Vyvíjí umělou inteligenci, která tvoří poutavější hry. I od Čechů nabírají přes 300 milionů

Kanadský startup Artificial.Agency založili vývojáři her a vědci se zkušenostmi z Googlu. Podpořil je i zdejší fond Kaya VC.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ampersandgrey-artificial_agency-124-high-res-min

Foto: Artificial.Agency

Zakladatelé startupu Artificial.Agency Brian Tanner, Alex Kearney, Andrew Butcher a Mike Johanson

0Zobrazit komentáře

Umělá inteligence startupu Artificial.Agency pomáhá vývojářům her, aby mohli vytvářet nové i improvizované okamžiky nebo celé postavy. Věří, že tím hráče udrží déle v napětí a podpoří je, aby hráli déle. Startup získal 370 milionů korun v úvodním finančním kole, do kterého se zapojil i český fond Kaya VC. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací.

Zainvestovaný startup: Artificial.Agency

Kdo investuje: Česká Kaya VC a zahraniční Radical Ventures, Toyota Ventures, Flying Fish

Kolik a v jakém kole: 16 milionů dolarů (370 milionů korun) v seedovém, tedy úvodním kole

Co Artificial.Agency dělá: Svým produktem založeným na umělé inteligenci umožňuje vývojářům her integrovat generativní AI do herních mechanik, čímž vytváří nový druh interakcí hráčů v různých okamžicích nebo i v celém příběhu. Vývojáři mohou do her přidávat různé improvizační prvky, vymýšlet umělé hráče i systémy, které pak řídí tempo hraní, ovlivňují setkání postav či ukazují na skrytá zákoutí. Zakladatelé startupu věří, že tím dokáží pomáhat vytvářet poutavější zážitek z hraní.

tym-kaya-copy-min

Foto: Kaya VC

Tým fondu Kaya VC

Sídlo startupu: Kanadský Edmonton, jako softwarová firma ale působí celosvětově.

Zakladatelé: Čtveřice Brian Tanner, Alex Kearney, Mike Johanson a Andrew Butcher, která má dlouholeté zkušenosti s vývojem technologií strojového učení včetně Google DeepMind (výzkumná laboratoř umělé inteligence) a z takzvaných AAA herních studií.

Jak je startup velký: V jeho týmu je osmnáct lidí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Proč je to zajímavé: „Startup Artificial.Agency vedou moji bývalí studenti a kolegové, tedy lidé, které dobře znám. Jsou nejlepší na světě v používání takzvaného zpětnovazebního učení (poddruh strojového učení – pozn. red.) a základních modelů k vytváření složitých a životu podobných agentů,“ vysvětluje profesor informatiky na Albertské univerzitě a bývalý významný vědecký pracovník společnosti Google DeepMind Richard Sutton. Ten je společně s dalším profesorem Michaelem Bowlingem andělským investorem ve startupu.

„I když se hodně energie a pozornosti věnuje využití umělé inteligence při vývoji her v generování umění, dialogů nebo 3D modelů, jedná se jen o postupná vylepšení technologií. V Kaya VC jsme hledali tým, který by v rámci her dokázal vytvořit novou kategorii. Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat s Brianem, Alex, Mikem a Andrewem a pomoci jim naplnit jejich vizi,“ komentuje za český fond Karel Zheng.

Na co startup plánuje využít investici: Aby mohl dokončit vývoj jádra produktu a navázat první komerční spolupráce.

Vše o startupových investicích

Násobně rostl a překlopil se do zisku. Investown zažil podařený rok, měsíčně profinancuje 300 milionů

Investown sice není tak sexy jako krypto, ale lidé oceňují stabilitu, říká ředitel crowdfundingové platformy s evropskou licencí.

Peter BrejčákPeter Brejčák

alan-pock-ceo_1-minInsider

Foto: Investown

Zakladatel a ředitel Investownu Alan Pock

0Zobrazit komentáře

„Minulý rok byl pro nás opravdu zlomový,“ popisuje Alan Pock, zakladatel a ředitel platformy Investown, která drobným investorům umožňuje skupinové vkládání peněz do nemovitostí. Jak totiž vyplývá z nedávno publikované účetní závěrky, startupu se byznysově daří. Během loňska dosáhl obratu 105 milionů korun, rok předtím to bylo 44 milionů. A překlopil se zároveň do černých čísel.

V roce 2022 Investown ještě vykázal ztrátu ve výši 21 milionů korun, za loňský rok už ale v kolonce výsledek hospodaření svítí 19,6 milionu v plusu. Jak platforma nedávno oznámila, během tří let od oficiálního spuštění již pomohla lidem profinancovat více než 900 etap realitních projektů o celkovém objemu přes 4,3 miliardy korun.

„Mezi roky 2022 a 2023 jsme vyrostli v měsíčních investicích skokově téměř čtyřikrát více, a to se pochopitelně projevilo v obratu i zisku,“ pochvaluje si Pock, podle něhož platforma aktuálně měsíčně proinvestuje kolem 300 milionů korun. Pozitivní byznysové výsledky pak vysvětluje zejména specifickým fungováním startupů ve finančních technologiích.

„Když v našem segmentu spravujete investice ve výši 40 milionů korun měsíčně v roce 2022, stačí na to téměř stejný počet lidí, jako když spravujete investice ve výši 150 milionů měsíčně v roce 2023. Proto jsme nemuseli navyšovat interní tým, ale zaměřili jsme se na investice do technologií na vývoj naší platformy,“ vysvětluje.

sa-1

Přečtěte si takéStartup Awards jsou tady. Hlasujte pro svůj oblíbený startupStartup Awards jsou tady. Hlasujte pro svůj oblíbený startup a pomozte mu vyhrát Cenu čtenářů

Investown byl loni zároveň první platformou, která od České národní banky získala evropskou crowdfundingovou licenci, kromě něj ji drží konkurenční Roier nebo Fingood. Ještě začátkem loňska přitom Investown od ČNB dostal pokutu. Získal však také investici od České spořitelny, která do startupu peníze vložila přes svůj program Seed Starter. Investory ve firmě doplňuje společnost Chytrý Honza a Finbus z oboru realitního developmentu.

Jak vysvětluje Pock, v loňském roce se Investownu dařilo zejména díky přílivu nových zákazníků a s nimi také objemu peněz. „Přitom marketing jsme tlumili, i pro nás samotné byl vývoj spíše překvapením. Zjistili jsme, že noví investoři k nám přišli na doporučení, kdy naši klienti mohou pozvat své kamarády,“ přibližuje s tím, že nově příchozí prý nejčastěji zklamal jiný produkt. „Investown sice není tak sexy jako krypto, ale lidé oceňují stabilitu,“ doplňuje.