Vzkvétající česká a slovenská krypto scéna

Jan LopusekJan Lopusek

0Zobrazit komentáře

Za hranicemi Silicon Valley se objevuje mnoho nečekaných oblastí, které se řadí mezi blockchainové inovační huby. Patří mezi ně kromě Japonska, Nizozemska, Spojeného království a Švýcarska také Slovinsko, Ukrajina, Srbsko, Rusko nebo Jižní Korea. Všechny tyto regiony už získaly dostatečnou pozornost. Ale jako Slovák žijící v Praze bych se rád trochu více věnoval Česku a Slovensku, zvlášť před konferencí Block Stars, na kterou vás zveme a která se koná 16. června v Praze v Paralelní Polis.

Snažíme se přivést mnoho z uvedených lidí na scénu jako řečníky. Naše cílové publikum jsou profesionálové z firem, startupů a fondů rizikového kapitálu. Po zadání promokódu BSCZECHCRUNCH mimochodem získáte 10% slevu na nákup vstupenek.

Česká republika

slush

Marek “Slush” Palatinus

Marek Palatinus v roce 2010 založil Slush pool – první těžařský pool pro Bitcoin, který kdy vznikl. Říká se, že Slush přišel o velké množství BTC, takže spolu s jeho spoluzakladatelem Pavlem Rusnákem přišel s myšlenkou, že můžete izolovat své soukromé klíče na fyzický hardware (flash disk), plný šíleného šifrování. SatoshiLabs nastavili měřítko pro ochranu kryptoměn jejich peněženkou Trezor

Věřím, že tyto dvě inovace postavily oba státy na světovou kryptoměnovou mapu, protože Pavol je původně Slovák a Marek Čech. Beautiful friendship, Luis…” Když už je řeč o mapách, podívejte se na mapu všech obchodníků, kteří přijímají kryptoměny s názvem Coinmap.

scifi

Přečtěte si takéTomáš Dunovský: kam naše společnost díky moderním technologiím míří?Tomáš Dunovský: kam naše společnost díky moderním technologiím míří?

Český a slovenský průmysl pro budování a provozování herních automatů je velmi prosperující. Využití tohoto hardwaru a know-how pomohlo zpočátku zakladatelům General Bytes. Svůj Bitcoin bankomat sestavili velmi rychle a usilovali o to, aby se stali přední světovou směnárnou z hotovosti na kryptoměny a naopak.

par

A teď vyjde slunce, i když je černé. Paralelní polis, černě malovaná třípodlažní budova v pražském uměleckém obvodu, šokuje nejen kolemjdoucí, náhodné lidi a turisty. Ale hlavně zásadně otřásá místní politickou scénou s hacktivismem nebo tím, že jsou schopni pozvat ministra financí, aby ho vzdělávali o Bitcoinu. Jako první na světě otevřeli kavárnu Bitcoin Caffe, ve které zaplatíte pouze kryptem, dále coworking prostor s názvem PaperHub a Institut Kryptoanarchie, který pravidelně vzdělává tisíce lidí v oblasti kryptoanarchie a kryptoměn. 

Celá budova funguje pouze na kryptu a organizují celosvětově uznávaný Hackerský kongres (Hacker’s congress). Paralelní Polis již otevřela další pobočku na Slovensku, v Košicích a Bratislavě, a věřím, že mají vize k dalšímu rozšíření.

bab

Z těchto tří základů – SatoshiLabs, GeneralBytes a Paralelní Polis, vyrostla česká krypto scéna přímo exponenciálně. Níže uvedu seznam nejzajímavějších projektů a později se vrátím ke scéně slovenské.

NakamotoX – jedinečná obchodní platforma, která je v současné době ve své beta verzi.

Cryptelo – spustili menší ICO, aby přenesli své akademické kryptografické znalosti do byznysu.

Společnost Signals.Network, další úspěšné ICO, které bylo spuštěno nedávno, má za cíl poskytnout obchodníkům s kryptem platformu s jednoduchým nastavením algoritmů a pokusů o strojové učení. Takže pokud obchodujete, zkuste přejít na vyšší úroveň.

Socifi – jak zpeněžit wifi připojení? Společnost Socifi měla miliony uživatelů, kteří vyzkoušeli svůj výrobek spolu s mnoha známými značkami.

Rockawayblockchain – je blockchainová větev jednoho z největších evropských fondů rizikového kapitálu. V portfoliu už mají hezké úlovky, jako je například Wanchain. Mají výborný analytický tým s obrovskými zkušenostmi z e-commerce a startupů a zdá se, že získávají lukrativní předprodejní nabídky slibných ICO, jako jsou Zilliqa, iCON ect.

