Xboxové hry i na telefonu nebo tabletu. V Česku startuje služba xCloud, která ukazuje budoucnost hraní

Jiří SvobodaJiří Svoboda

xcloud-1

Foto: Microsoft

xCloud dorazil do Česka i na Slovensko

0Zobrazit komentáře

Výkon konzole nebo počítače byl od pradávna limitem, který museli hráči i vývojáři brát v potaz při tvorbě nebo nákupu nových her. Jenže teď se zdá, že této době zvoní umíráček a do budoucna by hráči mohli být závislí jen na svém telefonu či tabletu, gamepadu a rychlosti internetu. Alespoň v to doufá služba xCloud.

Tu vyvíjel Microsoft pro hráče, kteří tradičně zamíří na Xbox, přičemž pointou je, že díky streamování si lze na mobilních zařízeních zahrát i ty nejnáročnější „áčkové“ herní tituly. Službu už dnes, v úterý 15. září, Microsoft spouští na ostro ve 22 zemích včetně Česka a Slovenska a je dostupná jako součást předplatného Xbox Game Pass Ultimate za cenu 339 korun měsíčně.

Přes xCloud mohou hráči bez dalších dodatečných plateb hrát až 150 titulů, a to včetně takových hitů jako Forza Horizon 4, Destiny 2, Wasteland 3, Gears of War nebo Minecraft Dungeons. Výhod cloudového hraní si tak mohou užívat v různých žánrech.

xgpu_cloud-gaming-2

Foto: Microsoft

Na většinu her v xCloud je potřeba mít podporovaný gamepad

Kromě toho, že nově není pro hraní konzolových her nutné vůbec vlastnit konzoli, některé z titulů už podporují třeba takzvaný crossplay, tedy situaci, kde mezi sebou hráči hrají v jedné hře, ovšem jeden z nich je na počítači, druhý na Xboxu a třetí třeba na telefonu nebo tabletu.

Protože se hraje přes cloudové připojení, hry jsou okamžitě připravené a hráči nic nestahují. Mohou také například začít hrát na svém Xboxu One a pokračovat na telefonu během cesty autobusem. Postupně se také přidávají hry, na které hráči nebudou muset připojit k mobilnímu zařízení podporovaný ovladač na Xbox.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Čistě s dotykovým ovládáním už nyní lze hrát zmíněný Minecraft Dungeons, což Microsoft demonstroval v demu. Hráči si budou moci i přesně nastavit polohu a velikost jednotlivých ovládacích prvků na displeji. Jak píše magazín The Verge, ve zmíněných 150 hrách budou prozatím chybět hry ze služby EA Play, přestože Microsoft řekl, že je do Xbox Game Pass Ultimate přidá. Do samotného xCloudu by se měly dostat později.

Exkluzivně na Android, na iOS snad brzy

Funkcionality služeb xCloud si alespoň prozatím neužijí uživatelé operačního systému iOS. Microsoft se o to snažil už v minulosti, Apple ovšem odmítal zahrnout aplikace pro streamování her do svého App Storu. Teď je sice povolil, ale stále to má jeden zásadní háček.

Apple totiž po službách, jako je xCloud, Google Stadia či GeForce Now žádá, aby každou z her vydávali na iOS jako individuální aplikaci. Tím by se proces zásadně zkomplikoval a Microsoft se proti takovému požadavku ohradil s tím, že ani aplikace na streamování hudby nebo filmů nemusí každý svůj obsah dodávat v separátních aplikacích.

Příklon k jednotnému předplatnému je přitom znát i na jiných (ovšem ne zase tak vzdálených) směrech gamingového světa. Microsoft totiž minulý týden taktéž oznámil, že expanduje svým předplatným Xbox All Access, který za měsíční platbu po dobu dvou let dovolí hráčům jak koupit samotnou konzoli Xbox Series X nebo Xbox Series S, tak dostat okamžitý přístup k více než stovce her.

Tento program v Česku zatím není dostupný, Microsoft ale slibuje, že ho do více zemí rozšíří během příštího roku.

Hraní na počítači a IT k sobě mají blízko. Iniciativa makeITtoday a tým Brute Petra Andrýska spouští esportový program

Jiří SvobodaJiří Svoboda

makeittoday-hala

Foto: David Ch. Lichtag/daylight.studio

Barbora Stibor, Silvie Zeman, Klára Štouračová z organizace makeITtoday

0Zobrazit komentáře

Doposud byla jejich značka vidět hlavně ve vzdělávání dětí v oblastech IT, programování nebo grafiky. Jejich kurzy prošly už stovky dětí a teď tuzemská iniciativa makeITtoday Silvie Zeman a Kláry Štouračové rozšiřuje své poli působnosti o trochu dále. Začíná totiž nakukovat i do světa profesionálního hraní videoher.

Na novém programu pro výuku esportů budou v makeITtoday spolupracovat s týmem Brute, za nímž stojí Petr Andrýsek. Zakladatel agentury Socialsharks do něj před rokem poslal miliony korun a chce z něj udělat špičkový evropský tým.

„Pro nás je esport program způsob, jak nabídnout českým studentům nové možnosti uplatnění ve 21. století. V zahraničí stále roste seznam škol, které nabízí stipendia amatérským nebo profesionálním esportovcům z celého světa,“ vysvětluje motivaci zakladatelka makeITtoday Silvie Zeman.

brute

Foto: Brute

Český esportový tým Brute

Petr Andrýsek nabídl vzdělávací platformě pomocnou ruku a ze svého týmu pro vzdělávací účely uvolní i trenéra Milana „Pepika“ Gellebru, který nový kurz v makeITtoday povede. Hráči, respektive studenti, se zaměří na hru Counter Strike: Global Offensive. Budou pracovat na herní strategii, trénovat a následně hodnotit a analyzovat průběh své hry.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Získané znalosti hráči zužitkují při turnajích, kterých se jako nově zformovaný tým mIT Squad zúčastní. Kouč během pololetí hráčům vysvětlí také třeba principy zdravého hraní. Důraz bude klást i na boření stereotypu – že esport už dávno není jen u sezení u počítače, což nám nedávno ukázal také Jakub Jankto ve svém herním domě za 30 milionů korun.

Zdravě, po psychické i fyzické stránce

„Chci další generaci mladých hráčů naučit, jak hrát zdravě po psychické i fyzické stránce a jak ke zlepšování přistupovat analyticky a strategicky. Většinu dovedností jako komunikace, vzájemná spolupráce či zodpovědnost vůči týmu pak studenti využijí i v dalších odvětvích svého života,“ vysvětluje Milan „Pepik“ Gellebra z týmu Brute.

Netypická synergie dává širší smysl i z pohled Brute. „Propojení s makeITtoday zapadá do naší strategie, tedy přibližovat esport veřejnosti a ukazovat, že se jedná o perspektivní odvětví. Velké množství profesionálních hráčů navíc pokračuje svoji kariéru právě v IT, neboť tyto obory k sobě mají velice blízko. První základy programování se hráči učí často právě v souvislosti s hraním her,“ vysvětluje CEO týmu Brute Tomáš Müller.

petr-andrysek-socialsharks

Foto: Socialsharks

Petr Andrýsek, majitel a zakladatel Socialsharks

Do programu se nutně nemusí hlásit jen zcela zdatní hráči CS:GO. Podle Silvie Zeman jsou profesionální esportové týmy pro děti spíše nedostupné a pečlivě si vybírají své hráče. Program od makeITtoday tak bude fungovat i jako brána do případné budoucí esportové kariéry.

Nový esportový program bude probíhat online formou jednou týdně v lekcích trvajících 75 minut. Začíná už 5. října a potrvá celé pololetí, do konce ledna 2021. Celý, nově zformovaný tým bude mít 11 hráčů. Brute a makeITtoday už navíc pracují na dalších projektech a do budoucna se chtějí zaměřit i na jiné hry.

zemek

Přečtěte si takéKonat dobro a posouvat lidstvo. Jednadvacetiletý Jakub Zemek chce být druhým Čechem ve vesmíruKonat dobro a posouvat lidstvo. Jednadvacetiletý Jakub Zemek chce být druhým Čechem ve vesmíru

Tuto hru jsme si vybrali, protože se řadí mezi nejhranější a nejlepší progamingové hry současnosti, o čemž svědčí také velké množství probíhajících profesionálních i amatérských lig zaměřených právě na CS:GO,“ doplňuje Silvie Zeman s tím, že vedle esport programu nabízí makeITtoday od září také další novinky.

Do nabídky se nově zařadil i kurz na vývoj her nebo herní design v Unity 3D. Na základě částečně onlinového posledního pololetí se duo zakladatelek rozhodlo otevřít také internetové kurzy Scratche a webového vývoje. Zároveň platí, že tradiční offline kurzy by již měly probíhat v nových kreativních prostorech v Hale 40, kam se celá vzdělávací iniciativa během léta přestěhovala.

makeittoday-tabor

Foto: makeITtoday

Příměstský tábor makeITtoday