Vyvíjí armádní simulátory pro výcvik vojáků po celém světě. Teď českou firmu ovládne britský zbrojařský gigant

Filip HouskaFilip Houska

bis-1

Foto: Bohemia Interactive Simulations

Vojenský simulátor od Bohemia Interactive Simulations

0Zobrazit komentáře

Legendární počítačová hra Operace Flashpoint od pražského studia Bohemia Interactive byla zásadní nejen v tom, že hráčům v roce 2001 přinesla na tehdejší dobu propracovaný vojenský titul, ale také pro svůj vliv na tvorbu takzvaných vojenských simulátorů, které se později začaly osvědčovat u reálných jednotek. Na základě toho vznikla společnost Bohemia Interactive Simulations (BIS), ve které nyní kupuje majoritní podíl největší evropská zbrojovka.

Původem českou firmu, která vytváří počítačové simulace pro výcvik vojáků, kupuje z většiny britská zbrojařská skupina BAE Systems. Přesnou výši podílu, jaký zbrojovka získá, ani zaplacenou částku žádná ze stran neuvedla. Jak informují Hospodářské noviny, Bohemia Interactive Simulations má spolupracovat primárně s armádami NATO.

Jedná se například o armádu a námořnictvo Spojených států amerických či britské a francouzské ministerstvo obrany. Spolupracuje také s australskou nebo švédskou armádou. Podle informací, které Bohemia Interactive Simulations uvádí na svém webu, mají software firmy využívat statisíce vojáků a více než padesát obranných organizacích po celém světě.

BAE Systems (respektive British Aerospace Systems) koupilo podíl konkrétně od americké investiční společnosti Riverside Company, která měla dle informací Hospodářských novin v roce 2013 část Bohemia Interactive Simulations koupit za částku v řádu stovek milionů korun. Díky této investici se mimo jiné BIS oddělilo od „herní Bohemky“ a vznikly dvě samostatné společnosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Bohemia Interactive Simulations patří celosvětově mezi špičky v oboru. Modelují pro armády konkrétní bojové situace, díky čemuž se vojáci seznámí s terénem a vojenští velitelé si ozkouší, jaké důsledky by měla jejich rozhodnutí. Výše transakce se podle mě tudíž pohybuje v miliardových částkách,“ uvádí pro HN Petr Poláček, bývalý šéf marketingu herní společnosti Bohemia Interactive.

Celou transakci nicméně ještě musí schválit příslušné regulační úřady. Co se pak samotného herního studia Bohemia Interactive týče, to bude pokračovat ve své původní, oddělené činnosti. Od února letošního roku navíc jeho část vlastní čínský gigant Tencent, který jej měl podle informací CzechCrunch koupit za jednotky miliard korun.

Bohemia Interactive Simulations ovšem není jedinou původem českou firmou, která spolupracuje se světovými armádami. Za zmínku stojí například čeští VRgineers, který vyvinuli unikátní headset pro virtuální realitu. Ten díky jeho zobrazovacím schopnostem a vysokému rozlišení zaujal také americké letectvo, námořnictvo nebo vesmírnou agenturu NASA. I proto nabírá velké investice.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs