Z Gočárových Automatických mlýnů startuje raketa. Umělec Janíček přetvořil zdejší silo na sci-fi zážitek
Automatické mlýny loni ožily, když se proměnily na kulturní zázemí Pardubic. První letošní výstava v jejich útrobách vás přenese do vesmírné lodi.
Co můžou mít společného bývalý mlýn a kosmická loď? V Gočárově galerii, jejíž část se od loňského roku nachází ve zrekonstruovaném objektu Automatických mlýnů v Pardubicích, začala první letošní výstava s názvem Vnitřní systém, které se zhostil umělec Martin Janíček. Ten si vzal do parády prostor bývalého mlýnského sila, do něhož umístil exponáty tvořené částmi mlýnského vybavení. Vzhledem k tomu, jak je celý prostor vytvarovaný, tady Janíček rozproudil vjemovou hru, která návštěvnice a návštěvníky vtáhne do opuštěné vesmírné lodi.
Areál Automatických mlýnů skýtá mnoho členitých prostor, jejichž velkou část zabírají Gočárova galerie a Galerie města Pardubic. Díky tomu mají lidé možnost původní industriální objekt objevovat v novém kontextu, což se týká i hlubokého sila, které dříve sloužilo pro skladování obilí. V současnosti se v něm střídají umělecké expozice a té poslední se zhostil Martin Janíček.
Pro Janíčka je typický jeho site-specific přístup, což znamená, že pro každý jemu svěřený prostor vytváří výstavu na míru. Ve své tvorbě se zabývá sochou, zvukem a hudbou, zkoumá akustické vlastnosti různých materiálů a sám také vytváří nové nástroje. V případě Automatických mlýnů se rozhodl dát nový smysl součástkám, které byly ukryté v jejich útrobách, například objektům pro přepravu pytlů s moukou, krytům na silo či různým pohonům.
„Ústředním motivem jsou zde modré elektrické rozvodné skříně z bývalého velínu mlýna – odtud se posílaly impulzy a zprávy. Dráty z nich jsou momentálně odstřižené. Tep vln a podnětů nyní směřuje k naší vlastní představivosti,“ popisuje instalaci Martin Janíček. Předměty mlýnského provozu dostaly díky němu nový význam, v čemž si pomohl také prostřednictvím hry světla a zvuku.
Důležitou roli na výstavě mají také vibrace. Janíčkovi totiž prostory sila táhnoucí se do výšky téměř deseti metrů připomněly raketu, s celou expozicí proto začal pracovat tak, jako by byla součástí sci-fi příběhu. Rozvibrované předměty tak mohou při zapojení fantazie návštěvnice a návštěvníky vtáhnout na cestu vesmírem. „Je to doplnění pocitu cesty v raketě nebo modulu vesmírnou tmou za Sluncem nebo na rudou planetu,” řekl Janíček pro ČTK.