Z hvězdné USS Enterprise do lodi od Jeffa Bezose. Představitel slavného kapitána Kirka ze Star Treku míří do vesmíru
Poutě vesmírem nebyly pro Williama Shatnera nikdy neznámou záležitostí. Dosud se jich však účastnil pouze fiktivně coby představil legendárního kapitána Kirka ze seriálu Star Trek. Nyní ale na několik minut pozná krásy vesmíru na vlastní kůži. Bude to právě tento devadesátiletý kanadský herec, který se stane členem posádky dalšího vesmírného letu pod taktovkou společnosti Blue Origin Jeffa Bezose.
Jsou tomu zhruba tři měsíce, kdy se Blue Origin do vesmíru (přesněji řečeno na hranici vesmíru) vydalo s lidskou posádkou poprvé. Tehdy byl na palubě rakety New Shepard i samotný majitel firmy Jeff Bezos, druhá nejbohatší osoba planety. Díky tomuto historickému letu si pak Blue Origin potvrdilo, že vesmírné komerční lety bude chtít nadále uskutečňovat.
Proto naplánovalo další, v pořadí druhý let tohoto typu, který je stanoven již na 12. října z kosmodromu v západním Texasu. A na palubě nové verze rakety New Shepard bude sedět i legenda seriálového sci-fi – William Shatner alias James Tiberius Kirk z kultovní vesmírné série Star Trek. Ve věku devadesáti let se stane nejstarším člověkem, který se dostal mimo Zemi, a překoná dvaaosmdesátiletou Wally Funkovou z prvního letu Blue Origin.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsShatner tak vymění svou roli kapitána fiktivní hvězdné lodi USS Enterprise a naopak usedne do skutečné, díky které pozná malý zlomek scén, jimiž prolétával v epizodách Star Treku. „O vesmíru už jsem se něco naposlouchal. Využívám příležitosti, abych se o všem přesvědčil na vlastní oči. Je to zázrak,“ cituje agentura AP herce.
Spolu s ním se na palubu dostanou i bývalý inženýr NASA Chris Boshuizen, spoluzakladatel firmy zaměřující se na vývoj softwaru pro klinický výzkum Glen de Vries a pracovnice společnosti Blue Origin Audrey Powersová. První dva jmenovaní si místo v raketě zaplatili, což je jedna z možností, jak se do vesmíru (samozřejmě po výcviku) mohou dostat i běžní turisté.
Modul s cestovateli by měl vystoupat do výšky 106 kilometrů, respektive šest kilometrů za takzvanou Kármánovu hranici, která ve výšce 100 kilometrů pomyslně odděluje vesmír od atmosféry. Podle aktuálních plánu má let trvat deset minut – rozhodně tak nejde o misi, jakou nedávno zažili turisté pod hlavičkou SpaceX a NASA, kteří v kosmu strávili tři dny.
Two incredible and inspirational people will join the #NS18 crew. Actor @WilliamShatner and Blue Origin’s Vice President of Mission & Flight Operations Audrey Powers @AudreyKPowers. pic.twitter.com/xqI9nw1KX8
— Blue Origin (@blueorigin) October 4, 2021