Vývojáři Samsungu vynalezli umělou inteligenci, která rozpohybovala obraz Mony Lisy

Michal PtáčekMichal Ptáček

mona-lisa
0Zobrazit komentáře

Umělá inteligence ušla v posledních letech velký kus cesty a technologičtí nadšenci z celého světa se předhánějí v tom, kdo právě tuto technologii využije k zajímavějšímu účelu. Trendem posledních měsíců jsou takzvaná deep fake videa, schopná produkovat realistické videomontáže žijících i již nežijících lidí.

Díky deep fake technologii se tak například provozovatelům muzea Salvadora Dalího ve městě St. Petersburg na Floridě podařilo přivést tohoto populárního umělce znovu částečně k životu a jeho virtuální repliku použít pro svoji nejnovější expozici. David Beckham zase díky technologiím dokázal v kampani proti malárii hovořit několika jazyky.

S ještě pokročilejším řešením nyní přišli inženýři korejského giganta Samsung, kteří ve svém moskevském centru umělé inteligence vytvořili vlastní algoritmus pro práci s deep fake technologií.

mona-lisa-living-portrait

Na rozdíl od standardních deep fake videí, která známe a která fungují na principu analyzování obličeje konkrétního člověka, jehož se následně umělá inteligence snaží zreplikovat, je novinka od Samsungu schopna pracovat i se statickými obrázky a fotkami. Ty jsou následně pomocí kombinace algoritmu, který předtím zanalyzoval stovky videí mluvících lidí, a rozpoznávací technologie GAN od výrobce grafických čipů Nvidia rozpohybovány.

Zatímco pro funkčnost klasického deep fake videa je ideálně potřeba, aby byl k replikované osobě k dispozici nějaký video záznam, s novinkou od Samsungu lze tímto způsobem rozpohybovat i osobnosti, které žily v období, kdy video ještě k dispozici nebylo. Samsung pak názornou demonstraci předvedl na známém obrazu Mony Lisy, kterému se inženýrům poměrně věrohodně podařilo vdechnout život.

tomas-jizdny

Přečtěte si takéTomáš Jízdný kupuje pražskou střední školu. Do výuky nasadí technologie od Applu i MicrosoftuTomáš Jízdný kupuje pražskou střední školu. Do výuky nasadí technologie od Applu i Microsoftu

Oproti technologie muzea Salvadora Dalího na Floridě má novinka od Samsungu samozřejmě jeden menší háček. Zatímco první zmíněná technologie díky dostupnosti videozáznamů zvládá velmi přesně napodobit mimiku a styl mluvy replikované osoby a vytvořit tak v podstatě jeho virtuální kopii, řešení od Samsungu vychází z analýzy velkého množství náhodně mluvících lidí, jejichž pohyby a mimika jsou následně do obrazu aplikovány.

Díky neexistenci videozáznamů tak v tomto případě nikdo nemůže vědět, jak moc je mluvící virtuální kopie přesná. Na videu níže, kteří inženýři Samsungu zveřejnili v rámci své práce, se nicméně můžete podívat, jak dokázali rozpohybovat vedle Mony Lisy i třeba Fjodora Michajloviče Dostojevského, Alberta Einsteina či Marylin Monroe.

Znovuzrozená klasika v elektrice. Milánská Garage Italia přetvořila ikonický Fiat 500 na elektromobil

fiat500garage
0Zobrazit komentáře

Dnešní snaha o šetření životního prostředí a vymýšlení alternativ ke klasickým spalovacím motorům dohnala množství automobilek k tomu, že musí do své modelové řady zařadit nejen hybridní auta, ale také elektromobily. Velkou zásluhu na tom mají firmy jako Tesla, Fisker, ale i Nissan nebo Toyota a do seznamu se přidávají i další, často netradiční automobilky. Výjimkou není ani Fiat.

Původem čistě italská firma, která dnes patří do obřího konglomerátu Fiat Chrysler, zabodovala s elektrickou verzí svého Fiatu 500, který ve své první verzi vznikl již v roce 1957. Dnešní podoba má ovšem s původní nostalgií jen pramálo společného, a tak se milánská designová firma Garage Italia rozhodla, že s tím provede něco odvážného.

V rámci projektu e-Icon se rozhodla vzít původní klasickou verzi Fiatu 500 a přetvořit ji do moderní podoby s elektrickým motorem místo klasického spalovacího. Výsledkem je automobil, který v očích starších jedinců vyvolá nostalgické vzpomínky, a u mladší generace zase chuť vyzkoušet si něco neotřelého, designového a zároveň ekologicky šetrnějšího.

garageitalia

Sídlo společnosti Garage Italia v Miláně

První model, který má svítivě modrou barvu s bílými doplňky, dostal na první pohled důkladnou péči. Designéři z Garage Italia mu odebrali střechu, dveře, místo kterých dostal vůz bezpečnostní kovovou klec, vyměnili mu sedačky a většinu prvků a pod kapotu mu nasadili elektromotor. Tvůrci tím chtějí ukázat, že restaurace může být provedena i s notnou dávkou šetrnosti k přírodě.

Klasický kožený interiér Fiatu 500 byl nahrazen ručně pletenými sedačkami z tkaných lan a má tak evokovat přírodu a venkovní styl. Z původních detailů vozidla se zachovala přední a zadní světla a velmi podobná kola, která byla pro vozidlo vytvořena ve spolupráci s firmou Michelin. Samozřejmostí je na míru vytvořený tachometr o průměru necelých 13 centimetrů, logo designové firmy na volantu a předělaná řadící páka, která má pouze dva stupně – dopředu a vzad.

facebook-mark-zuckerberg

Přečtěte si takéFacebook bojuje se spamem i nahotou. Za půl roku odstranil přes 3 miliardy falešných účtůFacebook bojuje se spamem i nahotou. Za půl roku odstranil přes 3 miliardy falešných účtů

V místě, kde má standardně Fiat 500 nádrž, se pod jejím víkem ukrývá místo benzínové nádrže elektrická zdířka, která slouží pro nabíjení. Bližší parametry, cena ani jiná specifikace není prozatím známa a jedná se pouze o jeden kus. V rámci projektu e-Icon firma pracuje i na dalších sezónních speciálech – vždy se jedná o klasická vozidla, která jsou restaurována, vylepšena a elektrifikována.

fiat500-10

Za Garage Italia stojí Lapo Elkann, pravnuk zakladatele Fiatu Giovanni Agnelliho. Cílem společnosti je dostat klasické automobily znovu mezi mladší generaci, připomenout staré dobré časy a zároveň nastavit nové trendy. Mimo podobných konceptů spolupracuje Garage Italia i s předními značkami na předělávkách současných automobilů. Nedávno to bylo například Ferrari jako safety car s motivem výrobce hodinek Hublot.

Další pohledy na elektrickou verzi klasického Fiatu 500:

fiat500-9
fiat500-7
fiat500-8
fiat500-6
fiat500-5
fiat500-1
fiat500-2
fiat500-4

Foto: Garage Italia