Welcome pamlsek a profesionální venčení. Na dovolenou k moři či do hor lze vyrazit i se psem a kočkou

Proč nechávat zvířata doma, když existuje řada míst, kam je lze vzít s sebou? Třeba v hotelech Falkensteiner rádi ubytují psy i kočky.

falkensteiner5

Foto: Falkensteiner Hotels & Residences

Vzít na dovolenou i zvíře? Nemusí to být problém

Majitelé psů, koček a dalších domácích mazlíčků musí s každou letní dovolenou řešit, kdo se o ně postará. Nejčastěji jsou udáváni mezi příbuzné a přátele, ovšem i to nejlepší náhradní hlídání může přinášet stres, a to nejen zvířatům, ale také dočasným páníčkům. Pokud si však vyberete ubytování, kde nemají se zvířaty problém, můžete je klidně vzít na dovolenou s sebou a ani se nemusíte ochudit o luxus. Pet friendly hotely nabízí například hotelová skupina Falkensteiner Hotels & Residences. Vždy je však dobré si dopředu nastudovat veškerá pravidla, která jsou s takovým pobytem spojená.

Češi patří mezi jedny z největších milovníků domácích zvířat v Evropě. Hned 58 procent dospělých doma chová nějaké zvíře. Nejčastěji se jedná o psy, které v minulém roce vlastnilo 3,2 milionu obyvatel Česka. Téměř čtvrtina Čechů pak doma chová kočku a každý desátý má psa i kočku zároveň.

Ti z nich, kteří v létě vyrážejí na dovolenou a chtějí vzít zvíře s sebou, ale narážejí na problém, kdy valná část apartmánů a hotelů má přísný zákaz vstupu se zvířaty. Čím luxusnější jsou, tím většinou roste i striktnost dodržování tohoto nařízení. Najdou se však výjimky, kde se o psa či kočku rádi postarají se stejnou péčí jako o klasické hosty.

Možnost ubytování se zvířetem tak začal nabízet i řetězec hotelů Falkensteiner. Tento rodinný podnik, jehož historie se začala psát na přelomu druhé poloviny minulého století v Jižním Tyrolsku, dnes poskytuje luxusní pětihvězdičková ubytování hned v několika zemích Evropy.

falkensteiner1

Foto: Falkensteiner Hotels & Residences

Ubytovat se se psy můžete u moře i v horách

V každé z nich dnes také najdete minimálně jeden hotel s programem Welcome Dog, který pobyt se zvířetem umožňuje. Na dovolenou se psem či kočkou tak lze vyrazit do Falkensteineru v Rakousku, Itálii, Srbsku, na Slovensku, v Chorvatsku a také v Praze a Mariánských Lázních. Kompletní seznam všech hotelů s Welcome Dog programem je dostupný na tomto odkazu.

Přestože Chorvatsko Češi navštěvují méně než dřív, stále pro ně zůstává nejoblíbenější letní destinací, kam v minulém roce vyrazilo přes 800 tisíc z nás. Dovolenou u moře se psem či kočkou tu lze strávit například na poloostrově Punta Skala nedaleko Zadaru, kde stojí pětihvězdičkový wellness Hotel Iadera.

„Na každého psa či kočku zde čeká uvítací balíček s pamlsky a na pokoji veškeré potřebné vybavení, jako je psí deka, ručník a misky na krmení a vodu. Přímo v hotelu se pak může majitel se psem pohybovat po chodbách, v lobby a v některých hotelích i v oblastech s barem,“ přibližuje nabízené služby spojené s programem Welcome Dog Karolína Polatová, která má na starosti komunikaci a marketing skupiny v Česku a na Slovensku. Ta zároveň dodává, že v hotelu je se psem či kočkou vždy nutné dodržovat určitá pravidla.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vždy je potřeba mít psa ve veřejných prostorách na vodítku a respektovat, že do některých částí hotelu je vstup s ním zkrátka zakázán. Jedná se většinou o místnosti, kde jsou podávány snídaně, restaurace, lázně, bazény a samozřejmě i sauny. V některých restauracích však mají vyhrazené prostory, kde si lze se psem sednout.

