WhatsApp se po dvou letech pochlubil čísly. Po celém světě ho používají už 2 miliardy uživatelů

Peter BrejčákPeter Brejčák

whatsapp-icon

Foto: Torsten Dettlaff/Pexels

Aplikace WhatsApp

0Zobrazit komentáře

Naposledy se čísly svých uživatelů chlubil WhatsApp před dvěma lety, když přesáhl hranici 1,5 miliardy uživatelů. Teď populární komunikační platforma patřící pod křídla Facebooku překonala další zásadní milník – už má dvě miliardy aktivních uživatelů. Jestli jde o denní nebo měsíční uživatele však firma nespecifikovala.

Zajímavostí nejpopulárnější světové chatovací aplikace je, že její mateřský Facebook, který WhatsApp koupil v roce 2014 za závratných 22 miliard dolarů, pořád nedokáže potenciál obrovského množství uživatelů pořádně monetizovat. Od původního plánu nasadit do WhatsAppu reklamy odstoupil a způsob, jak v aplikaci vydělávat, plánuje Facebook hledat jinde.

Při oznámení novinek však WhatsApp zdůraznil své zaměření na bezpečnost komunikace. „Během celé historie lidstva mohli lidé navzájem komunikovat v soukromí. Nemyslíme si, že by se to mělo v moderní společnosti změnit,“ uvedl šéf služby Will Cathcart pro deník The Wall Street Journal.

whatsapp-chat

Foto: CzechCrunch

Aplikace WhatsApp

Každá zpráva odeslaná v aplikaci je podle WhatsAppu zabezpečena už v rámci výchozího nastavení koncovým šifrováním, které znemožňuje čtení nebo odposlouchávaní zpráv ani samotné firmě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Oznámení překonání hranice dvou miliard uživatelů komunikační platformy přišlo jen týden poté, co svá čísla prezentoval také samotný Facebook. Ten každý měsíc využívá na 2,5 miliardy lidí (v Česku přes 5,5 milionu lidí měsíčně), z čeho 1,66 miliardy uživatelů je na něm aktivních každý den.

Po sečtení společně s aplikacemi Messenger, Instagram a WhatAspp, které všechny patří Facebooku, dosahuje celkový počet denních uživatelů 2,26 miliardy.

Marcel Červený z Bootiq: Zlín není Praha aneb jak správně řídit lokální pobočky a naplňovat jejich hodnoty

marcel-cerveny-bootiq1-minKomentář

Foto: Bootiq

Marcel Červený, CEO vývojářské společnosti Bootiq

0Zobrazit komentáře

Praha, Plzeň, Jihlava, Zlín, Olomouc. Pro to, abyste vybudovali stamilionový byznys a mohli pokukovat po magické miliardové hranici v obratu, nemusíte expandovat jen do cizích zemí, ale může stačit pokrýt důležité české metropole. Důkazem je česká vývojářská skupina Bootiq, která díky své strategii i četným akvizicím jen loni vyrostla o stovky procent, patří do impéria Lukáše Nováka a zakládá si právě na tom, že nesídlí jen v těch největších městech.

Šéf Bootiq Marcel Červený nyní pro CzechCrunch popisuje, co se při řízení lokálních poboček naučili, v čem je Praha jiná než Zlín a jak s kolegy z různých koutů republiky pracovat.

***

Jiný kraj, jiný mrav – to můžeme z vlastní zkušenosti v Bootiq potvrdit. Teprve po dlouhodobé spolupráci s lokálními pobočkami jsme zjistili, jak významný je rozdíl mezi jejich prioritami. A nejsou to jen odlišnosti mezi Prahou a ostatními městy, jak by se mohlo zdát. Jinak mají priority nastavené například ve Zlíně, jinak zase v Jihlavě. Každý region má zkrátka své hodnoty a způsob práce, na kterých si zakládá.

Všechny vlivy, které působí na lokální pobočky, nedokážeme přesně určit. Víme ale, že podstatnou roli hraje místní kultura. Tu se snažíme nejen průběžně nacítit v kontaktu s členy týmu, ale vyplývá na povrch také při průběžných průzkumech spokojenosti či při nabírání nových posil. Dále jsme zjistili, že se zaměstnanci různě dívají na úspěchy a neúspěchy, ale mají i různá očekávání.

Ve Zlíně se ptají lidé na stabilitu firmy a je pro ně prvořadá loajalita. A chtějí garanci, že budou moci ve firmě dlouhodobě působit a odvádět dobrou práci. Pro lidi v naší jihlavské pobočce je zase důležitá prezentace, práce na zajímavých projektech a kvalitní tým, ve kterém panuje důvěra a dobré vztahy. Oproti tomu v Praze, pokud opomenu vyšší nároky na ohodnocení i materiální zázemí, je požadavek účastnit se velkých projektů, na které je třeba využití nejmodernějších technologií. Zkrátka být vždy na špici. A to jsme pouze na území Čech a Moravy.

