Vznikl v Česku a pak se vydal do světa. Unikátního George pro děti „kopíruje“ ze Spořky celá Erste

Nakoukněte pod kapotu mobilního bankovnictví George a George pro děti! Sara Polak se v dalším dílu Cloudové civilizace podívala do České spořitelny.

0Zobrazit komentáře

„Nech to na George!“ Právě tenhle mezinárodně známý povel pro autopilota v letadlech inspiroval největší českou banku k názvu pro její internetové bankovnictví. Možná si ho pamatujete jako Servis 24 a pak i jako mobilní banku. Na platformu George zmigroval původní internetbanking před šesti lety a strategie „Nastěhujte si George do mobilu“ dovedla Spořku k aktuálním číslům: přes appku George jede více než pětašedesát procent všech servisních operací a denně se do ní přihlásí téměř milion uživatelů.

„Měsíčně je to celkově kolem pětašedesáti milionů přihlášení,“ potvrzuje IT Domain Lead pro George Kamila Jacinová. Právě s ní jsme v novém dílu Cloudové civilizace probrali detaily a dostali se i tam, kam běžný klient nemá šanci nahlédnout.

„George je obrovské IT řešení, které vyvíjí mateřská centrála Erste spolu s lokálními bankami. Ve Spořce se na tom podílí nejen naše George doména, ale i spousta dalších týmů. Vyvíjíme ho agilně a nasazujeme v měsíčních cyklech,“ vysvětluje Kamila Jacinová a dodává, že důležitým milníkem byl přesun George do cloudu.

Česká spořitelna profil

Přečtěte si takéDo Spořky za špičkovými technologiemiPodívali jsme se do České spořitelny. Dvě stě let tradice míří do cloudu a i vy můžete být při tom

A další věcí, kterou se můžou týmy Spořky chlubit, je spuštění George pro děti. Nápad totiž vznikl přímo tady, na české půdě. „Dostalo se to do boardu v Erste a líbilo se to tak, že se rozhodli pro implementaci ve všech zemích, kde Erste působí,“ líčí Customer Journey Expert Julie Rytířová. „Skvělá je třeba možnost pro rodiče skrýt nebo naopak odkrýt některé produkty dítěti skrz svého George, aby třeba neběhalo po škole a nechlubilo se, kolik má na spořicím účtu,“ říká Chapter Lead Marie Strouhalová.

Dalším českým specifikem v Georgi, za kterým stojí přímo nativní vývojáři Spořky, je funkce FIT zóna. „Cílem je vizualizovat klientovi jeho finanční zdraví a pomáhat mu k tomu, aby se mu dařilo finančně ještě líp,“ popisuje Lenka Červenková, IT Domain Lead pro digitální poradenství. FIT zónu podle ní aktuálně navštíví až čtvrt milionu klientů měsíčně. „Překvapilo nás, že tu lidi nejčastěji řeší příspěvky od pojišťoven,“ doplňuje.

Podívejte se na celou Epizodu #5 seriálu Cloudová civilizace se Sarou Polak. Dozvíte se víc třeba o chatbotové novince „Hey George“.

Setkali se v miliardovém Mews, nyní rozjíždí vlastní startup. S AI hledají ideální pracovní kandidáty

Zakladatelé startupu Finlay jsou dva Američané, dva Slováci a jeden Čech. Z Prahy chtějí pomáhat zejména náborářům.

Peter BrejčákPeter Brejčák

finlay-founders

Foto: Finlay

Zakladatelé startupu Finlay

1Zobrazit komentáře

V předešlých štacích se naučili mimo jiné to, jak škálovat provoz miliardových jednorožců, a teď se do podobné výzvy pouští ve vlastním startupu. Pětice zakladatelů věří, že díky umělé inteligenci dokáže propojovat firmy s vhodnými kandidáty, které kromě LinkedInu automatizovaně hledají třeba i na Redditu či GitHubu. Finlay je zatím ve svých začátcích, v růstu mu ale pomohou také investoři, kteří mu poskytli první investici. Přinášíme souhrn nejdůležitějších informací.

Zainvestovaný startup: Finlay

Kdo investuje: České fondy J&T Ventures a Depo Ventures

Kolik a v jakém kole: 300 tisíc eur (7,6 milionu korun) v úvodním, tzv. pre-seed kole

Co Finlay dělá: Inovuje nábor zaměstnanců pomocí agentů umělé inteligence. Technologie se stará o hledání, podporu i screening, čímž poskytuje podporu náborářům. Vhodné kandidáty přitom hledá a v reálném čase vyhodnocuje na profesní sociální síti LinkedIn, kvůli širšímu dosahu také na alternativních portálech jako Reddit, Stack Overflow a GitHub.

Jaký je cíl: „Aby měly firmy o čtyřicet procent více kandidátů, které by jinak třeba ani neobjevily. Navíc jim chceme pomoci vyselektovat pět nejvíce nadějných kandidátů. Chceme, aby byl nábor stejně jednoduchý jako jízda Uberem – stačí to zadat do Finlay a naši AI agenti se postarají o zbytek,“ komentuje ředitel Scott Moran.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zakladatelé: Startup spoluzaložil mezinárodní tým, ve kterém jsou dva Američané, dva Slováci a jeden Čech. V čele stojí Scott Moran, bývalý provozní ředitel miliardového jednorožce Mews. Z něj přichází i další dva spoluzakladatelé a bývalí náboráři Matt Slavik a Ondřej Illek. K nim se připojili bývalý náborář v IBM či startupu Rossum Juraj Lenoch a bývalý technologický ředitel Cyrklu Peter Kisel.

Jak je startup velký: Aktuálně má devět zaměstnanců včetně zakladatelů a podle vyjádření dosáhl první trakce s českými, polskými a nizozemskými zákazníky. Z Prahy, kde sídlí, chce působit po celé Evropě.

Proč je to zajímavé: „Nikdy nebyla lepší příležitost disruptovat odvětví recruitingu. Finlay dokáže díky svému silnému týmu rychle postupovat, vyzvat zavedené lídry v oboru a získat podíl na trhu, který je sice konkurenční, ale také obrovský – jak v Evropě, tak ve Spojených státech,“ komentuje Jakub Zimola, jenž má v J&T Ventures na starosti region Severní Ameriky.

Na co plánuje využít investici: Zejména do rozvoje svého produktu, chce například nabízet model předplatného na náborové služby. Plánuje také růst na klíčových evropských trzích a během následujících dvanácti měsíců expandovat do Spojených států.

Vše o startupových investicích