V momentě, kdy si hosté chtějí dopřát proceduru ve spa či wellness, nemusí zvíře nechávat na pokoji, ale mohou mu zařídit vlastní program. „Hosté mohou využít služeb péče o psa v některém z vybraných salónů, případně lze využít nabídky venčení, kdy se psem na procházku vyrazí personál hotelu. Tyto služby jsou vždy zpoplatněné nad rámec taxy za pobyt se zvířetem,“ vysvětluje Polatová s tím, že jedna noc pro zvíře ve většině hotelů Falkensteineru vychází přibližně na 25 eur, tedy v přepočtu 700 korun.

Falkensteiner nabízí program Welcome Dog již delší dobu, ovšem v období pandemie covidu se zaměřil na jeho vylepšení. Vždy jej najdete v hotelích, které jsou blízko přírody. Pro hosty s mazlíčky je také vždy připraven seznam tipů na turistické stezky a zajímavá místa, kam mohou i se psem vyrazit na výlet a užít si dovolenou se vším všudy.

falkensteiner2

Foto: Falkensteiner Hotels & Residences

O zvíře je postaráno stejně jako o běžné hosty

Kromě Punta Skaly nabízí Falkensteiner Welcome Dog program v Chorvatsku například také v resortu s názvem Premium Camping Zadar, tedy v luxusním pojetí klasického kempu s dřevěnými chatkami. Případně si lze dovolenou se zvířetem u Jadranu užít v adults only Hotelu Adriana obklopeném anglickou zahradou, která je v těsné blízkosti moře.

Dle statistik u českých turistů v posledních letech výrazně roste obliba Itálie, kam v loňském roce zamířilo přes 600 tisíc Čechů. Zde Falkensteiner nabízí možnost užít si se psem letní dovolenou u moře ve městě Jesolo nedaleko Benátek, případně aktivní horskou dovolenou v Jižním Tyrolsku v hotelích Antholz či Kronplatz, který patří u hostů se zvířaty k těm nejoblíbenějším.

Od těch, kdo se chtějí v hotelích ubytovat i se zvířetem, je v každém hotelu Falkensteineru s programem Welcome Dog vždy vyžadováno osvědčení od veterináře, psi musí být očipováni a nesmí se jednat o rasu, se kterou je do dané země zákonem zakázáno cestovat. Většinou se jedná o agresivní plemena, v případě Chorvatska například o křížence teriérů typu bull, kteří nemají průkaz původu. Přímo do Benátek zase mají zakázán vstup plemena dobrman a rotvajler. Do většiny Evropy také nesmí vycestovat štěňata mladší tří měsíců a země mohou mít i další specifické předpisy, které si je před cestou se zvířetem dobré nastudovat.

Na co pamatovat při cestování se psem či kočkou:

  • Ujistěte se, že má vaše zvíře všechny potřebné doklady (očkovací průkaz, cestovní pas pro zvířata).
  • Zkontrolujte pravidla a předpisy v cílové destinaci ohledně dovozu zvířat.
  • Navštivte veterináře kvůli kontrole a ujistěte se, že má vaše zvíře všechna potřebná očkování. Nezapomeňte na léky, pokud je užívá.
  • Zajistěte, aby měl mazlíček čip a aktuální identifikační známku s vašimi kontaktními údaji. Zvažte i GPS sledovač.
  • Zjistěte, zda vaše cestovní pojištění zahrnuje i cestování se zvířetem, případně zvažte, zda pojištění pro zvíře nesjednat.
  • Vždy vezměte krmivo a pamlsky, na které je zvíře zvyklé, stejně jako hračky či oblíbenou deku. Nezapomeňte na misku na krmivo a vodu, sáčky na exkrementy, postroj či vodítko a přepravku nebo jiné řešení, jak zajistit bezpečnost zvířete i posádky během cesty.
CC Native

Partnerem článku je Falkensteiner Hotels & Residences

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Nejhorší jídlo? Ježek v Náhorním Karabachu, vzpomíná cestovatel Zibura, kterého děsí ležení na pláži