Sehraný tým má podobné hodnoty

Jeden z hlavních vlivů, který kulturu poboček do jisté míry formuje, jsou poměry kraje. Je jasné, že příležitostí je více v Praze než ve Zlíně či v Jihlavě, kde sídlí méně nadnárodních firem a technologických společností. A podle toho vypadá i přístup, který zaměstnanci v různých pobočkách vyžadují. Musíme proto vědět, jaké hodnoty mají. Často totiž bývají velmi odlišné, nesnažíme se proto udělat striktní benefitní program pro všechny. Díky tomuto pochopení je možné stavět firmu v různých městech, u nás i na Slovensku.

marcel-cerveny-bootiq3-min

Foto: Bootiq

Marcel Červený, CEO vývojářské společnosti Bootiq

Motivace, jak by se mohlo zdát, nebývá jen materiální. Někde si zaměstnanci vyloženě potrpí na osobní kontakt s vedením, vyžadují pozornost a pochvalu za dobře odvedenou práci. Tu samozřejmě vyžadují všechny pobočky, proto má každá z nich unit manažera, tedy člověka ze středního managementu, který tráví s lokálním týmem většinu času. Do krajů ale vyjíždí i lidé z vedení, aby s týmem strávili čas i neformálně, třeba lyžováním či na pivu.

Dále je třeba pečlivě hlídat, aby žádná z lokálních poboček nedávala najevo svou dominanci. Pokud máme pobočku z velkého města, nesmíme dopustit, aby vypadala jako lepší a důležitější. Pečlivě proto sledujeme, jak se lidé v týmu chovají, a musíme s jejich náladou citlivě pracovat. Zároveň platí, že čím je pobočka vzdálenější, tím musí být větší i naše obezřetnost.

Kvalita práce vždy na prvním místě

Osvědčilo se nám nastavení manažerského systému na kontrolu kvality práce. Umíme totiž předpokládat, co je dané lokalitě vlastní. Souvisí to i s požadavky klientů, kteří jsou různě citliví na jakékoli nedostatky. Někde jsou zaměstnanci na takovéto zákazníky zvyklí a dokážou možné chyby i předvídat, jinde však potřebují pečlivější dohled. Nesmíme proto dopustit, že všechno bude navenek v pořádku a problémy se budou muset řešit až po předání.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Znamená to ale rovněž předvídání rizik v různých projektech. Někde jdou do všeho takříkajíc po hlavě, jinde si vše s chladnou hlavou předem analyzují a rozmyslí si, zda do projektu půjdou. Samozřejmě charakter regionu neformuje pobočku absolutně – snažíme se zároveň zohlednit i lidský temperament a vztahy v týmu.

Na povahu týmu jsme extrémně citliví

Je třeba být mimořádně senzitivní i k mezilidským vztahům a propojenosti mezitýmové spolupráce. Opět nesmíme podcenit lidský kontakt, necháme proto vývojáře, kteří doplňují tým, do pobočky osobně dojíždět. A to minimálně po dobu dvou měsíců.

Znamená to také podporovat společné trávení volného času. Nechali jsme například jednotlivé pobočky si rozhodnout, jak chtějí strávit jeden den v měsíci, aby utužily vztahy. Zajímavé bylo, že na Slovensku si vymysleli společné páteční snídaně, v Plzni se rádi sešli večer na pivu a v jedné z poboček se spokojili s velmi kvalitní kávou. Naučili jsme se tedy do návyků lidí příliš nezasahovat a naopak lépe naslouchat, co komu chybí.

lukas-novak-intefi-boxed2

Přečtěte si takéProdává knihy, buduje miliardovou IT skupinu a s technologiemi v zádech staví domy. Seznamte se s Lukášem NovákemProdává knihy, buduje miliardovou IT skupinu a s technologiemi v zádech staví domy. Seznamte se s Lukášem Novákem

Tento přístup si chceme za každou cenu udržet i za předpokladu budoucího růstu. Každá desátá pobočka pro nás sice znamenala nové nastavení některých procesů, péči a osobní kontakt však nelze vynechat. Jinak bychom opakovali chyby, kvůli kterým přechází lidé z korporátů právě k nám.

Jak pracovat s lokálními pobočkami:

  • nastavte pouze klíčové procesy,
  • dbejte na osobní kontakt s týmem,
  • poznejte klíčové hodnoty zaměstnanců,
  • nezasahujte do kultury a návyků lidí v týmu,
  • podporujte společné trávení volného času,
  • nedělejte striktní benefitní program.