Vývar je základ. Sajler ho zvládne až 3 miliony litrů za rok a pomohl mu i k chytré kantýně v lednici
V Hopi Holdignu připraví miliony balených jídel ročně. A přišli na to, jak je dostat k co nejvíce lidem: v lednicích, jež umí nahradit kantýny.
Když v roce 2020 kupovali David a Martin Piškaninovi, majitelé Hopi Holdingu, síť Perfect Canteen vybudovanou Filipem Sajlerem a jeho společníky, se známým kuchařem se bavili o tom, co by mohli v rámci byznysu firemních kantýn ještě vymyslet. Jejich nápady se ubíraly směrem k vývaru – ohromnému množství vývaru, na jehož základě mohou stavět další vertikály gastronomického podnikání. Třeba kvalitní balená jídla. Pouhé čtyři roky po prvotních debatách se dostali tam, kde si mysleli, že budou až za dekádu. Mají zázemí, kde mohou uvařit tři miliony litrů vývaru ročně a k tomu 6,5 milionu čerstvých balených jídel. Ty ke strávníkům dostávají nejen prostřednictvím supermarketů či ve vlacích, ale nově také v chytrých ledničkách, které jsou novou alternativou firemních kantýn.
Vývar je alfou omegou každé poctivé gastronomie nebo jídla. A i když se nás mnozí potravinářští inovátoři snaží přesvědčit o tom, že se dá nahradit kostkou, gelem nebo práškem, pravda je taková, že plnohodnotný vývar lze získat prostě jen několikahodinovým tažením. Filip Sajler se před lety začal zabývat myšlenkou, jak dostat kvalitní vývar k co nejširšímu okruhu lidí. Nejen k běžným spotřebitelům, ale i do školek, škol, nemocnic či domovů pro seniory. V té době jej možná ani nenapadlo, kolik byznysových dveří právě poctivě tažený vývar z masa, kostí a zeleniny otevře.
Jenže aby je mohl otevřít, bylo potřeba začít vývar vařit opravdu ve velkém. K tomu mu dopomohli David a Martin Piškaninovi, kteří poté, co koupili 85procentní majoritu v síti Perfect Canteen, se rozhodli výrazně investovat do technologického rozvoje firmy. V rámci jejich Hopi Holdingu tak vznikla divize Hopi Chef Tech Food, ve které se zaměřili především na inovace v gastronomickém a potravinářském byznysu. V Jažlovicích u Prahy, kde má Hopi svou základnu, tak vyrostlo obrovské zázemí, jehož velká část je nyní věnovaná právě vývaru.
„Typ vaření vývaru, kterým se tady zabýváme, pochází ze Skandinávie, kde se vyvíjel od roku 1981. Až na přelomu let 2021 a 2022 se tam postavila první velká výroba a druhá právě tady u nás v Jažlovicích,“ vysvětluje Filip Sajler. V hale ve zmíněných Jažlovicích stojí několik obrovských strojů. V jednom se opékají kosti, maso a zelenina tak, aby měly výsledné vývary správnou barvu a výraznou chuť, v dalších, které připomínají sila, se základ smíchá s vodou a kořením a pak se několik hodin táhne.
„Z jednoho varu nám vyjde 4 400 litrů, měsíčně nyní uvaříme 250 tisíc litrů. Receptury už máme vyladěné a ohromná výhoda je, že celý varný proces je kontrolovatelný. Z každé várky nám tak vyjde vývar konzistentní chuti a barvy. Po uvaření se přečerpá přes filtr do zásobovacího tanku, pak dojde ještě k ohřátí a nakonec jde do tetrapaků. Skvělé je, že se vývaru od momentu opečení nedotkne lidská ruka,“ přibližuje Sajler. Vyvařené maso a zelenina pak putují do bioplynky a aktuálně se hledá také další způsob využití zbytků, třeba ve výrobě krmení pro domácí mazlíčky.
Od vývaru až po firemní stravování jinak
Původně z Jažlovic vycházel vývar hovězí, kuřecí a zeleninový, nově se do portfolia přidal také pho vývar, který je kompletně ochucený sójovou a rybí omáčkou. Zdejší kuchařský tým pod vedením Filipa Sajlera a Martina Staňka nyní piluje receptury také na japonský ramen či rybí vývar. Zatím je čtveřice vývarů dostupná jen v litrovém tetrapakovém balení pro maloobchod a gastronomii, do konce roku se do zázemí přidá rovněž zařízení, které bude umět balit vývar do bag-in boxů o objemu od desíti do tisíce litrů.