s 3D tiskem a jeho implementaci do výuky běžných předmětů.
Univerzita nabízí i materiály pro projektovou výuku, skrze kterou mohou učitelé provést své žáky hodinou se zaměřením na využití nových technologií. Lekce jsou tematicky propojené s probíranou látkou předmětů, jako je matematika, chemie a fyzika, ale netradičně i s výukou cizích jazyků, biologií či výtvarnou výchovou.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs