Wonka není dokonalý, ale dokáže okouzlit. První recenze novinku o mistrovi čokolády převážně chválí

Koncem příštího týdne do českých kin dorazí Wonka, snímek sledující začátky slavného fantazijního čokoládovníka. Podle recenzí stojí za zhlédnutí.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

WONKA

Foto: Vertical Ent.

Timothée Chalamet jako Willy Wonka

0Zobrazit komentáře

Willy Wonka patří mezi nejznámější pohádkové hrdiny, přesto ale zůstává zahalen tajemstvím. Britský autor Roald Dahl excentrického ředitele nejslavnější (a nejlepší) továrny na čokoládu na světě napsal jako hotovou postavu, která sama neprochází přílišným vývojem, ale vede ostatní hrdiny Karlíka a továrny na čokoládu. Nový film Wonka se ovšem vydává zcela jiným směrem a chce ukázat, kde se geniální cukrář vzal. Podle prvních recenzí se mu to nedaří zcela dokonale, ale snadno mu to prý odpustíme díky kouzelné, radostné atmosféře.

Dahlova nejslavnější kniha z roku 1964 představuje příběh, v němž notoricky samotářský tajnůstkář Wonka do své továrny, jinak zcela uzavřené zrakům veřejnosti, pozve pět dětí se zlatými vstupenkami ukrytými v baleních čokolád. V průběhu velké prohlídky ději potají zkouší a vybírá svého následovníka. Vítězem se stane chlapec z chudé rodiny, který jako jediný prokáže silný morální charakter.

Karlík a továrna na čokoládu se od svého vydání dočkala dvou filmových adaptací. Snímek z roku 1971, kde Wonku ztvárnil Gene Wilder, byl před časem zařazen americkou národní knihovnou do kolekce National Film Registry jako kulturně, historicky či esteticky významné dílo, které je důležité uchovat. O několik desítek let později, v roce 2005, se pak k Dahlově předloze vrátil ještě Tim Burton a do role slavného čokoládovníka obsadil Johnnyho Deppa.

Novinka Wonka si z knihy přebírá v zásadě jen eponymní postavu a část námětu, má ale představovat přímý prequel filmu s Genem Wilderem. Cukráře a kouzelníka ukazuje v jeho mladých letech, kdy o vlastní velké továrně na sladkosti teprve snil a cestoval po celém světě a hledal ty nejlepší exotické přísady do svých receptů. A když je konečně připraven získat si davy zákazníků, musí se postavit čokoládovému kartelu, který ovládá trh a je rozhodnutý rozdrtit jakoukoliv konkurenci.

Námět a scénář filmu napsali Paul King a Simon Farnaby, kteří stojí za oceňovanou dvojicí příběhů o mluvícím medvědovi Paddington a Paddington 2. Ačkoliv se ve Wonkovi dějově výrazně vzdálil Dahlově předloze, jejich záměrem bylo zachovat jejího ducha. „Chtěl jsem udělat jen něco, na co by byl Roald Dahl hrdý,“ řekl King v rozhovoru pro The Irish Times s poznámkou, že sám jako malý kluk snil o nalezení zlaté vstupenky v balení čokolády.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Už podle prvních ohlasů kritiky, které se objevily před několika dny, výsledek z většiny splňuje vytyčené záměry tvůrců. A recenze, jež začaly vycházet včera, tvrdí totéž. Muzikálový prequel jednoho z nejslavnějších dětských románů má být díky své hravosti a pozitivnímu poselství ideální zábavou na období svátků, ale nejen to.

Robbie Collin ve stoprocentní recenzi pro The Telegraph novinku přirovnává k Paddingtonovi a s radostí poznamenává, že medvědovo kouzlo a laskavý, ovšem nepřeslazený humor je i v ní. Píše: „Jako každý dobrý cukrář se King obsedantně zaměřil na texturu a chuť. A právě díky těmto kvalitám – vyladěným pro masový trh, ale přesto vyváženým jako pro znalce – je film neodolatelně, sametově sladký.“ 

WONKA

Foto: Vertical Ent.

Timothée Chalamet a Hugh Grant ve filmu Wonka

Podobné závěry se opakují v řadě textů, byť nebývají až tak nadšené. Mnoho pozornosti se vedle obecné atmosféry samozřejmě věnuje také výkonu Timothéeho Chalameta v hlavní roli, jehož herecký projev podle většiny velice dobře zachycuje Wonkovu mile poťouchlou osobnost.

Kritičtější hlasy, jako například David Rooney pro The Hollywood Repoter, nicméně u postavy postrádají větší hloubku. V Dahlově předloze měl Wonka také jisté temnější, arogantní a autoritářské rysy – „tady Willy působí sterilně, oproštěn od jakýchkoliv ostrých hran, díky nimž by byl zajímavý,“ píše Rooney.

Obecně mají dosavadní reakce na Wonku daleko k nadšení z Paddingtona, hodnocení se ovšem vychyluje pozitivně a většina diváků by si film měla po všech stránkách užít – a mohou být mnohem starší než dětští hrdinové v Karlíkovi a továrně na čokoládu. Film do českých kin vstoupí příští čtvrtek.

