Woltair chce být konečně ziskový. Stahuje se z Německa i Polska a hlásí další propouštění
V Itálii se prý Woltairu daří, v Německu a Polsku ale startup narazil. Tyto země tak opouští, navíc se loučí s částí zaměstnanců z řad administrativy a IT.
Topenářský startup Woltair má za sebou několik velmi turbulentních měsíců. Loni v únoru propustil přibližně pětinu zaměstnanců, v průběhu roku pak třikrát obměnil nejvyšší vedení. Zároveň ale v listopadu uzavřel investiční kolo série B, které vedl stávající investor Fifth Wall. Nižší stovky milionů korun měly mimo jiné podpořit růst společnosti na zahraničních trzích, startup ovšem nakonec zůstane jen v Česku a Itálii. Z Německa a Polska se totiž stahuje.
Důvodem jsou prý tamní vládní regulační opatření i geopolitická situace, kvůli čemuž se obchodní model v těchto zemích stal neudržitelným. „Investice byla nicméně primárně určena na vývoj plně online zákaznické cesty, která je již dokončena. V Německu i Polsku panuje nejistota ohledně dotačního systému, v tuto chvíli tam tak nedává smysl v našem segmentu dál investovat,“ uvedla pro CzechCrunch šéfka startupu Karina Přibylová. Itálii naopak Woltair neopouští. „Tamní trh se v posledním čtvrtletí zčtyřnásobil. Je to náš úspěšný příběh,“ doplnila.
Startup teď prý pokračuje v dalších vnitrofiremních opatřeních, aby se dostal k ziskovosti bez nutnosti dalšího externího kapitálu. V roce 2023 vykázal obrat přes 1,1 miliardy korun a ztrátu necelých 375 milionů korun. O rok dříve činil obrat přibližně 465 milionů korun se ztrátou 168 milionů korun. Výsledky za rok 2024 zatím k dispozici nejsou.
V rámci úsporných opatření navíc Woltair opět sáhl k propouštění, byť už údajně dosáhl svého cílového provozního modelu. „Například řízení back-office je plně digitalizováno, což se odrazilo ve výrazném zrychlení prodeje v prvním čtvrtletí letošního roku. K úspěšnému podnikání již nepotřebujeme tolik softwarových inženýrů ani tak velký back-office,“ hlásí Přibylová. Společnost se tak rozloučila s „nižším dvouciferným procentem“ zaměstnanců, především z řad administrativy a IT.
Woltair funguje jako tržiště, které nabízí zařízení a řešení pro tepelná čerpadla a fotovoltaiku. Od svého založení už prý obsloužil více než čtyři tisíce zákazníků a podle vlastních odhadů ušetřil z ovzduší téměř 20 tun emisí CO2. Společnost založili v roce 2018 ještě pod názvem Topíte.cz Daniel Helcl, Karel Náprstek a Jiří Švéda. V roce 2021 se firma přejmenovala na Woltair. Mezi její investory se řadí fondy z Česka, Evropy, USA i Kanady, z těch českých jde o Presto Ventures, Kaya VC a Inven Capital.