Z českých hodinek Bohematic je Robot. Představil kolekci podepsanou legendárním závodníkem F1

Luxusní hodinky prošly zásadní proměnou, aby snáze pronikaly na zahraniční trh. U návaznosti na českou kulturní historii ale zůstává.

hodinky-nahled

Foto: Robot Watch

Značka Robot Watch vytvořila limitovanou edici podepsanou závodníkem Formule 1 Emersonem Fittipaldim

0Zobrazit komentáře

Česká značka hodinek Bohematic vznikla pod rukama podnikatele Josefa Zajíčka a designérského dua Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Olgoj Chorchoj. Chtěli navázat na bohatou hodinářskou tradici v Česku, a tak zvolili jméno, ze kterého je český odkaz patrný na první pohled. Jenže se ukázalo, že pro zahraniční trh není tak srozumitelné. Letos na konci léta tak značka vstoupila do nové éry pod názvem Robot. A pod pojmem, který se zrodil v hlavách bratří Čapků, představili unikátní kolekci hodinek vytvořenou ve spolupráci s legendárním automobilovým závodníkem Emersonem Fittipaldim.

Pojmenování Robot přitom není zcela náhodné. Šlo o jednu z variant, nad kterou trojice uvažovala ještě před založením značky. „Název Robot jsme měli tak trochu v rezervě, jelikož je to české slovo, které je známé od Japonska po Ameriku. Původní myšlenka byla vytvořit kolekci hodinek, jež by nesla název Robot, nebo tak pojmenovat hodinové strojky, ale nakonec jsme se rozhodli tak nazvat celou značku,“ vysvětluje Matěj Poncar, manažer hodinářské prodejny Robot.

Název Bohematic totiž nebyl dobře srozumitelný a zapamatovatelný pro zahraniční klienty, kterých v posledních letech začalo přibývat. Český odkaz tak zůstal v podobě originálního českého výrazu. Jméno Bohematic stále nese společnost a manufaktura, která se nachází v Novém Městě nad Metují a kde působí konstruktéři a hodináři.

„Před změnou jména jsme si dělali malý průzkum v zahraničí a už ten nám ukázal, že lidé spíše inklinují k názvu Robot. A i dnes vidíme, že lidé ho vnímají jako zajímavější. Designéři se do toho chtějí v budoucnu více položit, naše hodinky s robotem ještě těsněji propojit – tak aby ho lidé více viděli, třeba i graficky. Ale nechci předbíhat,“ říká Poncar.

hodinky-clanekl

Foto: Robot Watch

Hodinek se vyrobí 100 kusů

Jedním z nejčerstvějších a aktuálně i nejzajímavějších počinů pod novým názvem Robot je limitovaná kolekce hodinek, které vznikly jako pocta automobilovému závodníkovi Emersonovi Fittipaldimu, dvojnásobnému vítězi seriálu Formule 1. Josef Zajíček je totiž společně s dvojicí designérů velkým milovníkem závodních aut, dokonce vlastní závodní okruh v Mostě. A právě zde se potkal s panem Fittipaldim.

„Jelikož pan Fittipaldi letos slaví 50 let od své první výhry v celém šampionátu, domluvili se, že by k této příležitosti mohla vzniknout limitovaná edice. Hodinek je celkem 100 kusů, ale vyrábíme je postupně – lze si rezervovat konkrétní číslo. Každé tak mají unikátní očíslování a každé z nich jsou navíc vlastnoručně podepsané panem Fittipaldim,“ vysvětluje Poncar.

Brazilský automobilový závodník jezdil ve zlato-černém monopostu F1 Lotus JPS 72 D a z této barevné kombinace vychází i podoba hodinek. Stejné barvy kombinuje číselník a černý kožený pásek je atypicky vyšitý zlatou nití, což je práce Ondřeje Šímy, který v Praze provozuje kožedělnou dílnu a šije i pro značku Robot.

Základ hodinek Emerson Fittipaldi staví na modelu Minor, který rovněž vychází z automobilové tematiky – je totiž inspirován legendárním závodním vozem Aero Minor Sport, který v roce 1949 zvítězil ve své kategorii ve světoznámém závodě 24 hodin Le Mans. Josef Zajíček patří ke spolku Le Mans Redux, který si automobil pořídil a letos v létě se s ním dokonce zúčastnil závodu Le Mans Classic, který dává dohromady ikonické závodní vozy z historie slavného dvacetičtyřhodinového klání.

„Moje černo-zlatá formule Lotus JPS 72D byla ve své době symbolem rychlosti i spolehlivosti a myslím, že tyto luxusní hodinky jsou krásným připomenutím mého prvního vítězství ve Formuli 1. Líbí se mi, že model Robot Minor má motoristického ducha v sobě,“ říká k hodinkám Fittipaldi.

robot-zakladatele

Foto: Robot Watch

Zakladatelé Robot Watch Jan Němeček, Michal Froněk a Josef Zajíček

Fittipaldi

Foto: Robot Watch

Fittipaldi v legendárním voze Lotus 72