Z oceánu a řek už vytáhl tisíce tun odpadu. Teď ukazuje, jak úklidové tempo zrychlí
Nizozemský projekt The Ocean Cleanup uvedl do provozu speciální systém, který má oceány čistit mnohem rychleji a efektivněji.
Měl sen, že oceány zbaví odpadků, které se soustředí zejména v jednom hlavním, obrovském místě v Pacifiku. Nejprve mu nikdo nevěřil, když ale devatenáctiletý Boyan Slat dal dohromady tým, s nímž vymyslel revoluční čisticí systém, najednou se situace změnila. A ukazuje to i na datech, která za ty roky nastřádal. Dnes už je startup The Ocean Cleanup zajetým projektem s reálnými výsledky, stále má ale prostor, jak své úklidové procesy vylepšovat. A proto nasadil do provozu technologii, jež může znamenat průlom v jeho snažení.
Je to už deset let, co nizozemský The Ocean Cleanup vznikl – a do dnešního dne se primárně zaměřuje na svůj vlajkový projekt v podobě masivního plovoucího systému. Právě ten má hrát klíčovou roli v tom, jak z především Tichého oceánu vytáhnout až devadesát procent všech odpadků, které v něm plavou. Zpravidla jednorázových plastů, ale reálně čehokoliv, co životní prostřední negativně ovlivňuje.
Tým se soustředí zejména na Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu, rozkládající se mezi Kalifornií a Havají, která je třikrát tak velká jako Francie a plave v ní okolo osmdesáti tisíc tun odpadu. Z podstaty tak tvoří jedno z nejznečištěnějších míst planety. Tam startup pod taktovkou nizozemského vynálezce a podnikatele Boyana Slata vysílá své ohromné čisticí bariéry, které odpadky zachytávají.
V praxi se dá systém, který The Ocean Cleanup navrhl, vysvětlit na příkladu vybírání smetí síťkou z hladiny bazénu, akorát v mnohonásobně větší míře. Jeho inženýři v průběhu let stavěli masivní konstrukci z trubek a sítí, do kterých se vlivem tahu lodi, vln a poryvů větru odpad hromadí. A byť s ní zpočátku byly problémy a úlomky unikaly ven, v roce 2019 se jim podařilo uvést do provozu takový systém, který se ukázal jako velmi funkční.
S ním se organizaci podařilo z oceánu vytahat tisíce tun odpadů – a protože má i speciální přístroje pro čištění řek, tak se na statistice podílí i právě vodní toky. Podle aktuálních informací má The Ocean Cleanup na kontě přes 7,3 tisíce tun vysbíraných plastových úlomků, rybářských sítí a větších či menších kusů všeho možného, co na hladinu oceánu nepatří. Část z toho navíc posloužila pro výrobu nových produktů.
Aby ovšem tým dostál svému plánu v podobě odstranění devadesáti procent plastového odpadu z oceánů do roku 2040, potřebuje ještě zabrat. Tempo sběru má zrychlit třetí generace jeho technologie s označením System 003, která je výrazně větší než její předchůdce a zároveň ukrývá speciální sběrnou komoru, kam je odpad odváděn i pomocí čtyři metry hlubokých suknic. A právě ten před pár dny zahájil oficiální provoz.
„Na velikosti záleží, s většími systémy je čištění oceánu levnější a účinnější. Můžeme tak pokrýt mnohem větší plochu oceánu za kratší dobu a s použitím menšího množství zdrojů, což snižuje naše náklady na kilogram odstraněného plastu a maximalizuje náš přínos pro mořské prostředí,“ uvádí zástupci z The Ocean Cleanup. System 003 na délku měří 2,2 kilometru, třikrát více než System 002. A má to být znát.