Vzduch v interiérech je pětkrát škodlivější než venku. Chytrý měřák Reair studentů VUT má zajistit, abychom dýchali lépe
Kvalita venkovního ovzduší je velmi častým tématem. O snahách vymýtit z našich měst škodliviny vypouštěné z výfuků aut i plánech omezovat nešetrnou výrobou slýcháme denně. O mnoho méně výrazným tématem je ale kvalita ovzduší v interiérech, kde člověk od raného dětství tráví valnou většinu svého života. Na to se snaží upozorňovat studenti brněnského VUT s heslem „Jste to, co dýcháte“.
Jiří Janoušek a Dominik Klement chtějí, abychom v kancelářích a školách dýchali zdravěji, a se svým speciálním měřákem Reair by to podle všeho mohli někam dotáhnout. Jejich studentský projekt, který již má své reálné uplatnění, totiž zaujal porotu mezinárodního programu Red Bull Basement, který hledá týmy kreativních a podnikavých studentů s vizí měnit svět.
Program, jehož mediálním partnerem v Česku je CzechCrunch, má za sebou výběrovou fázi a studenti z brněnského Vysokého učení technického se stali vítězi národního kola. Dostali se tak mezi osmatřicet mezinárodních finalistů a vzhledem k tomu, že se do talentového programu společnosti Red Bull celosvětově přihlásilo více než 3 800 studentských týmů z celého světa, je jasné, že se jedná o zajímavý úspěch.
Jiří Janoušek a Dominik Klement v rámci soutěže představili zařízení osazené několika senzory, které zvládne měřit koncentraci jedovatých látek, množství oxidu uhličitého a prachových částic ve vzduchu. Na základě nasbíraných dat pak Reair vytvoří individuální plán, jenž reflektuje stav prostředí, ve kterém se majitel zařízení nachází, a doporučí mu odpovídající kroky ke zlepšení situace.
Zajímavé je, že projekt Reair vznikl na základech IoT senzorů pro zemědělce, kterými Jiří s Dominikem nejprve měřili teploty, vlhkost a další parametry pro sledování kvality kukuřičných siláží a jiných uskladněných plodin. Od plodin se pánové postupně přesunuli i k senzorům pro hlídání výšky hladin vodních nádrží a postupně je začaly oslovovat firmy, které prodávají zelené stěny do interiérů a chtějí s pomocí senzorů hlídat vlhkost a řídit závlahu.