Vzor udržitelného bydlení. Švédská Skanska promění pražské Modřany podle návrhu studia Chybík+Krištof
Dříve se zde vyráběl cukr, za pár let by se zde ale mělo sladce žít. Pražské Modřany si totiž vyhlédnul švédský koncern Skanska, který v této oblasti plánuje vybudovat čtvrť, od které chce, aby se stala inspirací pro okolní evropské metropole. A pomoci mu v tom má architektura z pera uznávaného ateliéru Chybík+Krištof.
Jako připomínku původního využití místa ponese nový areál název Modřanský cukrovar a vznikne tam až osm stovek bytů s výhledem na Vltavu a široké okolí. K přeměně místa na oázu klidu by měla posloužit investice okolo deseti miliard korun, kterou chce Skanska využít pro vybudování vzorového developerského projektu.
Výsadní postavení v těchto plánech dostává zeleň a udržitelnost. Cílem je tak maximální úspora vody a materiálu spolu s redukcí uhlíkové stopy v průběhu celého životního cyklu čtvrti. „Myšlenka udržitelnosti se nese celým areálem – od jeho umístění na brownfieldu přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energeticky hospodárný provoz,“ říká Petr Michálek, šéf Skanska Reality.
Díky hospodaření s dešťovou a šedou vodou a zapojení dalších technologií by měli obyvatelé Modřanského cukrovaru ušetřit až 47 procent pitné vody. V tom mají sehrát roli i střechy, které pokryje 14 tisíc metrů čtverečních zeleně, jež bude zachytávat dešťovou vodu, zvlhčovat vzduch a podporovat lepší mikroklima.
Přebytečná dešťová voda navíc nebude posílána do kanalizace, ale do 19 akumulačních nádrží, kde bude čekat na dny, kdy s ní bude třeba zavlažit okolní parky a louky. Některé zelené střechy by navíc měly být kombinovány s technologií fototermických a v budoucnu i fotovoltaických panelů. Veškerá zeleň má podle Skansky potenciál absorbovat až 15 tun uhlíku ročně.
Projekt by měl vznikat v celkem sedmi fázích, přičemž modrozelenou infrastrukturu bude využívat každý z téměř 800 plánovaných bytů. Nebude to však jen o efektivním nakládání s vodou, energiemi či využitím recyklovaného betonu (rebetongu), který bude využit až u 20 procent betonových konstrukcí.
Modřanskému cukrovaru jde totiž také o vytvoření maximálně přívětivého místa pro život celé zdejší komunity. Mimo příjezdových cest je celá čtvrť kompletně koncipovaná jako pěší zóna. Garáže budou dostupné rovnou z hlavní komunikace a 30 procent parkovacích míst nabídne připravenou nabíječku pro elektromobily.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
„V návrhu Modřanského cukrovaru počítáme s novým centrálním náměstím, které bude sloužit budoucím obyvatelům i lidem ze spádové oblasti Čechovy čtvrti. Navrhujeme zde také multifunkční krytý veřejný prostor, který odkazuje na historickou výrobní halu původního cukrovaru a který bude sloužit pro pořádání společenských akcí. Náš návrh zahrnuje také zklidněné ulice, lineární park k rekreaci nebo revitalizaci části nábřeží Vltavy,“ zmiňuje některé prvky projektu Ondřej Mundl ze studia Chybík+Krištof.
„Chceme, aby lidé znali své sousedy a měli se kde potkávat. Kromě prostorného náměstí s kavárnami a obchody jsme připravili také komunitní plochy na střechách přístupné pouze pro obyvatele domu. Ve vnitrobloku pak budou bohatě osázené polosoukromé zahrady. Dobré sousedské vztahy přispívají k pocitu domova a zvyšují kulturu bydlení,“ doplňuje Petr Dušta, manažer projektu.
Výstavba první ze sedmi etap by měla začít na jaře příštího roku, přičemž prodej bytů spustila Skanska už dnes. Je však limitován pouze na jeden byt na jednoho vlastníka, přičemž největší zájem by měly mít především rodiny s dětmi, pro které je celá čtvrť koncipována.