Vznikla jako experimentální dřevostavba. Malá obec zrekonstruovala školu za 90 milionů
Z původní konstrukce zůstalo minimum, obec vzala přestavbu od základu. Mohl tak vzniknout vstupní prostor, který umožní pořádat tu i různé akce.
V jedenáctistovkové obci na Plzeňsku po sobě známý český architekt Karel Filsak zanechal experimentální dřevostavbu, která dlouhá léta slouží jako škola. Filsak, jenž stojí i za pražským hotelem Intercontinental, ji navrhl kvalitně, koncept tedy vyhovoval, budova jako taková ale dosloužila. Obec Postřekov ji tak nechala od základu zrekonstruovat, což znamená, že vznikla prakticky novostavba. Pořád jde o budovu ze dřeva, dostala ale moderní háv i vybavení. Navíc ji lze zapojit do společenského dění v obci.
Základ, který tvoří kvádr, pořád zůstal. Nově ale získala škola multifunkční řešení vstupní haly a také jídelny. Zároveň je připravená na to, že se v budoucnu rozšíří. Možné je udělat nástavbu centrální části či pořídit přístavbu. Kompletně architekti také přepracovali fasádu a architekturu budovy. Hlavní vstup má dřevěný obklad, třídy barevné obložení, technické zázemí s jídelnou a kuchyní je standardně omítnuté.
Do budovy se vejde pět kmenových tříd prvního stupně, je tu také jedna speciální učebna a zázemí pro pedagogy. Na jídelnu s kuchyní pak navazují také dvě třídy družiny, které jsou ale zároveň využívány pro hudební výuku a výtvarnou výchovu. Učebny jsou také přímo napojené na zahradu, je tedy možnost přesunout se z nich jednoduše ven.
„Hlavním benefitem navrženého řešení je maximální variabilita, aby budova mohla plnit různé společenské funkce. Multifunkční vstupní hala je propojená s jídelnou a vzniklý prostor umožňuje pořádání kulturních a společenských akcí. Škola díky tomu slouží také jako zázemí pro místní folklorní spolek, který udržuje bohaté chodské tradice,“ vysvětluje pro CzechCrunch Jan Růžička, architekt a také výzkumný pracovník Univerzitního centra energeticky efektivních budov, které spadá pod pražské ČVUT.
Takzvaný UCEEB se mimo jiné zabývá dřevostavbami a k projektu se dostal náhodně – poté, co ho přizval bývalý student, který sledoval několikaleté snažení obce něco se školou udělat. UCEEB tak jako konzultant doplnil architekty z ateliéru A91, k projektu se přidalo také studio Kubus, které se zabývá pasivními domy.
„Architektura je jednoduchá, lapidární, tři hmoty s odlišným ztvárněním fasád odkazují na tři provozní funkce. Technicky splňuje stavba nejvyšší požadavky, obvodový plášť s okny s izolačními trojskly zabezpečuje nízké tepelné ztráty, venkovní žaluzie zamezují letnímu přehřívání a vzduchotechnika s rekuperací zajišťuje kvalitní vnitřní mikroklima,“ dodává Růžička.
To doplňuje mechanické větrání s rekuperací, které kontinuálně zajišťuje čerstvý vzduch a přispívá k energetické úspoře. Budova se vytápí skrze plynové tepelné čerpadlo, teplou vodu pomáhají ohřívat fototermické panely. Na střeše je plánovaná také fotovoltaická elektrárna s výkonem sedmdesát kilowattpeaků a bateriovým úložištěm. Přehřívání v létě mají zabránit stínicí žaluzie s automatickým provozem. Škola má nádrž na akumulování dešťové vody, která poslouží k zalévání venkovních ploch.