Westworld je zpět. Velkolepé sci-fi o vzpouře androidů ukázalo trailer čtvrté řady, která vyjde v červnu
Seriál, jehož první série byla nejsledovanější v historii HBO, zkoumá témata svobodné vůle nebo povahy lidství.
Seriál Westworld si vzal koncept z béčkového sci-fi filmu ze 70. let o zábavním parku s androidy, kteří se vzbouří proti lidem. Ten převedl do současných reálií, obohatil o komplikovanou zápletku, skvělé vizuální efekty i výpravu a v roce 2016 televizi HBO zajistil dosud nejsledovanější seriálovou první řadu. O šest let později na obrazovky míří už čtvrtá, která opět slibuje velké věci.
Nová upoutávka ukazuje hlavně navracející se dobře známé postavy, ale také mnoho dosud neviděných prostředí a situací. Po opuštění parku seriál zavítá do dalších koutů futuristického velkoměsta a bude nacházet paralely s centrálním řízením ve Westworldu. Vrátí se však také do světa fantazií pro bohaté, tentokrát v hávu gangsterek. A kdoví, co dělá Bernard v rajské zahradě s hořícím stromem.
Každá z předchozích tří sezón Westworldu měla jasně vymezený dějový oblouk, který výrazně rozšířil fikční svět seriálu. První řada s podtitulem Labyrint zprostředkovala postupné probuzení androidů jako dystopické třídy otroků. Druhá, pojmenovaná Dveře, představila jejich brutální boj za osvobození a překročení hranic zábavního parku. Třetí, nesoucí název Nový svět, se pak vydala do světa lidí, ale naopak ovládaného umělou inteligencí.
Ačkoliv pro to pokaždé zvolil trochu jiný styl vyprávění a dílčí zápletky, jako celek Westworld od začátku zkoumá témata umělé inteligence, podstaty lidství a (nakonec možná neexistujících) hranic mezi nimi. Nevyhnutelně se pak dostalo i na přidružené motivy jako svoboda vůle a existence vědomí, jehož vysvětlení se věda ani filozofie dosud zdaleka nepřiblížily.
https://www.youtube.com/watch?v=_-0MwZPWKD4
Možná ještě zajímavější se ale ukázaly další směry, kterými se tvůrci seriálu, manželé Jonathan Nolan a Lisa Joy, vydali. V prvních dvou řadách představili hrůzný svět lidské nadřazenosti nad androidy s velice sofistikovanými mentálními pochody. Třetí řada pak celou rovnici v zásadě obrátila, když ukázala velkoměsto plné obyvatel ovládaných centrální umělou inteligencí. Nolan už dříve zmínil, že se při psaní silně inspirovali koncepty blockchainu a masivního sběru dat, které podle něj už dnes slouží k manipulaci chování lidí.
Nová upoutávka informace o ději čtvrté série odhalí snad jen pro ty nejoddanější fanoušky pečlivě analyzující každý detail, v několika scénách nicméně poměrně jasně odkazuje na další vývoj stejných témat. Jednak se objevuje virtuální model města, sugerující kontrolu jako v zábavním parku, jednak dvouminutový klip končí záběrem zvláštní věže. Nebo spíše vysílače.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsZ prvního pohledu je každopádně zřejmé, že Westworld bude diváky opět lákat na velkolepé zpracování hodné moderního televizního blockbusteru. Vizuální efekty a výprava seriálu vždy patřily k aspektům, které se dočkaly chvály ze všech stran. Naopak velké ambice a vyprávění nadmíru komplikované i na dnešní poměry naneštěstí vedly k upadajícímu zájmu publika. Naposledy proto tvůrci zvolili o něco přímočařejší vyprávění. A teprve se uvidí, zda v něm budou pokračovat.
Čtvrtá řada Westworldu každopádně může definitivně rozhodnout o jeho budoucnosti. Počáteční rekordní sledovanost naznačovala, že drahé sci-fi může pro HBO nahradit končící Hru o trůny jako jeden z hlavních taháků. Nyní je ale otázkou, jak velká část publika se k němu vrátí. V roce 2020 neměl ambiciózní seriál ani poloviční sledovanost oproti své premiéře.
Pokud by se tento trend nezvrátil, nové vedení HBO z Warner Bros. Discovery hledající úspory by se mohlo rozhodnout investovat jinam. Takový scénář je nicméně zatím daleko, prozatím se diváci mohou těšit na osm nových dílů jednoho z nejzajímavějších televizních titulů. První vyjde na HBO a HBO Max 26. června, další by pak měly následovat vždy po týdnu.