Z chátrajícího hotelu Klínovec se stane luxusní ubytování. Lidé si budou moci některé pokoje odkoupit

Rekonstrukce hotelu a nová přístavba má podle jejího majitele znamenat rozvoj nejen pro město, ale pro celou oblast Klínovce.

Eliška NováEliška Nová

horsky-hotel-klinovec-4

Foto: Prague Season

Horský hotel Klínovec

0Zobrazit komentáře

Krušnohorský spolek si už v devatenáctém století předsevzal, že vybuduje kamennou rozhlednu. A kde jinde je pro takovou stavbu nejvhodnější místo, než na nejvyšším bodě Krušných hor, tedy na Klínovci. Postupně tu vznikla i pohostinská místnost a další sály. Během let se tak vybudoval celý Horský hotel Klínovec, unikátní stavba, která je však dnes v žalostném stavu. První plán na záchranu krachl. Teď je tu druhý, který počítá nejen s rekonstrukcí, ale i rozšířením.

Vlastní hotel v pražské Legerově ulici. Společnost Prague Season se nyní rozhodla, že se bude angažovat i na Božím Daru. A to právě ve starém hotelu, který tu léta platí za dominantu. Město už dlouho hledalo, s kým by do projektu šlo. Původně se přihlásila společnost Windsor Spa Hotel – dceřinná firma Sokolovské uhelné. Od projektu však nakonec ustoupila, stál by prý příliš mnoho peněz a riziková by byla i budoucí ekonomika hotelu.

Hotel Klínovec je každopádně jeden z projektů, který se uchází o dotaci z fondu Spravedlivé transformace. Město by na ni mohlo dostat až osmdesát procent z celkové částky, zároveň má ale rozpočet kolem třiceti milionů korun ročně, a tak potřebovalo, aby se do projektu zapojil někdo další. To se podařilo zajistit na konci loňského roku, kdy Boží Dar podepsal smlouvu o rekonstrukci právě se společností Prague Season. Opravy by měly vyjít na 415 milionů korun, velkou část pokryje právě zmiňovaná evropská dotace.

Nyní společnost s Božím Darem představily budoucnost budovy, ke které náleží i kopie oné kamenné rozhledny, jež tu vznikla v devatenáctém století. Projekt počítá se supermoderním zázemím, jaké má tradice také v zahraničí. Kromě samotné rekonstrukce by tak měla vzniknout i přístavba, kde bude další ubytování.

„Aby byl projekt udržitelný, je potřeba navýšit ubytovací kapacity. Na ploše kolem dvou tisíc metrů čtverečních proto vznikne přístavba k současné budově. Její součástí budou kromě dalších lůžek pro hotel také prostory pro relaxační a sportovní využití, které z důvodu památkové péče nelze do historické budovy umístit,“ líčí jednatel společnost Prague Season David Huspeka. Vzniknout tu má relaxační zóna, masáže či herny pro děti.

V historické budově bude k dispozici třicet až čtyřicet pokojů. Do přístavby by se měl vejít zhruba dvojnásobek. Cílem je vytvořit rekreační místo, které bude fungovat celoročně a bude atraktivní pro české i zahraniční turisty i mimo hlavní sezónu v létě a v zimě. „Po dokončení projektu vznikne zázemí velmi podobné Svatému Vavřinci v Peci pod Sněžkou, resortu Aldrov ve Vítkovicích nebo alpskému Falkensteineru,“ uvádí Huspeka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Část nově vzniklých pokojů v přístavbě pak bude dána do prodeje. „Budou ale vždy součástí celého komplexu a majitelé jednotek budou přispívat na chod resortu, aby byl jako celek ekonomicky udržitelný,“ dodává jednatel Prague Season. Přístavba by se měla inspirovat horskými hotely, které jsou časté v rakouských Alpách. To znamená, že by měla být tvořená převážně přírodními materiály jako je kámen, sklo nebo dřevo.

Smlouvu na přístavbu by společnost a Boží Dar, který je majitelem hotelu, měly podepsat na konci ledna. Následně je v plánu pořídit projektovou dokumentaci. Rekonstrukci bude pak mít pod dohledem nejenom město, ale také památkáři. „Předpokládám, že stavba začne na jaře příštího roku,“ říká k tomu starosta Božího Daru Jan Horník.

Na stavbu se poměrně spěchá. Podmínkou čerpání dotace je totiž to, aby byl hotel opravený do roku 2027. Průběh stavby navíc v horách ovlivňuje počasí, a tak lze pracovat jen několik měsíců v roce. Na financování rekonstrukce se bude kromě dotace podílet také Boží Dar jako majitel, stejně tak i Prague Season jako budoucí provozovatel. Firma pak bude stát rovněž za dostavbou interiéru a vybavení v hodnotě 40 až 50 milionů korun. Hotel pak bude provozovat dalších 25 let.

„Spojení s Prague Season je pro Boží Dar důležité strategické partnerství. Máme tak jistotu, že se hotel znovu vrátí do provozu, v obci přibudou desítky nových pracovních míst, podpoří se turismus a celá lokální ekonomika,“ říká starosta s tím, že to znamená nejen rozvoj samotného Božího Daru, ale celé oblasti kolem Klínovce.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Praha dostala na příspěvcích od developerů už 1,8 miliardy. Teď je chtějí i Hradec Králové a Olomouc

Podle pravidel, která postupně přijímají další města, platí developeři školy a školky, parky, kanalizace nebo koleje pro MHD.

Eliška NováEliška Nová

semikuv-breh

Foto: SEBRE

Šemíkův břeh, jeden z projektů, ze kterých Praha loni získala peníze

0Zobrazit komentáře

Před dvěma lety zavedlo hlavní město pravidla pro developery, která obsahují i povinnost přispívat na občanskou vybavenost. Když chtějí firmy stavět, musí zároveň investovat třeba do školek, chodníků nebo kanalizace. Spolupráce se osvědčila a teď by takzvané kontribuce ráda zavedla i další města.

Čím větší projekt, tím víc to obec stojí. Pokud v jejím katastru vzniká několik obytných domů, je to právě obec, kdo je pak napojuje na zbytek existující výstavby a zajišťuje také potřebnou občanskou vybavenost. A to všechno je velmi nákladné. Spolupráce mezi samosprávou a developerem proto přenáší část těchto nákladů na soukromníka, přičemž je dopředu dané, co si obec přeje. Na základě toho pak vznikne smlouva, ve které se developer zaváže, že přispěje třeba právě na zbudování nové školy.

Takzvané kontribuce mají nyní v plánu zavést i Olomouc či Hradec Králové. Cílem je nastavit jasná pravidla, která se budou týkat developerských záměrů. „Transparentnost a předvídatelnost usnadňují plánování projektů a zrychlují procesy. Kontribuční smlouvy tak přispívají nejen k udržitelnému rozvoji města, ale také ke zvyšování kvality života obyvatel,“ líčí pro CzechCrunch náměstek primátorky Hradce Králové Lukáš Řádek.

Každá nová výstavba podle něj zatěžuje infrastrukturu a smlouvy jsou skvělým nástrojem, jak v lokalitě zajistit vše potřebné. Developeři na to podle dohody buď přispějí a město se o realizaci postará samo, nebo potřebnou infrastrukturu sami postaví.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Jde o moderní a férový nástroj, který náklady rozděluje spravedlivě mezi město a investory. Pravidla už jsou standardní a funkční součástí podnikatelského prostředí a Hradec Králové nechce zůstat pozadu,“ dodává náměstek. Podobný záměr má v současnosti také Olomouc, kde se nyní návrh interně vyjednává.

Obě samosprávy chtějí navázat nejen na Prahu, ale i na další města, která se rozhodla jít stejnou cestou. Obdobné dokumenty mají také Říčany, Tábor, Mnichovo Hradiště a v posledních letech se přidávala také statutární města, jako je Brno, Jihlava, Pardubice nebo Liberec. Ta všechna se v uplynulém roce dočkala také změny.

Předělal se totiž právní režim dokumentů – původně šlo o soukromoprávní smlouvy. Podle nového stavebního zákona už jde o plánovací smlouvy s veřejnoprávním charakterem. To mimo jiné znamená, že kontribuce zohledňuje stavební úřad a jsou brány jako jeden z nástrojů územního plánování.

zdechovsky

Přečtěte si takéStát střílí sám sebe do páteře. Povolování výstavby je impotentníStát střílí sám sebe do páteře. Mohl získat miliardy, místo toho zdražuje lidem byty, říká Kunovský

Na příkladu Prahy lze ukázat, jaké nástroj přináší ovoce. Od schválení pravidel v roce 2022 uzavřelo hlavní město dohromady šest smluv, jejichž celkové plnění je 1,8 miliardy korun. Hned v roce 2022 to byla například smlouva se Sekyra Group na výstavbu na Rohanském ostrově. Praha a městská část za ni získala do své kasy příspěvek ve výši 560 milionů korun. Největší část těchto peněz by měla jít do výstavby parku a nové školy v území.

Loni byly uzavřené kontribuční smlouvy v hodnotě několika stovek milionů korun. Jednalo se dohromady o tři smlouvy, které se týkaly výstavby Avia jihovýchod v Letňanech, Čechie v Karlíně a Šemíkova břehu na Smíchově.

„Naše metodika účasti investorů se po třech letech praxe osvědčila jako nástroj, bez kterého není možné konsensuálně projednat změny územního plánu na velkých rozvojových územích,“ říká k tomu náměstek pražského primátora Petr Hlaváček.

Za Čechii v Karlíně získá Praha 325 milionů. Central Group, která je investorem projektu, na svoje náklady vybuduje a následně převede na městskou část tisíc metrů čtverečních ordinací a kanceláří, na účet města pak pošle přes čtvrt miliardy korun. Na Smíchově poskytne společnost Sebre za výstavbu Šemíkova břehu sto milionů na sportovní a rekreační využití, bezmála padesát milionů pak půjde městské části.

Společnost se také zavázala, že zrekonstruuje prostranství Strakonické ulice a Hořejšího nábřeží v hodnotě 13,9 milionu a vybuduje pobytové plochy na nábřeží Vltavy za víc než padesát milionů. V případě letňanské Avie má Praha v rámci kontribucí získat přes 162 milionů korun.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox