Z komika prezidentem. Volodymyr Zelenskyj nejprve hlavu Ukrajiny hrál v seriálu, který teď dorazil na Netflix
Populární ukrajinský seriál Služebník lidu je k dispozici i pro české diváky.
Volodymyr Zelenskyj, ve většině západního světa dnes vyzdvihovaný jako skvělá veřejná osobnost, byl vidět už jako náctiletý. Ve druhé polovině 90. let začal na Ukrajině organizovat různé akce a prosazovat se díky svým řečnickým schopnostem a uznání lidí. Byl to velice talentovaný mladý komik. Ještě než se stal skutečným prezidentem, hrál jednoho v televizním seriálu, který teď zamířil na streamovací služby a je dostupný také v Česku.
Úspěšný politik a úspěšný herec nebo bavič sdílí až překvapivě mnoho vlastností. Zcela zásadní je pro ně schopnost získat si pozornost široké veřejnosti a přesvědčit ji, aby jim věřila. Stejně tak jako komik by měl umět vyprávět poutavé příběhy, i politik musí své záměry představit ve formě uvěřitelné reality, se kterou se lze ztotožnit. A zcela nezanedbatelný je i fakt, že se oba v případě úspěchu stávají v zásadě celebritami.
Byť se tedy Zelenskyj na první pohled vydal zcela jiným směrem, než by se dalo čekat od právníka, který má později usilovat o pozici hlavy státu, nakonec byla jeho kariéra přínosem. Kdyby ho ostatně mnoho Ukrajinců neznalo ze seriálu Služebník lidu, dost možná by na prezidenta vůbec nekandidoval.
V satirické komedii, která se vysílala od roku 2015, působil Zelenskyj jako hlavní tvůrce a představitel hlavní role. Jeho hrdinou je středoškolský učitel historie Vasily Patrovovič Goloborodko. Když ho jednou potají natočí student při rozzlobené tirádě o korupci v zemi a video dá na YouTube, obletí celou Ukrajinu a lidé začnou Goloborodka tlačit na pozici prezidenta. Aniž by si to přál nebo očekával, zvítězí.
Služebník lidu se v zemi rychle stal obřím hitem, jeho sledovanost překročila veškerý zbytek domácí produkce a konkurovala i významným sportovním utkáním. Divácký úspěch první řady následoval postupně vznik celovečerního filmu a dalších dvou sezón, z nichž poslední byla odvysílána v březnu roku 2019.
Seriál ocenili i novináři, kteří vyzdvihovali jasnou spojitost mezi postavami a skutečnými politiky, po Zelenského skutečném získání prezidentského úřadu zmiňovali také podobnost fiktivního děje a skutečných událostí. Některá ukrajinská média ale byla o poznání kritičtější. Například server Ukrajinska pravda, dlouhodobě pokrývající vysokou míru korupce v ukrajinské politice, Služebníka lidu označil za zjednodušující a populistický.