TopMonks – poskytujeme technologické služby pro blockchainové startupy. Ano, uhádli jste, jsem jedním z Monků.

Value.Market – další osobní záležitost –  společnost TopMonks je tady spoluzakladatelem a společne s firmami Artstaq, Oneprove a AA & R řešíme největší nedostatek blockchainu. Náš Value:Protocol je první, který dokáže bezpečně připojit fyzické předměty k blockhainové účetní knize pomocí AI a počítačového vidění. Nad tím stavíme decentralizovaný trh pro umění a sběratelské předměty

ICO Index – toto je velké. Tito kluci viděli už stovky ICOs a řeknou vám, jako Věštec z Omahy, co bude dalším trendem. Trošku přeháním, samozřejmě. Ale je to místo, kde se soustředí obrovské know-how a tyto kluky vidím osoboně jako jeden ze základních kamenů sjednocení naší krypto scény. Velké díky Jakubovi Gregušovi za všechny vstupy tohoto článku!

LocaHeroes je platforma, která podporuje růst lokálních podniků tím, že je propojuje s místní komunitou díky využití kryptoměn

Fragments Network  – poskytují nástroj pro mikroúkoly, které nemůže provádět AI. Uživatelé mohou vydělávat tokeny jejich mobilními telefony a společnosti tak mohou rozšiřovat pracovní zátěž mezi mnoho lovců odměn.

Směnárna SimpleCoin, směnárna a bankomaty Easycoin

Slavné médium BTCTip, bohužel pouze v češtině.

FutureMining  – je jedním z největších správců superpočítačů, které slouží k těžbě kryptoměn v ČR. Nabízí relativně konzervativní zhodnocení v divokém trhu kryptoměn.

Crown byl jedním z prvních altcoinů, které kdy byly vytvořeny s vlastním blockchainem a masternody, než se rozšířily ICO.

Slovenská republika

matejko

Matej Michalko, zakladatel Decent

Slovensko vypadalo, že je trochu pozadu za svým starším bratrem. Až do chvíle, než se na scéně objevil Matej MichalkoSestavil tým, který spustil jedno z prvních ICO na světě a získal 5400 BTC pouze prostřednictvím webových stránek. S vynikajícím know-how, kontakty v Asii a tím, že je známý jako jeden z prvních organizátorů blockchainových konferencí na světě, jeho reputace rychle rostla a jeho společnost Decent s ní. 

Původní use-case pro decentralizované sdílení obsahu přimělo kluky, aby vyvinuli Dcore, jednu z nejrychlejších implementací blockchainu na světě. Decent již mají několik společných podniků jako SophiaTX, které získaly částku ve výši 23 milionů dolarů, a Alax.io, což je perfektní blockchainový usecase pro mobilních vývojářů z rozvojových zemí.

Bethereum – blockchainové sázkové řešení přišlo odnikud (z mého pohledu) a narušilo způsob, jakým jsou vytvářeny ICO. Opravdu vynikající práce s komunitou, která stojí za prozkoumání.

Biotron – měl velmi zajímavý use-case. ICO však nešlo úplně podle plánu. Brzy by měli vyvinout produkt. Jsem moc zvědavý, jak bude vypadat.

Blockchain Slovakia – moji oblíbení kryptokluci David a Marek organizují v Bratislavě spoustu akcí pod touto zastřešující nevládní organizací, vzdělávají spousty lidí a poskytují marketingové a poradenské služby pro firmy a ICO.

A konečněNKBGroup, což může být opravdu velká věc. Hledají talenty, kteří mají zkušenosti ze zahraničí, a jsou ochotni se vrátit domů a nebo jen pracovat na něčem mimořádném. Ještě přesně nevím, co z toho bude, ale vypadá to na krypto financování, krypto banka, nadace pro podporu blockchainových startupů nebo ICO poradenství, nebo všechno dohromady. Tento projekt může narušit tradiční finanční sektor s TOP globálními talenty a kancelářemi v San Francisku a v Londýně.

ProgressBar – je hackerský prostor v Bratislavě. Pokud jste nevěděli, že jsou Češi a Slováci na vrcholu globální hackerské scény, podívejte se na společnosti ESET a Avast. ProgressBar je undergroundový subjekt, který organizuje spoustu skvělých technologických přednášek, a v roce 2013 ho navštívil například i Vitalik Buterin (zakladatel kryptoměny Ethereum) nebo Amir Taaki. Pavol Luptak, který je spoluzakladatelem ProgressBaru, nejviditelnějším krypto nadšencem a evangelistou, a také člověkem, který inspiroval vznik pražského Paralelní Polis.

pav

Pavol Lupták