Tvůrce z Česka natočil oficiální trailery pro World of Warcraft. Dvě nová videa už viděly miliony hráčů

„Pro Blizzard jsme pracovali na více než šesti minutách videa,“ říká Radim Zeifart, oblíbený animátor a spolupracovník slavného herního studia.

Michal MančařMichal Mančař

boxed-blizzard-hurricane

Foto: Nice!

Trailery ke slavnému WoW přichystali Češi

0Zobrazit komentáře

Wrath of the Lich King a Cataclysm. Názvy, které videoherní fanoušci budou dobře znát – a stoprocentně je znají všichni fanoušci hry World of Warcraft. Jsou to doplňky základní hry, které do ni přidávaly nová dobrodružství, nepřátele a další obsah. A které znovuožívají díky oficiálním trailerům od českého videotvůrce známého pod přezdívkou Hurricane.

World of Warcraft spatřil světlo světa už před devatenácti lety, stále zůstává masivním online titulem. S přibývajícími roky ale přibývali i fanoušci volající po dřívějším, tradičnějším, klasičtějším zážitku. A tak před čtyřmi lety vyšel World of Warcraft: Classic, pomyslná proměna aktuální hry do stavu z před dvou dekád. Stejně jako původní WoW dostával rozšíření, tak i Classic se rozrostl o přídavky The Burning Crusade, Wrath of the Lich King a Cataclysm. A velkolepé trailery k nim tvoří Čech.

Herní komunita velmi dobře zná jeho přezdívku Hurricane, v civilním světě se jmenuje Radim Zeifart. Dříve World of Warcraft hodně hrál, dlouho se coby 3D animátor věnoval tvorbě videí, která se směle mohou měřit s oficiálními trailery herního studia Blizzard Entertainment. To nezůstalo bez povšimnutí. A tak se Zeifart – už z pozice spoluzakladatele postprodukčního studia Nice! – s Blizzardem domluvil na spolupráci.

Jejím zatím nejnovějším výsledkem je dvojice fantastických trailerů pro World of Warcraft: Classic. První video z října představuje hráčům klíčový okamžik příběhu jedné z ústředních postav, jak už napovídá jeho název Fall of the Lich King. „Každý fanoušek ví, jak Lich King vypadá, samotný Blizzard si na postavě velmi zakládá a obecně jde o velmi detailní model s komplexními animacemi, kouzly a simulacemi látky. Trefit se všem stranám do noty pro nás tedy znamenalo nejvíc práce,“ říká Zeifart.

Druhý trailer doprovází před měsícem oznámené rozšíření staronového Cataclysm. Upoutávka měla premiéru na nedávné konferenci BlizzCon v Los Angeles, kde ji kromě zástupců Blizzardu sledovaly tisíce fanoušků. Obě videa za pár týdnů nasbírala dohromady přes dva miliony zhlédnutí na YouTube. To pro znalce WoW nebude překvapením, Hurricane si už před tvorbou přímo pro Blizzard vybudoval v komunitě výraznou popularitu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Oblíbenost jeho videotvorby vyústila v kontakt ze strany Blizzardu a domluvení první spolupráce. Loni se tak Zeifart proměnil z nesmírně nadaného fanouška na autora oficiálního traileru pro doplněk Wrath of the Lich King. „Už předtím proběhlo pár předchozích kontaktů, ty ale vyšuměly. Ale pak nám jednou do studia z ničeho nic přišel e-mail z marketingu Blizzardu ohledně příležitosti vytvořit trailer k Wrath of the Lich King Classic,“ popisoval před rokem pro CzechCrunch.

V době své premiéry měl tento první trailer okolo osmi set tisíc zhlédnutí, dnes už jich nasčítal přes 1,3 milionu. Blizzard dal najevo svou spokojenost, a i proto tehdy animátor tušil, že jen u jednoho videa to nemusí skončit. Tušení se potvrdilo doslova dvojnásobně. „Tento rok byl zatím největším testem, kterému naše studio čelilo. Pro Blizzard jsme pracovali na více než šesti minutách obsahu,“ říká dnes Zeifart.

Dva velké trailery – kromě nich Nice! vytvořili i dva menší – jsou výsledkem půlroční práce i zapojení nových technologií. Ty například usnadnily práci s efekty kouře a explozí. Anebo zautomatizovaly získávání trojrozměrných objektů ze hry, čímž několikaminutovou lidskou činnost zkrátily na pár sekund. Videa značky Hurricane totiž používají přímo herní assety, tedy například právě ty postavy hrdinů a příšer, které sami vidíte při hraní.

„Do budoucna jsme si odnesli hodně nových znalostí. A můžeme se díky tomu soustředit na tvůrčí aspekty celého procesu. Příští rok také zařazujeme do výroby hned několik nástrojů umělé inteligence. Ty zrovna testujeme a zjišťujeme, kde by nám mohly ušetřit hodiny úmorného klikání,“ uzavírá Zeifart. Spolupráce českých tvůrců a Blizzardu tak rozhodně nekončí.