Z historického centra Vilniusu se stala velká otevřená kavárna. Restaurační zahrádky podpoří i Praha

Filip HouskaFilip Houska

vilnius-1

Foto: Stefan Doroghi/Unsplash

Vilnius, hlavní město Litvy

0Zobrazit komentáře

Už se nám to blíží. Počínaje zítřkem již budeme moci usednout na zahrádky hospod a restaurací, aniž bychom museli s nápojem nebo jídlem postávat někde v ústraní. I přes pozvolné uvolňování striktních nařízení vlády však bude nutné dodržovat dostatečný odstup mezi ostatními lidmi, což budou hlídat především podniky a uspořádávat své stoly tak, aby byly vzdálené alespoň 1,5 metru od sebe.

Pro vesnické hospody, které operují s větší plochou, to nemusí znamenat žádný větší problém. Horší je to u kaváren a restaurací nacházejících se v centru rušných měst, kde je každý metr prostoru znát. Tam by provozovatelé museli osekat své kapacity nebo vymýšlet nové kreativní způsoby, jak zachovat stejný počet míst, ale s potřebnými rozestupy.

Pokud se podnik nachází například na náměstí, jedním z řešení je rozšíření stolů a židlí do volných, veřejných prostor, čímž by byla překročena hranice plochy, na níž mohou legálně působit. Bez řádného povolení ze strany vedení města to však za normální situace není možné, respektive o to musí provozovatelé zažádat a uzpůsobit tomu svůj rozpočet.

cafe-1

Foto: Johan Mouchet/Unsplash

Zahrádky kaváren a restaurací se příští týden otevřou také v Česku

Koronavirová pandemie ovšem řadu běžných opatření, s nimiž podniky automaticky počítají, mění a zářným příkladem je i Vilnius. Hlavní město Litvy totiž v souvislosti s nastalou krizí umožňuje restauracím, kavárnám a dalším podnikům nabízejícím občerstvení rozšiřovat jejich venkovní prostory do veřejných míst, a to zcela zdarma.

V praxi se tak kavárna s vysokou koncentrací venkovních stolů na malém prostoru může rozhodnout, že své kapacity s ohledem na nutné rozestupy přemístí, aniž by musela vyplňovat sáhodlouhé byrokratické formuláře a čelila příliš dlouhému schvalovacímu procesu. To se bude hodit zejména pro takové typy podniků, které sídlí v úzkých městských uličkách.

Vilnius zpřístupňuje konkrétně osmnáct svých veřejných prostor v jeho starém městě Senamiestis včetně centrálního náměstí Katedros aikštė. Navíc naznačuje, že v průběhu léta nabídne i několik dalších míst, aby uspokojil co největší množství restauratérů. Provozovatelé pochopitelně tento návrh přivítali a jak informuje deník The Guardian, více než 160 majitelů jej ihned využilo.

vilnius-2

Pohled na Vilnius z ptačí perspektivy

Spolu s tím se vedení hlavního města tohoto pobaltského státu rozhodlo, že v rámci poděkování za zvýšené nasazení obdaruje zdravotníky speciálními vouchery v celkové hodnotě 400 tisíc eur (zhruba 11 milionů korun), které mohou využívat v tamních restauracích.

Praha dala zelenou uličnímu prodeji

Nejde však pochopitelně pouze o Vilnius, který se snaží pomoci zasaženým podnikatelům. S něčím podobným přispěchala v druhé polovině dubna i Praha, když obchodníkům otevřela zrychlenou možnost zřízení uličního prodeje před provozovnou ve formě stánku nebo stolku na chodníku, který tam může být umístěn do konce roku zcela zdarma.

autokino

Přečtěte si takéSledování filmů v americkém retrostylu. Češi se začali dívat na filmy ze svých vozů v autokinechSledování filmů v americkém retrostylu. Češi se začali dívat na filmy ze svých vozů v autokinech

„Hledali jsme co nejjednodušší cestu, aby obchodníci mohli podpořit svůj prodej bez zbytečného čekání a papírování. Umístění stojanu na oblečení nebo stolku s nabídkou před dveře provozovny bude stačit jenom oznámit e-mailem. Platné bude ihned. My potom jen zkontrolujeme, že prodej nebrání v cestě vozíčkářům nebo maminkám s kočárky,“ popisuje náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

praha-prague-staromestske-namesti

Staroměstské náměstí v Praze

Na rozdíl od Vilniusu, který dává k dispozici velké veřejné plochy, však pražští provozovatelé musí reflektovat potřebu bezprostředního přiléhání k provozovně a zachovávání průchozího profilu o šířce alespoň 1,5 metru. I tak jde ale o jeden z dobrých kroků, který lidem v těchto nelehkých časech může pomoci s příjmy.

Pomocnou ruku ostatně nabídla Praha také provozovatelům restauracím, kteří, jak již bylo zmíněno, mohou od zítřka opět začít provozovat své zahrádky. Pražský magistrát rozhodl, že restauratérům odpustí nájem za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky, což by jim mělo přinést potřebné úspory.

Opatření bude platit od poloviny letošního března až do konce roku, a to jak pro restauratéry, tak zmíněné obchody. Hoteliéři a majitelé penzionů zase budou mít prominuty místní poplatky z pobytu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym