Z Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí je luxusní hotel. V Česku se v něm poprvé objeví řetězec Hyatt

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

andaz02

Foto: Andaz

V Cukrovarnickém paláci v Praze bude pětihvězdičkový hotel

0Zobrazit komentáře

Památkově chráněný a přes sto let starý Cukrovarnický palác na Senovážném náměstí v centru Prahy byl několik měsíců v obležení lešení, aby mohl projít kompletní rekonstrukcí a kolaudací. Začátkem letošního roku bude uveden do zkušebního provozu, aby v něm mohla svou vůbec první pobočku v Česku otevřít společnost Hyatt. Americký řetězec zde bude provozovat pětihvězdičkový hotel Andaz Prague, který bude disponovat celkem 176 pokoji.

Po kolaudaci se podle vyjádření developera UBM v hotelu Andaz Prague instaluje už jen interiérové vybavení a finišují restaurátorské práce. Dokončují se i nájemní prostory v přízemí, kde vznikne pobočka Fio banky a prodejna Relay. Dříve měla v budově mimo jiné sídlo Investiční a poštovní banka.

Jednatel UBM Development Czechia Josef Wiedermann uvedl, že americká síť Hyatt má v Evropě jen čtyři hotely – ve Vídni, Mnichově, Londýně a Amsterdamu. Praha tak bude pátou evropskou lokalitou, kde renomovaná síť s téměř 1 200 hotely po celém světě zakotví. Názvem Andaz přitom označuje luxusní hotely, jež často vznikají v historických budovách v centrech měst a snaží se svou vnitřní dekorací držet historického rázu místa, kde stojí. Hotely Andaz jsou ve 21 světových městech.

andaz01

Foto: Andaz

Cukrovarnický palác v Praze

„Protože budova původního Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí je kulturní památkou, náš tým designérů s ní pracoval mimořádně citlivě. V hotelu jsme například zachovali původní okna, dveře, štukovou výzdobu i krby. Při rekonstrukci jsme úzce spolupracovali s památkáři. Historická hodnota budovy s její autentickou atmosférou tak zůstala zachována, a přitom přizpůsobena současnému životnímu stylu,“ uvedl architekt UBM David Lukas.

Součástí hotelu budou fitness a wellness centrum, gastronomické provozy a 450 metrů čtverečních prostor pro pořádání různých akcí. Z původní zasedací místnosti umístěné v můstku vedoucímu k Jindřišské věži se stane konferenční místnost.

O záměru vybudovat v komplexu hotel se hovořilo od roku 2006, kdy budovu koupila od Československé obchodní banky společnost J&T. Plány zhatila finanční krize. V hotelovém projektu hodlala pokračovat ruská společnost UralNěftěGazStroj, která památku koupila od J&T v roce 2014. V roce 2018 pak nemovitost získala skupina UBM.

Palác byl postaven mezi roky 1912 a 1916 podle návrhu architektů Josefa Zascheho a Theodora Fischera. Plastiky na průčelí vytvořil německý sochař Franz Metzner. Po vpádu armád zemí Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 v budově provizorně jednali poslanci Národního shromáždění.

S přispěním ČTK.