Výzkumný startup z Alphabetu chce vyhubit všechny komáry a s nimi i nemoci, které přenášejí

Jiří SvobodaJiří Svoboda

komár1
0Zobrazit komentáře

Ačkoliv vyhubení živočišných druhů je z minulosti spojeno spíše s negativními důsledky, jeden z výzkumných startupů koncernu Alphabet, pod který mimo jiné patří také Google, chce tento proces provést s dobrými úmysly. Chce totiž vyhladit živočichy, které by většina lidstva nejspíš na světě skutečně nejspíš nechtěla – komáry. Ačkoliv tento titěrný hmyz máme spojený spíše s jeho otravností, tak jak je známo, může být zároveň zdrojem různorodých nemocí.

Startup Verily chce konkrétně zastavit reprodukci komárů. Situace je o to snadnější, že na člověka útočí jen samičky, proto vědci nakazí desetitisíce komárů bakterií zvanou Wolbachia a vypustí je do přírody. Jelikož tato bakterie napadá typicky pohlavní orgány svého hostitele, samečci již nebudou plodní. Samičky komára tedy ve finále sice nakladou vajíčka, ale z nich se už další generace komárů nevylíhne.

Systém je aktuálně testován v San Francisku, kde byly během posledních šesti měsíců vypuštěny ve vybraných čtvrtích miliony nakažených komárů egyptských, a výsledky jsou vskutku úctyhodné. V roce 2017 byly vymýceny dvě třetiny samiček, v roce 2018 pak dokonce 95 %. Nejde však jen o Kalifornii, druhý projekt v Austrálii zaznamenal vymýcení z 80 %.

Verily nesdílí oficiálně mnoho informací o svých technologiích, jisté však je, že by mohlo jít o skutečně revoluční záležitost. Kromě známé malárie totiž mohou být komáři v tropických zemích také nositeli horečky dengue či horečky chikungunya, která je podle Hospodářských novin příčinou smrti desítek tisíc lidí každý rok.

foldable-dron

Přečtěte si takéŠvýcarští vědci vytvořili drony, které dokáží měnit tvar a dostanou se do těžce přístupných oblastíŠvýcarští vědci vytvořili drony, které dokáží měnit tvar a dostanou se do těžce přístupných oblastí

Vliv na přírodu? Nejistý.

Pakliže by se vyhubení alespoň některých druhů komárů povedlo, není jasné, co by jejich absence udělala s potravním řetězcem. Komáři sice mají množství predátorů, avšak u většiny se nejedná o nijak důležitou součást potravy.

Startup Verily Life Sciences se začal formovat už v roce 2012 jako součást tajného inkubátoru X (dříve známého pod názvem Google X). Z tajného módu vystoupil v roce 2015 a získal investici ve výši 800 milionů dolarů (18 miliard korun). Za svou misi pokládá spojení zdravotnictví, technologií a dat a kromě projektu na vyhubení komárů se zabývá řešeními pro lidi s chronickými onemocněními či diabetem.

mosquitoe-1548975_1280

Rubriku Startupy podporujíjt-retina