Z historického centra Vilniusu se stala velká otevřená kavárna. Restaurační zahrádky podpoří i Praha
Už se nám to blíží. Počínaje zítřkem již budeme moci usednout na zahrádky hospod a restaurací, aniž bychom museli s nápojem nebo jídlem postávat někde v ústraní. I přes pozvolné uvolňování striktních nařízení vlády však bude nutné dodržovat dostatečný odstup mezi ostatními lidmi, což budou hlídat především podniky a uspořádávat své stoly tak, aby byly vzdálené alespoň 1,5 metru od sebe.
Pro vesnické hospody, které operují s větší plochou, to nemusí znamenat žádný větší problém. Horší je to u kaváren a restaurací nacházejících se v centru rušných měst, kde je každý metr prostoru znát. Tam by provozovatelé museli osekat své kapacity nebo vymýšlet nové kreativní způsoby, jak zachovat stejný počet míst, ale s potřebnými rozestupy.
Pokud se podnik nachází například na náměstí, jedním z řešení je rozšíření stolů a židlí do volných, veřejných prostor, čímž by byla překročena hranice plochy, na níž mohou legálně působit. Bez řádného povolení ze strany vedení města to však za normální situace není možné, respektive o to musí provozovatelé zažádat a uzpůsobit tomu svůj rozpočet.
Koronavirová pandemie ovšem řadu běžných opatření, s nimiž podniky automaticky počítají, mění a zářným příkladem je i Vilnius. Hlavní město Litvy totiž v souvislosti s nastalou krizí umožňuje restauracím, kavárnám a dalším podnikům nabízejícím občerstvení rozšiřovat jejich venkovní prostory do veřejných míst, a to zcela zdarma.
V praxi se tak kavárna s vysokou koncentrací venkovních stolů na malém prostoru může rozhodnout, že své kapacity s ohledem na nutné rozestupy přemístí, aniž by musela vyplňovat sáhodlouhé byrokratické formuláře a čelila příliš dlouhému schvalovacímu procesu. To se bude hodit zejména pro takové typy podniků, které sídlí v úzkých městských uličkách.