Na cestovatelskou edici Karlínských 20 odpovídá Ladislav Zibura a prozrazuje, proč by chtěl žít v Estonsku, Finsku či na Novém Zélandu.

ladislav-ziburaRozhovor

Foto: CzechCrunch

Ladislav Zibura

0Zobrazit komentáře

Jaká byla jejich první dovolená? Do jakých zemí s chutí vyrážejí dnes? Kolik je cestování stojí a jak vyzrávají na levné letenky? Na toto a mnohem více se v rámci letního formátu Karlínských 20 ptáme zajímavých osobností nejen českého byznysu. Sled otázek a odpovědí přibližuje ty, o kterých se u nás můžete běžně dočíst, v netradičním světle a dává nahlédnout pod pokličku jejich turistických zážitků.

Tentokrát na Karlínských 20 v cestovatelské edici odpovídá Ladislav Zibura, sám cestovatel a autor několika knih věnovaných právě poutím po zahraničí i tuzemsku. Proč nemá příliš v lásce ovčácké psy? Proč dává před letadlem přednost cestování vlakem nebo lodí? A po jakém dobrodružství s manželkou nejvíc touží?

***

Vzpomínáte si na svou první dovolenou? Jaká byla?
Když jsem jel v devíti letech s matkou autobusem do Itálie. Rodiče totiž chtěli, abych viděl moře. V patnácti letech jsme pak poprvé vyjeli za exotikou – tátovým velkým snem bylo vidět Egypt, tak si s maminkou našetřili na plavbu po Nilu. Tehdy to byla drahá a exkluzivní dovolená. A teď zase občas rodiče vezmu někam já s manželkou. Vloni jsme s nimi cestovali po jihu Francie, předloni po Namibii a Botswaně.

Jak nejčastěji vypadala vaše dovolená s rodiči?
Oba rodiče mám učitele. S příchodem posledního června jsme tak vždycky odjeli na naši chatu. Ta leží v chatařské kolonii kousek od Českých Budějovic, tehdy jsem ale vždycky měl pocit, že se vydáváme za dobrodružstvím.

Který svůj pobyt v zahraničí považujete za nejlepší v životě a proč?
Nejlepší je trochu obtížná kategorie. Ale největší dobrodružství pro mě představovalo tříměsíční putování po Nepálu a Číně. Projít pěšky tamější venkov mi přišlo fascinující. V případě Nepálu je to totiž výlet o sto let nazpátek, v případě Číny zase exkurze do světa, kde všechno funguje úplně jinak. V poslední době mě pak svou rozmanitostí, jídlem a přátelskými lidmi hodně nadchla Indonésie. Už za týden se tam vracím.

Kolikrát do roka si dopřáváte odpočinek v zahraničí?
Popravdě nejezdím do zahraničí odpočívat, ale spíš za poznáním, zážitky, dobrodružstvím a taky náměty na knihy. V průměru ročně strávím za hranicemi tak dva měsíce. Docela dost toho ale nacestuji taky po Česku – a cestování doma miluji stejně jako v cizině.

zibura4

Foto: archiv Ladislava Zibury

Ladislav Zibura je autorem hned několika cestopisů

Zájezd, nebo dovolená ve vlastní režii?
Dosud jezdím především ve vlastní režii, v exotičtějších zemích si pak ale vždycky domluvím nějaký výlet u místní cestovky. A je to prima!

Raději do hor, nebo k moři?
Do hor.

Odpočinek, nebo aktivní dovolená plná zážitků?
Aktivní dovolená plná zážitků. Moc zajímavé mi přijde taky zůstat pár týdnů na jednom místě – třeba vloni jsem takhle strávil měsíc v Portu. Ležení na pláži mě ale upřímně děsí.

