Z Maroka do Velké Británie povede nejdelší elektrický podmořský kabel. Bude jím proudit čistá energie
Některé země mají klimatické a geografické podmínky pro obnovitelnou energii jako dělané, u jiných to může být trochu problém. A chtít třeba po Velké Británii, která je domovem proměnlivého počasí, aby využívala solární energii, by se až donedávna mohlo zdát jako nemyslitelné. Mění to ovšem britský startup Xlinks, který do Anglie zavede podmořský kabel dlouhý bezmála čtyři tisíce kilometrů. Tím bude proudit obnovitelná solární a větrná energie získaná přímo z Maroka.
Vodní a větrná farma vznikne v přímořském regionu Guelmim-Oued Noun nacházejícím se ve střední části Maroka a bude mít výkon až 10,5 gigawattu. Pomocí čtyř různých kabelů má proudit energie do Walesu a Devonu. Tam se budou nacházet zařízení určená pro její přenos, přičemž odtud bude získaná energie putovat přímo ke konkrétním domácnostem.
Celý projekt by měl pokrýt až osm procent veškerých britských energetických potřeb, a to při ceně 48 liber (tedy zhruba 1 400 korun) za jednu megawatthodinu. Aktuální ceny se ve Velké Británii přitom pohybují podle oficiálních zdrojů až kolem 83 liber, tedy bezmála 2 500 korun.
„Maroko těží z ideálních klimatických podmínek pro solární a větrnou energii, což je pro rozvoj takovýchto projektů samozřejmě potřebné. Zároveň ale také disponuje třetím nejvyšším indexem GHI v Severní Africe a navíc jsou tu krátké zimy, které i tak nabízí více než deset hodin slunečního svitu,“ zdůrazňují zástupci Xlinks, mezi něž patří i Dave Lewis, bývalý ředitel společnosti Tesco.
GHI je zkratka ze spojení Global Horizontal Irradiance a označuje množství slunečních paprsků dopadajících na zemský povrch. Jelikož je toto číslo pro Maroko dvakrát vyšší než pro Velkou Británii, znamená to, že Maroko je pro solární energii podstatně výhodnější. V průběhu roku se tam podaří vyrobit alespoň dvakrát tolik solární energie, v letních měsících to ale může být až pětkrát. V noci a ve chvílích, kdy zrovna svítit nebude, přeberou velení větrné mlýny a díky nim bude země zásobena energií neustále.
Práce na projektu by měly začít již v roce 2025 a pokud vše půjde podle plánu, první kabel by měl být funkční již v roce 2027, zbývající tři pak o dva roky později. V roce 2030, kdy bude systém plně funkční, by mělo být takto získanou energií zásobeno až sedm milionů britských domácností.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsCelý projekt vyjde na astronomických 21,9 miliardy dolarů, tedy necelých 480 miliard korun. Očekává se, že práce spojené s výstavbou farem a kabelů poskytnou práci zhruba deseti tisícům lidí, přičemž dva tisíce z těchto pracovních míst budou vyžadovány i po dokončení. Jakkoliv ambiciózně může tato zpráva znít, ve skutečnosti Xlinks stále nemá vymyšlené financování projektu a dost pochybností budí i funkčnost takového iniciativy.
Elektrické podvodní kabely již samozřejmě existují, žádný ale nedosahuje takové délky, která má činit 3 800 kilometrů. Předchozím podobně sebevědomým projektem byl IceLink, který měl spojovat Island a Skotsko, ale nakonec ztroskotal právě na obřích nákladech a problémech s povoleními.