Jaký je váš průměrný rozpočet na dovolenou?
To ohromně záleží na destinaci. Obecně se ale snažím nešetřit za zážitky a naopak si vybírám spíš levnější ubytování.

molcan-1

Přečtěte si takéZ jednoho ubytování jsem musel utéct ve 3 ráno, říká Filip MolčanK moři jezdíme, když ostatní míří do hor, a naopak. Rozpočet rodinné dovolené? Do 100 tisíc, říká Molčan

Máte nějaký tajný dovolenkový hack, kde třeba ušetřit?
Jednoduše si vybrat destinaci, která je cenově dostupná. Třeba v Evropě můžete jet do Rumunska. Sám jsem tam byl snad desetkrát. Je to země s úžasným venkovem, kde dosud potkáte lidi jezdící na koních, s nádhernými výhledy ze silnic vedoucích vysoko v horách a taky spoustou památek. A dovolená vás vyjde levněji než cesta po Česku.

Auto, letadlo, loď, nebo vlak?
Vlak nebo loď. Na těchhle klasických dopravních prostředcích miluji, že člověku zachovají dojem daleké cesty, který u letadla mizí – to spíš funguje jako teleport. Na rozdíl od auta ve vlaku ani na lodi nemusím řídit, takže se můžu dát s někým do řeči nebo si užívat romantiku cesty do neznáma.

Máte nějaký trik spojený s nákupem letenek?
Létat jenom tam, kam se člověk opravdu chce podívat. Tedy nejdřív volit destinaci a pak hledat letenky – ne naopak.

Váš nejdelší let a co vám pomohlo jej přežít?
Let do Vancouveru, který se protáhl na 48 hodin, protože jsme uvízli na letišti ve Whitehorse v Yukonu. Pomohla mi ho přežít láska k bizarním zážitkům.

zibura5

Foto: archiv Ladislava Zibury

Spíše než moře lákají Ladislava Ziburu hory

Jak bojovat s jet lagem?
Asi to není rada pro každého, ale nepravidelným režimem doma. Když je člověk zvyklý chodit spát pokaždé jinak a občas až nad ránem, tak ho jet lag nezaskočí. Díky tomu, že se často z přednášek vracím pozdě v noci a chodím spát třeba ve tři ráno, tak mi jet lag nikdy problém nedělal.

Řešíte, se kterou leteckou společností poletíte?
Vždycky řeším především to, jestli se do dané destinace raději nedá dojet vlakem. Když si člověk připočítá cestu na letiště a z letiště a čekání na odbavení, často mu vyjde rozdíl jen pár hodin. Když už musím letět, tak řeším spíš plynulost cesty a délku přestupů než leteckou společnost.

Největší dovolenkový fuck-up?
Když jsem ztratil pas na letišti v Pekingu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kdy jste se na dovolené nejvíce bál?
Kdykoli jsem potkal ovčácké psy. Jsou fakt ohromní a zlí…

Nejlepší a nejhorší jídlo na dovolené?
Když vezmu exotické pokrmy, tak nejhorší jídlo bude ježek, kterého mi naservírovali v Náhorním Karabachu. Nejraději pak vzpomínám na jídlo v provincii Sečuán v Číně. Přijel jsem tam po měsíci a půl na nepálském venkově, kde je jídlo veskrze bezmasé a dost jednotvárné. A najednou jsem u večeře běžně dostal pět chodů velmi kořeněného a neskutečně dobrého jídla.

Země, kde byste si dokázal představit žít mimo Česko?
Estonsko nebo Finsko. Je tam krásná příroda, rád se saunuji a láká mě atmosféra zemí s funkční státní správou a velmi kvalitním vzděláváním. To se propíše do atmosféry celé společnosti. Kdybych musel opustit Evropu za nějakých dramatičtějších okolností, vydám se na Nový Zéland. Nikdy jsem tam sice nebyl, ale líbí se mi, jak je izolovaný a vzdálený od všech problémů ve zbytku světa.

Kam se chystáte na příští dovolenou?
Za týden letím do Indonésie. Jinak máme takový aktuální sen s mojí manželkou – chtěli bychom si koupit karavan a pořádně projet Spojené státy.

Vytoužená destinace, kam byste se jednou chtěl podívat?
Jižní Amerika. Nejdřív se ale chci naučit španělsky.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre